Evlilikten bir süre sonra doğal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlerin en çok başvurduğu tedavi yöntemi, tüp bebek tedavi yöntemidir. Her geçen gün daha da gelişen teknoloji ile sağlık alanında birçok gelişme yaşanmaktadır. İlerleyen teknoloji ile artık kadın ve erkekte yaşanan üreme bozuklukları kolayca tespit edilip gereken tedavi uygulayabiliyor. Uygulanan tedavi sonucu gebelik gerçekleşmesi ihtimalinin yüzde 100 olmadığı çiftler tarafından unutulmamalıdır.

Tedaviye başlamaya karar veren çiftlerin yapması gereken, alanında uzman bir hekim bulmalarıdır. Çünkü başarı oranını etkileyen emenlerden biriside, uzmanın bilgisi, deneyimi ve tecrübeleri olacaktır. Uzman hekim gerekli tetkik ve muayeneleri yapıp tedavi sürecine başlatacaktır. Doktor, her ne kadar erkeğin en kaliteli spermini ve bayanın en kaliteli yumurtasını alsa ve uygulamaya koysa da sonucunda gebe kalamama durumu da bulunmaktadır. Babadan kaynaklana problemler de sebep, erkeğin sperminden kaynaklanmaktadır.

Erkeklerde Görülen Kısırlık Nedenleri

Hem anne adayı hem de baba adayında yaşanan kısırlık sonucu çocuk sahibi olunamayabilmektedir. Erkekte görülen kısırlık nedeni genel olarak sperm sayısı eksikliğinden veya kalitesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Spermden kaynaklanan nedenler ise şunlardır; çok fazla sperm üretimi olması, hiç sperm üretimi olmaması, sperm hareketsizliği, spermin yapısındaki bozukluklar, kanallarda oluşan tıkanmalardır.

Spermde hareketsizlik veya yapısında bozukluk varsa, yumurtanın döllenmesini engelleyen bir durum söz konusudur. Kimi durumlarda da vücut sperm ürettiği halde, kanalların tıkalı olması nedeniyle sperm meniye ulaşamaz. Kanalın tıkalı olma nedeni ise, daha önceden bir darbeye maruz kalınmış veya mikrop kapmış olma sonucu yaşanmaktadır.

Spermde Görülen Bozuklukların Nedenleri

Birçok sperm bozukluğunun sebebi DNA kaynaklı olabilmektedir. Ancak, maalesef ki bu durumda tüp bebek tedavisi çok uygulanmamaktadır. Uygulanınca hem gebe olma ihtimali düşmekte hem de düşük yapma ihtimali artmaktadır. Diğer bir neden ise alkol ve sigara kullanımı gibi durumlarda spermde bozukluklara neden olmaktadır.

Tüp bebek tedavi yönteminde yüksek oranda başarı elde edip, tedavinin gebelikle sonlanması için, erkekten alınan spermin sayısı ve kalitesi oldukça önemlidir. Çünkü yumurtanın döllenebilmesi için, sağlıklı, kaliteli ve yapısal olarak herhangi bir sorun olmayan spermler kullanılacaktır.

Erkekler de Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Erkek tedavisinde, erkeğin sperm taşınan kanalda hiç sperm bulunamadıysa eğer, testislerden sperm elde etme yoluna gidilir.

Testislerden sperm elde etme yönteminde, yapılan test ve tahlillerin ardından, uygulanacak cerrahi bir işlem ile testislerden sperm elde edilebilmektedir. Hem erkeğin semeninde sperm bulunmaması hem de bulunan spermin hareketsiz olması sonucu, istenilen döllenme gerçekleştirilemediğinden, testislerden sperm elde etme yoluna gidilir. Testislerden sperm alma işlemi anestezi yapılarak gerçekleştiğinden, hasta ağrı hissetmemektedir ve bu işlemin kadından yumurta alınacağı zaman veya bir gün öncesinde yapılması gerekir. Tedavinin devam edilebilmesi için, erkekte uygun spermin bulunması gerekmektedir. Eğer erkekte gerekli sperm bulunamazsa tedavi sonlandırılmaktadır. Eğer erkekte kanalların tıkalı olması nedeniyle sperm alınamadıysa, uygulanan özel iğne ile tıkalı kanal açılıp o şekilde sperm elde etmeye çalışılır. Tıkalı kanalın açılması ile sperm elde etme ise, testislerden sperm elde etmeden çok daha kolay olmaktadır.

Sperm dondurma ve çözdürme yöntemi ise, hastalardan istenilen zaman da kolay bir şekil de sperm elde edilememe durumunda başvurulan yöntemdir. İlk denemede başarısız olunması durumunda tekrar tüp bebek denemesinde dondurulan sperm kullanılabilir. Eğer ilk denemede başarılı olup çocuk sahibi olan çift, tekrar çocuk sahibi olmak istediğinde dondurulan spermler kullanılabilmektedir. dondurulan spermler ile daha sonra bebek sahibi olabilirsiniz.