Tüp bebek yöntemi ile gebe kalma, erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurtanın uygun bir ortamda bir araya getirilmesi ve döllenme sonrası, embriyonun anne rahmine transferi olarak uygulanan yöntemdir. Doğal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tedavi yöntemidir. Bu tedaviye karar veren çiftlerin kendilerini maddi manevi hazırlamaları gerekir. Özellikle anne adayının tedaviye olumlu sonuç vermesi için, psikolojik olarak hazır olması gerekir.

Tedavi süreci için ilk aşamanın gerçekleşmesinden sonra, yani anneye embriyonun transferinden sonra, 12 gün geçmesi ve gebeliğin gerçekleştiğine dair testin yapılması aşamasına geçilir. Doğal yoldan, normal şekil de kalınan gebelikler de adet döneminden önce kan testi yapılarak gebeliğin olup olmadığı test edilse de, böyle durum da anne adayları daha çok rutin olan adet döneminin gecikmesi sonucu test yapmaktadır. İdrar testi yaparak da gebelik öğrenildiğinden kimi anne adayları ardından kan testi de yaptırmaktadır. Ancak tüp bebek tedavisi ile gebelik testi, adet gecikmesine bağlı olmadığından, embriyo transferinden en erken 12 gün sonra yapılan test ile anlaşılmaktadır.

Hamileliğin İlk Belirtileri                                                 

Embriyo transferinden 12 gün sonra yapılan kan testi ile gebeliğin başladığı anlaşılırsa, tüp bebek tedavisinin başarılı olduğu anlaşılır. Anne adayında hafif de olsa bel ağrısı görülecektir. Adet kanaması normal gebeliklerde hamile kalındığı andan itibaren kesilmektedir. Ancak tüp bebek tedavisin de adet kanamasının kesilmesi veya gecikmesi ile test etmek gerekmemektedir. Tedavi ile gebe kalındığından anneden alınan kan ile gebeliğin başlayıp başlamadığı anlaşılacaktır.

Beta HCG hormonu, döllenmeden yaklaşık olarak 12 gün sonra hormon salgılamaya başlar. Kanda yapılan test sonucunun pozitif çıkması ile gebelik başlamış olur.

Hamileliğin Başlangıcında Görülen Diğer Belirtiler

Yapılan kan testi sonucunda pozitif çıkması ile gebelik başlamıştır. Bu durumda sonraki bir kaç gün içerisin de değerler değişebileceğinden veya dış gebelik olabileceğinden doktor kontrolünde bulunmak faydalı olacaktır. Gebeliğin başlangıcında görülen diğer bir belirti, göğüslerde görülen aşırı hassasiyettir. Özellikle kıyafet giyip çıkarırken bu durum kendini daha belli edecektir. Tüp bebek tedavisi sonrası gebe kalındığını gösteren bir diğer belirti ise vajinadan gelen akıntılardaki artıştır.

Görülen diğer belirtiler; yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, özellikle sabahları yaşanan mide bulantıları ve kusma gibi belirtilerdir. Mide bulantıları gebeliğin ilk üç ayında daha sık görülse de gebeliğin ilerleyen sürecin de kişiye bağlı olarak görülebilir. Aynı zaman da kasıklar da veya rahimde görülen ağrılarında gebelik belirtileri olduğu bilinmektedir. Anne adayının sık sık idrara çıkması ve kasıklarında baskı hissetmesi de gebelik belirtileri arasındadır.

Anne adayının beslenme alışkanlığında ki değişimler ve kullandığı ilaçlar, bünyesin de değişimler yapabilecek. Anne adaylarında sık görülen durumlardan birisi de kullanılan ilaç sonrası yaşanan kabızlıktır. Anne de bir takım ruhsal değişimlerde yaşanmaktadır. Gebelik hormonunda ki salgılar annenin aşırı duygusal olmasına neden olabilmektedir.

Hamileliğin İlk Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hem doğal yoldan hem de tüp bebek tedavisi ile yaşanan gebelikler de özellikle ilk 3 ay oldukça önemlidir. Annenin hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekir. Tüp bebek ile yaşanan gebelikler de ilk 3 ay içerisin de bebeği kaybetme yani gebeliğin düşükle sonuçlanması gibi durumlar bulunduğundan, ağır hareketlerden kaçınılmalı, doktor tavsiyesine uyulmalı ve doktorun tavsiye ettiği ilaçlar mutlaka düzenli kullanılmalıdır.

Annenin alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durması; kalsiyum, protein ve omega açısından zengin besinleri düzenli bir şekilde tüketmesi gerekir.