Tüp bebek tedavisine başlayan her çift için belki de doktorlarına sorulan ikiz ya da üçüz olabilir mi? sorusudur. Bu durumun cevaplanabilmesi için transfer edilen embriyo sayısı ile alakalıdır. Tüp bebek tedavisinde ne kadar embriyo transfer edilirse o kadar başarı yakalamak mümkün olabilmektedir. Bu da çoğul gebeliklerde artışa sebebiyet vermiştir. Diğer yandan çoğul gebelikler her zaman için hem anne hem bebekler için riskli gebeliklerdir. Bu sebeple tüp bebek denemelerine başlamadan önce mutlaka doktorla en ayrıntılı şekilde görüşülmeli, bilgi alınmalı ve hazır olunmalıdır. Yardımcı üreme teknikleri ile çoğul gebeliklerin telaffuzunda artış olduğundan bu riski engellemek adına ülkemizde eğer anne adayı 35 yaş altındaysa transfer edilen embriyo sayısı 1’dir. 35 yaş ve üzerindeyse en fazla 2 embriyo transferine izin verilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde rahme ne kadar embriyo yerleştirilirse hamilelik şansı da aynı oranda artar. Mesela bir embriyo hamile kalma şansı %20lerde iken iki embriyo ile bu durum katlanır. Sayı arttıkça şans da katlanır. Ancak diğer yandan gerek anne adayı gerek bebeklerin sağlığı açısından bu durum uyarı verir hale gelmesiyle, çoğul gebeliklerin engellenmesi şart olmuştur. Tüp bebek tedavisi kullanılmaya başlanmasıyla birlikte çoğul gebeliklerdeki artış ve beraberinde oluşan riskli hamileliklerin söz konusu olması duruma engel olunmasına sebebiyet vermiştir. Tüp bebek denemeleri genelde ikiz gebeliklerle sonuçlanır. Üçüz gebelik olması için tamamen transfer edilen embriyo sayısının 3 ya da 4 olması ile ilgilidir ki bu transfer yasal olarak söz konusu değildir.

İkiz ya da üçüz gebeliklerde hatta dördüz gebelikler istenmeyen durumlar olmakla beraber özellikle 3 ve sonrası için bebeklerden birinin yaşamı bazen kendiliğinden son bulmaktadır. Son bulmadığı takdirde de bu sayı ikiye indirgemek için maalesef ki müdahale şart olmaktadır. Çünkü üçüz ya da daha fazla gebeliklerde müdahale yapılmadığı takdirde gerek annenin hayatı gerek bebeklerin hayatı risk altındadır. Çoğul gebeliklerde her zaman dezavantaj vardır.

Tüp Bebekte Birden Fazla Embriyo Transferi

Embriyo transferinde birden fazla durumlar hamilelik oranlarının artması sebebi ile alakalıdır. Çoğul gebelikler arasında ikiz gebelik en çok tercih edilen haldedir. Oysa ikiz gebelik olsa bile gerek hamilelik esnası gerekse sonrasında sorunlar oluşabilmektedir. Bunların başında da erken doğum gelir.

Rahme Kaç Embriyo Yerleştirilebilir?

Rahme yerleştirilecek embriyo aile ile tüp bebek merkezinin görüşmesi sonrasında ve tabi ki yasal çerçeveler içerisinde karar verilir. Yasal çerçevede 35 yaş üzerine 2 embriyo izni olduğu halde aile tarafından istenmediği takdirde karşılıklı görüşmede tek embriyo transferi de yapılabilir. Tüp bebek merkezi bu durumu eksisi ve artısı ile çifte aktarmakla ilgili olan taraftır.

Embriyo Seçimlerinde Kriterler

Embriyo seçimlerinde en önemli kriter embriyonun ne kadar hızlı bölündüğünün bakılmasıyla alakalıdır. Spermle olan birleşme kontrol edilir, bölünme olmuş mu bu tetkik edilir; ilk bölünen embriyolar sağlıklı embriyolardır.

  • Tüp bebek denemelerinde yasaya göre transfer sayısı yaşa istinaden en fazla 2 olarak netleştirilmiştir. Amaç çoğul gebeliklerin önlenmesidir.
  • Çoğul gebelikler her zaman için riskli hamilelik kapsamı içerisindedir.
  • Tüp bebek tedavilerinde çoğul gebelik oranı her zaman yüksektir.
  • Tüp bebek denemeleri genelde ikiz gebelikle sonuçlanır.

Üçüz gebeliğin oluşabilmesi için 3 farklı yumurtanın meydana gelmesi gereklidir. Bu da ancak tüp bebek yöntemi ile olur. Çünkü tedavi esnasında 3 ve fazla sayıda yumurta transferi yapılırsa bu tür gebelikler oluşabilir. Üçüz gebelikler ikiz gebeliklere göre bile çok daha risklidir. Üçüz gebelikte erken doğum, gebelik diyabeti, yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi gibi sorunlar ardı arkasına yaşanabilir.