Tüp bebek tedavisi anne ve babadan elde edilen spermlerin uygun bir ortamda döllendirilmek sureti ile  annenin rahmine tıbbi olanaklar yardımı ile konulmasına denmektedir. Tüp bebek tedavisi normal yollar ile çocuk sahibi olamayan aileler için son yıllarda sıkça uygulanan ve genel anlamda olumlu sonuçlar elde edilen tedavilerden biridir. Tüp bebek tedavisinde belli aşamalar söz konusu olduğu için, uygulamadan önce belli testlerin yapılması gerekmektedir. Annenin farklı bir hastalığı var mı, vitamin eksiliğine bağlı sorunlar yaşıyor mu gibi konuların da tahlili yapılarak tedavi öncesinde hasta hem psikolojik hem de biyolojik olarak tedaviye hazırlanmaktadır. Tedavi aşama aşama gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte tedaviyi uygulayan hekimin hastayı yönlendirmesi neticesi ile hastanın da doktorun istediklerini tam anlamı ile yerine getirmesi oldukça önem taşıyan bir konudur. Tedavi aşamaları ise sırası ile yumurtalıkların bir araya getirilmesi, döllenme süresi ve oluşturulan embriyo süresidir. Bu aşamalar sırası ile uygulanan süreçleri kapsamaktadır. Tüp bebek tedavi aşamasında hamile kalma oranı yükselmek için öncelikle anne adayının rahminde oluşan sorun var mı ve varsa bu sorunların tedavisinin yapılarak tedavi sürecini başlatmak gerekiyor. Rahim içerisinde oluşan yapışıklıklar, yine rahim içinde oluşan çikolata kisti gibi rahatsızlıklar tedavi edildiğinde tüp bebek şansı fazlası ile arttırılmış oluyor. Yine varsa eğer hormanal dengesizlikler ortadan kaldırılması ile hamile tüp bebek şansını belli oranlarda arttırmak mümkündür.

Tüp Bebek Şansını Arttıran Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde özellikle birden fazla deneme süresi yaşanıyorsa hem anne adayı hem de baba adayın kendilerini yoğun bir baskı altında kalmış olarak hissedebilirler. Öncelikle bu sebeple oluşan stresin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bütün tedavilerde olduğu gibi stres tüp bebek tedavisinde olumlu süreci olumsuza çevirebilir. Bu nedenle daha rahat ve daha pozitif bakarak tedavi süreci devam ettirilmelidir. Tüp bebek tedavisinde en fazla başarı alınan konulardan birisi de anne adayının kilo miktarıdır. Kilosu ideal olan bir anne adayının tüp bebek ile hamile kalma şansı oldukça yüksektir. Yine tedavi aşamalarında hekimin öneride bulunacağı konulardan biri de bol bol su tüketiminin sağlanmasıdır. Özellikle günde üç litreye yakın suyun tüketilmesi gerektiği konusunda hasta bilgilendirilmektedir. Diğer besleme etmenlerin ise şöyle sıralamak mümkündür.

Tüp bebek tedavisinde hekim anne adayına yeşil yapraklı sebze tüketimi konusunda bilgi verecektir. Sebze toksin attırıcı özelliği sayesinde annenin tedavi sürecinde enfeksiyonel sorunları yaşamasına engel oluyor. Ayrıca folik asit alımı da yeşil yapraklı gıdalar tarafından alındığı için önem taşıyor.

Tedavi sürecinde bir diğer alınmaması gereken beslenme şeklide kızartma diyetidir. Hekimler bu süreçte anne adaylarına kızartmadan uzak durmasını ve daha çok haşlama tarzı beslenme şeklini önerirler.

Özellikle fazla tatlı alımından vazgeçilmelidir. Şeker alımı tedaviyi olumsuz etkileyen nedenlerden biridir.

Sigara alışkanlığı olan anne adaylarının sigarayı mutlaka bırakmaları gerekmektedir. Sigara hem tüp bebek tedavi aşamasında hem de bebeğin doğmadan önce anne karnındaki sağlık sürecini olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkek Sperm Kalitesinin Önemi Nedir?

Tedavi sürecinde anne adayında var olan olumsuzlukların ortadan kaldırılmasının gerektiği gibi baba adayının da sperm kalitesini arttırıcı tedavi süreci değerlendirilen konulardan biridir. Tüp bebek tedavisinde erkeğin spermi kaliteli olmak durumundadır. Bunun için tedavi sürecini takip eden hekim en kaliteli spermi seçmek yöntemi ile tedaviyi sürdürecektir. Bu aşamada anne adayından da en kaliteli yumurta seçimi yapılarak döllenme sağlanıyor. Baba adayı tüp bebek tedavisi öncesinde doktor tarafından bilgilendirilerek beslenme alışkanlığı, sigara içme ve alkol alma alışkanlığı gibi konularda uyarılıyor. Kaliteli bir sperm için baba adayının sigara ve alkol tüketiyorsa ara vermesi ya da tamamen bırakması gerekmektedir. Özellikle hem erkekte hem kadında bu belirtilen etmenlere dikkat edilir ise tüp bebek tedavi şansı oldukça yükselen bir çizgi izleyecektir.