Tüp bebek tedavisi anne ve baba olmak isteyen insanlar için ortaya çıkan bir tedavi yöntemidir. Şimdilerde bebek sahibi olamayan hiçbir anne ve baba ümitsizliğe kapılmadan tedavi yöntemleri araştırarak ve doktor araştırmasına girerek bu hususta kendini kanıtlamış doktorlara kendini emanet ederek tüp bebek tedavisine başlanır. Çok sıklıkla tercih edilmesi ve yayılmasından kaynaklı olarak tüp bebek tedavisi de zamanla gelişme göstererek olumsuz sonuçlanan tedavilerde sorunun nereden kaynaklandığını ve bu sorunun nasıl ortadan kaldıracağına ilişkin araştırmalar yaparak kendini daha fazla geliştirmiş %90 oranında olumlu sonuç alan birçok ebeveyne tanıklık etmiştir. Tüp bebek tedavisi hem psikolojik hem de bedenen zorlu bir süreçmiş gibi olsa da sonu mutlulukta biten her durumun zorlu şartları görmezden gelinmektedir.

 Tüp Bebek Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşmaktadır?

Tüp bebek tedavisi 5 aşamadan oluşmaktadır.

Öncelik olarak tüp bebek tedavisi alacak olanlara eğitim verilmesi gerekmektedir. Bu eğitim tedavisi süreci ve sonrasında nelerden kaçınılması gerektiğini, nelerin yapılması gerektiğini, hangi şekilde beslenilmesi ve yasak olan yiyeceklerin neler olduğu, bu süreç içerisinde baba adaylarının üzerine ne gibi destekler verileceği hususunda bilgiler verilmelidir. Bu bilgiler doğrultusunda anne ve baba adayları kontrol edilmelidir.

Bir diğer aşama ise yumurtalıkların baskılanmasıdır. Anne adaylarına doktorun kontörlü ile birlikte ilaç verilir ve yumurtalıklar kontrol altına alınır. Bu süreç içerisinde anne adayları sürekli olarak hastaneye gitmeli ve ilaç tedavisinin ne şekilde ilerleme kaydettiği hususunda hem doktor kontrolünde olmalı hem de kendi süreç ile alakalı bilgi almalıdır.

Üçüncü aşama ise yumurtalıkların gelişiminin kaydedilmesidir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının artması ve başarılı olunmasının arkasında ki en önemli sebep anne yumurtalıklarıdır. Anne ne kadar çok yumurta üretirse o kadar çok şansı yüksektir. Daha önce ki aşamalarda kullanılan ilaçlar ile yumurtanın istenilen boyutta ve gelişimde olması sağlanır. Yaklaşık olarak 10 günlük bir süreci kapsamaktadır. Bu süre zarfında 3. Aşamaya gelindiğinde anne adayı bir kez bile olsa kontrole gidip yumurtalıkların ne durumda olduğunu öğrenmelidir.

Dördüncü aşamada da yumurtaların toplanması aşaması yer almaktadır. Yumurtalar istenilen gelişimde olduğu zaman yumurtalar toplanmaya başlanır olgunlaşan yumurtalar tespit edildiğinde anne adayından yumurtalar toplanır. Yaklaşık olarak 30 dakika süren bir işlemdir. Döllenme işlemleri de bu aşamadan sonra yapılmaktadır.

Beşinci aşama ise yumurtaların toplanma işlemi bittikten sonra yumurtaların ne derece döllendiği hususunda inceleme yapılır ve çifte bu şekilde bilgi aktarılır. Kaliteli olan yumurtalar laboratuar ortamında 3 ya da duruma göre 5 gün bekletilir ve aşamaları izlenir.

Son aşama olarak embriyo transferi mevcuttur. Bu aşamada çifte ne kadar embriyo transfer edilecekse ve kalitesinin ne durumda olduğu konusunda çift bilgilendirilmelidir. Embriyo transfer işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Anne adayının rahim içerisine embriyo yerleştirilir. İşlem bittikten sonra çift 3 ya da 4 saat istirahata bırakılır. 14 gün sonunda da anne adayı gebelik testi yapar ve hamile olup olmadığını öğrenir.

Tüp Bebek Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin gerekliği olduğu durumlar uzunca bir inceleme sürecinden geçerek ancak o şekilde karar verilip uygulanmalıdır. Çiftler 1 yıl süreyle doğal cinsel ilişkiye girerek hamile kalmayı beklemektedir. Eğer doğal yollarla anne adayı hamile kalamıyorsa 1 yıl süre ile ilaç tedavisine başlamalıdır. İlaç tedavisinin yanıtını beklemelidir. İlaç tedavisi olumsuz sonuçlanırsa eğer cerrahi işlemler ya da aşılama gibi tedavilere başlamalıdır. Eğer çiftler bunlardan da olumlu sonuç alamazlar ise tüp bebek tedavisine başlamalıdır. Tüp bebek tedavisi bütün yapılacak işlemler bittikten sonra en son aşama olarak başvurulmalıdır. Bu süreç içerisinde iyice araştırılıp bilgiler edinilmelidir.