Tüp bebek tedavisi,  çocuk sahibi olamayanlar için en iyi yöntemdir. Kulaktan dolma yanlış bilgiler ve inanışlar yüzünden bazı insanlar tüp bebek tedavisi olmayı reddetmektedirler. Oysa tüp bebek tedavisiyle dünyaya gelen bebeklerin, normal doğumla doğan bebekten hiçbir farkları yoktur; ayrıca tüp bebek gebelikleri ve normal gebelikler arasında da fark yoktur.

Tüp bebek tedavisinin normal doğumdan farkı, çocuk sahibi olmak için tıbbi destek almaktır. Gebe olduktan sonra, tüp bebekte ve normal gebelikte aynı doğal aşamalar vardır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Kansere Neden Olmaz

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kanser yaptığına veya menopoza soktuğuna inan çoğu insan vardır ve bu yüzden endişelenerek tüp bebek tedavisi olmayı düşünmemektedirler. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri uzun sürmez ve bebeğinizi kucağınıza aldığınızda o an ki mutluluğa ve mucizeye değer her şey. Tüp bebek tedavisinde gebeliğin sağlanması için daha fazla hormona ihtiyaç duyulur ve vücuda hormon takviyesi yapılır. Yapılan hormon takviyesi, vücudun ürettiği hormonlar ile aynıdır ve vücuda zarar vermez.

Tedavi görüldüğü sırada, kullanılan ilaçlar nedeniyle vücutta su tutma oranında artış olur ve anne adayı kilo aldığını düşünür. Tüp bebek tedavisi bittikten kısa bir süre sonra su tutma durumu düzelecektir. Kullanılan bu ilaçlar meme kanseri veya yumurtalık kanserine neden olmaz. Kısırlığın nedeni tespit edildiğinde, tedavi süreci daha kolay geçer. Ayrıca ertelenmiş annelik, anne adaylarının hamile kalma şansını azaltmaktadır.

Tüp Bebek ve Normal Gebelik Aşamaları Aynıdır                                              

Yetersiz bilgi yüzünden çoğu kişi tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olabileceklerini bilmiyorlar ya da tüp bebek tedavisinin normal gebelikten daha zorlu ve uzun süreceğini düşünmektedirler. Tüp bebek ile doğan bebeklerin normal doğumla doğan bebeklere göre daha az sağlıklı olacağına inanalar vardır. Ancak iki gebelik arasında da herhangi bir fark yoktur. Tüp bebek tedavisinde en sağlıklı embriyolar anne adayına transfer edilir ve bebek çok sağlıklı olarak dünyaya gelir.

Çiftlerin korktuğu bir diğer konu ise tedaviden olumlu bir sonuç alamamaktır. Tedaviyi ertelemek, gebe kalma şansını daha da düşürür. O zaman başarısızlık durumu olma olasılığı artar. Tüp bebek tedavisinde başarı şansı, ne kadar erken başlanırsa o kadar artar. Mümkün olduğunca tedaviyi ertelememeli ve olumsuz düşünceler içinde olunmamalıdır. Yapılan ilk denemelerde başarı elde edilmese bile 3. aşamada olumlu bir sonuç elde edilecektir. Her şeye hazırlıklı olunmalı ve yapılan ilk denemede ümitsizliğe kapılmamalıdır. Maddi durumdan dolayı tüp bebek tedavisinden uzak duran çiftlere, SGK yardımcı olarak tedavi masraflarının bir bölümünü karşılamaktadır. Tüp bebek tedavisi eskiden masraflı bir tedaviydi; ancak artık gelişen teknoloji ve imkanlarla çok masraf çıkarmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Neden Tercih Edilmelidir?

Kısırlık yüzünden çocuk sahibi olamayan çiftlerin hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı olur tüp bebek tedavisi. Çok kişi tarafından kullanılan ve başarılı sonuçlar veren tüp bebek tedavisi ile kısırlık sorunu çözülüyor. Çiftlerin kısırlık sebepleri ve ne zamandan beridir kısırlık sorunu yaşadıkları araştırılır ve tedaviye öyle başlanılır. Tüp bebek tedavisi, en güvenilir ve sağlıklı üreme yöntemidir ve başarı oranlarının en yüksek olduğu tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavisinde korkulması gereken herhangi bir durum yoktur. Tedavi hakkında iyi bir araştırma yapmak içinizi rahatlatacaktır. Çocuk sahibi olmak için yapılan tüm denemeler sonuçsuz kaldığında, tüp bebek tedavisiyle kendi çocuğunuzun dünyaya gelmesine ve anne baba adayı olmanızda katkıda bulunmuş olursunuz.