Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde türlü sebeplerle alternatif üreme yöntemleri denendiği halde başarı oranı sağlanamamaktadır. Bu sebeplerin başında kadındaki tüplerin kapalı ya da tıkanık olma durumudur. Bu duruma sebep olan faktörler olarak; sigara tüketimi, aşırı kilolu olma gösterilebilir. Tüpler rahmin iki yanından uzanarak yumurtalığa bağlanır. Yumurtanın tüplerden geçerek rahme ulaşması ve spermle birleşmesi açısından önem taşıdığından tıkanıklılık halinde bu süreç gerçekleşemez ve birleşme mümkün olmaz.

Tüp tıkanıklığı durumlarının olup olmadığının teşhisi için korunmasız ilişki sonrasında hamilelik gerçekleşmediği takdirde istenilen bir işlem olan HSG röntgen filmi tedavide yardımcı etkendir. Eğer tüpler tıkalıysa tüp bebek denemeleri de başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Özellikle kadın yaşı 35 üzerindeyse tüp bebek uzmanı hastasından HSG filmini mutlaka ister. İlaçlı rahim filmi olarak da adlandırılan bu röntgende sorunluluk belirlenir hatta tıkanıklık varsa açılma durumu bile olabilmektedir.

Tüplerin Tıkanıklığı Teşhisi

Tüplerin tıkanıklığı HSG adı verilen özel röntgen taraması ile teşhis edilir. Bu test özel boyalar verilerek kadının pelvik bölgesinden röntgen çekilmesi ile belirlenir. Boya eğer tüplerden geçmezse tıkalı demektir.

Tüpler Tıkalı İse Hamilelik Gerçekleşir Mi?

Tüplerden birinin açık olma durumu bile hamileliğin gerçekleşmesinde yeterlidir. Tüplerde yapışma durumu varsa bu durumun tedavisi sonrası hamile kalma şansı çok daha yüksektir. Hatta bu yapışıklık için cerrahi bir işleme bile tabi tutulabilir. Sonrasında da bu tür hastalarda genelde önerilen tüp bebek denemeleridir.

Tüp Tıkanıklığı Nedenleri

Tüplerdeki tıkanıklık durumu tüp bebek tedavilerinde başarı şansının azalmasına sebebiyet verir. Tüplerde bu sorunların yaşanmasındaki nedenler arasında cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve beraberindeki iltihaplanmalar tüpleri bozup tıkayabilmektedir. Bu sorun antibiyotik tedavisi ile giderilip sonrasında deneme aşamalarına geçilir. Rahimde geçmişte yüksek seviyede enfeksiyon yaşanması, dış gebelik durumu yaşanması, doğuştan tüplerinin olmaması ya da önceden tüplerin bağlatılması gibi nedenler gösterilebilir.

Tüp bebek tedavisinde kadında tüplerin açıklık durumu önemli bir paydır.

  • Tüp bebek tedavisine başlamadan önce tüplerin durumunun görebilmek adına ilaçlı rahim filmi çekilmesi yararlı bir detaydır.
  • Tüp bebek tedavileri içerisinde en az bir tüpün açık olması bile hamilelik olabilmesi açısından önemli bir faktördür.
  • Tüplerin tıkalı ya da yapışık olması hamileliği bire bir etkiler.
  • Önceden tüpler bağlanmış olsa bile sonradan açıldığında hamile kalma şansının hala olması rahatlatıcı bir noktadır.

Tüplerin tıkalı olma durumu kadının yumurtlamasında engel teşkil etmez. Yumurtlama olur ancak tüpler kapalı ya da sorunlu olduğu için tüpün içinden geçerek yumurta spermle buluşup döllenme gerçekleşmez. Günümüzde kısırlık durumu maalesef ki türlü sebeplerle her geçen zamana karşı artış göstermektedir. En önemli sorun kriteri olarak kadın yaşı gösterilse de artık genç çiftlerde bile başka başka sebeplerden dolayı bebek sahibi olma zorlaşmıştır. Gerek doğal yolla hamilelik gerçekleşmediği takdirde doktor kontrolü olsun gerekse alternatif üreme metotları çerçevesinde doktor kontrolü olsun; her şekilde önerilen kadındaki tüplerin kontrolüdür. Zira tıkanık bir tüple karşılaşan yumurta gereken yolu izleyemediğinden hamilelik yaşanması da imkansız hale gelir.

Tüp bebek tedavisi içerisinde olan çiftlerde tüplerin tıkalı olması ya da yapısal bozukluk içerisinde olması gebeliği engelleyici bir durumdur. En az bir tüpün açık olması gerekliliği hamileliğin gelişimi açısından önemlidir. Bu sorunu halletmenin en hızlı yöntemi olarak da ilaçlı rahim filmi çektirilmesidir. Sonrasında belirlenen sorun çerçevesinde gerekli tedavi yapıldıktan sonra tüp bebek tedavisine devam edilir. Tüp tıkanıklığının gebeliği engellemesindeki sebeplere gelince tüplerden geçmesi gereken yumurtaların geçememesi durumu demek spermle birleşememesi dolayısıyla döllenmenin olamaması demektir. Kadındaki iki tüpten birinin açık olması bile hamilelikte şanstır ki kapalı ya da tıkanık olması demek başarı şansının düştükçe düşmesi demektir.