Vazektomi; erkeğin tohum kanallarının bağlanması işlemidir. Bu işlem sonrasında erkek kadını artık gebe bırakamaz. Kanalların bağlanması cinsel fonksiyonlarda bir değişiklik yaratmaz sadece çocuk sahibi olma durumu sona erer. Erkek tohum hücreleri meniye geçemediğinden döllenme yaşanamaz ve böylelikle hücreler vücut tarafından emilerek kaybolur.

Vazektomi Olumlu Yönleri Nelerdir?

Vazektomi %100 etkili gebeliğin oluşamaması adına bir yöntemdir. Vazektomi kolay bir ameliyat olup ömür boyu erkeğin gebe bırakması durumu kesinlikle engellenmiş olur. Cinsel ilişkide bir sorun yaratmaz.

Vazektomi Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Vazektomi ameliyatları kalıcıdır. Gebelik açısından koruyuculuğu hemen olmaz. Cinsel yolla hastalıklardan koruma özelliği yoktur. Bir daha çocuk sahibi olmak istemeyenler ya da çocuk sahibi olmada sakıncalı olan çiftler için uygun yöntemdir.

Vazektomi Ameliyatı Sonrası Geri Dönüş Var Mıdır?

Ameliyat sonrasında kanalların tekrar açılması mümkün olmakla beraber hem zor hem de eskisi gibi sperm sayısında aynı durumu yakalamak söz konusu olmamaktadır. Geri dönüş yapılsa bile çocuk sahibi olamama hali devam etmektedir. Nadir de olsa başarı elde edilebilmektedir.

  • Vazektomi %100 gebeliği engelleyici doğum kontrol yöntemidir.
  • Vazektomi işlemi kısa süreli bir işlem olup koruma özelliği 3 ay kadar sonra başlayan bir yöntemdir.
  • – Vazektomi işlemi cinsel hayatta herhangi bir aksama yaratmaz.
  • Vazektomi işlemi lokal ya da genel anestezi ile uygulanır. İşlem sonrasında hastanede kalma durumuna gereksinim yoktur.
  • Vazektomi sonrası komplikasyonlar yaşanması normaldir. Bunlar kanama, enfeksiyon ya da ağrıdır.

Vazektomi işlemi hayaları kaplayan derinin uyuşturulup ufak bir kesi uygulaması ile tohum kanallarının bağlanması işlemidir. Bu işlem kısa süreli bir işlem olduğundan hastanede kalınma gerekliliği bile yoktur. Bu işlem sonrasında erkekte cinsel hayatında bir aksama yaşanmaz. Korunma durumu için bir süre gereklidir bunu da anlamak için işlemden bir süre sonra sperm tahlili yapılarak ; spermin olmadığı tespiti halinde koruma durumu başlamış demektir.

Vazektomi ameliyatının zararları olmamakla beraber komplikasyonları elbette ki vardır. Kanama, enfeksiyon ya da ağrı durumları yaşanabilir durumlardır. Kadın tüplerinin bağlanması ile karşılaştırma yapılırsa çok daha kolay, çok daha riskleri az olan, lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Bazı durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. İşlem sonrasında anestezi etkisinin geçmesi için hasta dinlendirilmeye alınır ve herhangi bir ağrı ya da kanama olup olmadığı kontrol için izlemeye alınır. Herhangi bir antibiyotik alımına gerek yoktur. İşlem esnasında yapılanlar doğrultusunda enfeksiyon ya da şişlik yaşanabilir. Birkaç ay sperm çıkmadığından testislerde dolgunluk hissi ve ağrısı oluşabilir. Bunların dışında hiçbir sorun yaşanmaz.

Vazektomi yaptırılmadan önce çok iyi bir karar verilmesi gereklidir. Zira geri dönüşü cerrahi bir başka işlemdir. Ayrılan sperm kanalları tekrar uç uça getirilerek dikilmeye çalışılır; bu onarım hallerinde gebelik açısından başarı sağlanamaz. Bu sebeple işlem yapılmadan önce hekim ile hastanın her ayrıntıyı dikkatlice tartıp düşünerek karar vermesi gereken bir durumdur. Bu yöntem kesinlikle çocuk sahibi olmak istemeyenler çiftler için uygundur. Geri dönüşler çoğu zaman başarısızdır.

Vazektomi ameliyatları 35 yaşından genç erkeklerde,eşi olmayan erkeklerde, testislerde yaşanan bir kronik durum varsa yapılmaz. Bu durumlar uygulamayı kısıtlayan hususlardır. Vazektomi ameliyatı sonrasında testislerde sperm üretimi devam eder ancak kanallardan geçemediği için parçalanır ve vücut tarafından atılırlar. Operasyon sonrasında hastanın ağrı, morluk gibi durumları yaşaması normaldir, ağrı kesicilerle bu durum atlatılabilmektedir. Eğer kanama, şiddetli ağrı ve şişlik söz konusu olursa mutlaka hekime başvurulmalıdır.