Tüp bebek tedavisi normal yollarla çocuk sahibi olamayanlara uygulanan bir tedavidir. Bu tedavinin belirli aşamaları vardır. Bu aşamalar her çiftte aşağı yukarı aynı süre zarfında tamamlanmaktadır. İlk aşama olan eğitim aşaması genellikle tedavi sürecinin ilk günü tamamlanmaktadır. Diğer bir aşama olan ikinci aşamada ise çiftlerin üreme hücrelerinin en verimli olduğu dönemler incelenmektedir. Bu sebeple bu aşama diğer aşamalara nazaran daha uzun sürmektedir. Çünkü yarım ay boyunca üreme hücrelerinin verimliliği kontrol edilmekte ve bu sayede hücrelerin en verimli dönemleri tespit edilmektedir. En son aşama olan üçüncü aşamada ise verimli hücrelerin döllenmesi sonucu oluşan embriyonun anne rahmine bırakılması işlemi 1-2 saat sürmektedir. Bu işlemlerin sonunda dişi birey belli bir süre dinlendirildikten sonra tedavi sona erer. Bu süreçte bireylerin en verimli hücrelerinin hangi zaman aralıklarında üretildiği öğrenildiği için diğer tedavilerde bu süreç kısalmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Süresi Kısalıp Uzayabilir Mi?

Çeşitli sebep dolayısı ile tedavi süreci normalden biraz daha uzun sürebilir. Bunun en temel sebebi ise üreme hücrelerinin en verimli olduğu dönemin bulunamamasıdır. Bu durumda tedavi süresi olduğundan daha uzun bir hal almaktadır. Tedavi süresinin uzaması tedaviyi olumsuz etkilememektedir. Aksine en verimli zamanların bulunması oluşacak embriyoların kalitesini arttırdığı için hamilelik oranı daha da artmakta ve bu sayede tedavi sonucunun olumlu olması sağlanmaktadır. Aksi takdirde verimsiz hücrelerle oluşturulacak embriyoların annenin kesesinde fazla yaşayamayacağını ve büyüyüp gelişemeyeceği ve yok olacaktır. Tedavi süresinin uzamasının dışında tedavi süresi kısalabilmektedir. Verimli hücrelerin çok çabuk elde edilmesi sonucu tedavi hızlıca yapılıp bitirilebilmektedir. Hücrelerin en verimli döneminin erken tespit edilmesi tedavinin kısalmasını sağlamakta ve bireylerin hızlıca tedavi olmaları sağlanmaktadır.  Tedavi sürecinin uzaması sonucu bireylere tedaviye devam edilip edilmeyeceği hakkında görüşleri alınmaktadır. Burada bireyler tedaviye devam edilmesini istemedikleri takdirde tedavi son bulmaktadır. Normal şartlarda tedavinin son bulmasını gerektirecek bir durum söz konusu olmadığı için tedavi sürecinin uzaması sonucu tedavi son buldurabilir. Bunun dışında tedavi sürecinin devam ettirilmesi sonucu verimli hücrelerin bulunma ihtimali vardır. Fakat bu süreçlerin ne zaman son bulacağı belli olmamaktadır. Bu sebeple bireylerin tedavinin geri kalanının yapılmasını istemeleri gerekmektedir. Çok nadiren de olsa karşılaşılan bu durum insanların tedaviden soğumasına yol açmaktadır. Bu sebeple tedavinin her türlü koşulda devam etmesi bireylerin çocuk sahibi olma oranlarını arttırmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Süresi Her Tedavide Aynı Mıdır?

Tüp bebek tedavisi verimli hücrelerin toplanarak laboratuar ortamında döllenmesi sonucu oluşan embriyonun kadın bireyin rahmine konulması sonucu bireylerin çocuk sahibi olmasını hedefleyen bir tedavi türüdür. Bu tedavinin belirli süreleri bulunmaktadır. Bu süre her tedavide aynı olmamaktadır. Ortalama olarak tedaviler 15 ile 20 gün arasında tamamlanmaktadır. Tedavinin fazlaca uzaması tedaviye zarar vermektedir. Çiftler tedavisi üresinin uzaması sonucu bir terslik olduğunu düşünüp tedirgin olabilmektedirler. Bu durum verimliliği düşürdüğü gibi kadın bireyin embriyoyu tutma ve geliştirme oranını azalmaktadır. Tedaviler her zaman aynı sürelerde tamamlanamaz bazı sorunlar tedavinin uzamasına sebep olabilmektedir. Bu ve bu gibi durumlar ne kadar tedavinin oluşumuna zarar vermese de bireylere zarar verebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Süresi kim tarafından ayarlanmaktadır?

Tedavi süreci, tedavi alınan hekim tarafından bireylere anlatılmaktadır. Bu yüzden tedavinin ilk günü çiftlere bu konular hakkında bilgi verilmektedir. Tedavinin kaç gün sürebileceği, tedavi sırasında oluşabilecek olağandışı durumlar, tedavinin tekrarlanıp tekrarlanamayacağı ilk günkü eğitim bölümünde bireylere anlatılmaktadır. Buradan sonra uygulanmaya başlayan tedavide süreç uzayıp uzamayacağı normal şekilde devam edeceği hekim tarafından çiftlere bildirilmektedir. Tedavinin aşırı uzaması halinde çiftlere bilgi verilip tedaviye devam edilip edilmeyeceği konusunda bilgi alınmaktadır. Fakat tedavi sürecinin başlandıktan sonra tamamlanması bu sürecin yeniden başlamasından daha verimli olacaktır. Bu tedavi sonucunda bireyler çocuk sahibi olabileceklerini bildikleri için tedavinin devam ettirilmesini istemektedir. Bunun dışında bireyler tedaviye başlayıp bitirmek yerine tedavinin tamamen sonlanmasını istemekte ve bu sayede çocuk sahibi olabilmektedirler.