Tüp bebek kadın ve erkeğe ait hücrelerin vücut dışında döllenmesinin sağlanarak meydana gelen embriyoların kadın rahmine transferine gerçekleştirip gebelik oluşumunu sağlayabilme işlemidir. Bu noktada embriyo kalitesi çok önemlidir. Tüp bebek uzmanının, embriyologun ve tüp bebek ekibinin bu konudaki deneyimleri ve profesyonellikleri önemli detaylardır. Embriyo kalitesi düşük olursa gebelik şansı düşük olur. Embriyo transferi tüp bebek tedavisi dahilindeki en önemli aşamadır. İyi bir transfer için uzmanlık, tecrübe gereklidir. Tüp bebek tedavisinde döllenmeden sonra laboratuar ortamında gelişimleri takip edilir ve kaliteli olan embriyolardan emin olunduğunda anne rahmine transfer için gün belirlenir. Bu noktada düşük kaliteli olan embriyolar da elenmiş olunur. Özel seçilenler için rahme tutunmada sağlıklı olduğu düşünülenlerdir.

Tüp bebek tedavisinde en son aşama embriyo transferidir. Artık bu aşamadan sonra beklenecek olan rahme tutunup tutunmayacağı durumudur. Transfer genelde 2 ila 5 gün içerisinde olur. Tüp bebek tedavilerinde başarı olabilmesi için en temel nokta embriyoların kaliteli olmasıdır. Kadında yumurta kaynaklı erkekte sperm hareketliliği ve şekil bozukluğu sebepleriyle embriyo kalitesi belirlenir. Bu sebeple başarısız sonuçlanan her tüp bebek denemesi sonrası bu detaylar araştırılmalı daha sonra yeni bir denemeye geçilmelidir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin başarılı sonuçlanması için tüp bebek uzmanının başarısı ve tecrübesi, uygun laboratuar şartları, teknolojik yöntemlerin ileri ölçülerde kullanılma şansı son derece önemlidir. Tüp bebek tedavisinde başarı elde edilemezse bunda sebep embriyo kalitesinin düşük olmasındandır.

Embriyo Kalitesi                                                                                                                                                                       

Kaliteli ya da kalitesiz embriyodan sorumlu olan yumurtalıklardır. Sperm kalitesi de etken neden olabilir. Kalitesiz embriyoların da hamilelik oluşturması zor olan bir durumdur. Genelde düşükle sonuçlanır. Bu durumlarda genetik tanı taramaları yapılması gerekendir. Bu problemler giderildikten sonra yeni bir tüp bebek denemesine girişilmelidir.

Embriyo Kalitesi Nasıl Ölçülür?

Embriyoların kalitesi döllenme sonrasında ölçülebilir. Kalite her  şeyden önce hamilelik oluşumu için en önemli faktördür. Kadının yaşı da bir başka ölçülen parametredir. Embriyo kalitesi mutlaka değerlendirilmelidir. Embriyolar hücrelerin sayısı, boyutların aynı olup olmadığı ve hacimleri açısından değerlendirilir. Bazen çok iyi kaliteli olanları bile gebelik sağlayamaz.

  • Tüp bebek denemeleri embriyo kalitesizliği sebebi ile başarısızlıkla sonuçlanabilir.
  • Embriyo kalitesi yanında genetik tanı da çok önemli bir detaydır.
  • Kalitesiz embriyoya neden olan yumurtalıklardır.
  • Embriyo transferinde zorlanma yaşanıyorsa gebelik şansı da aynı oranda zorluk yaşar
  • Tekrarlayan düşüklerin sebebi mutlaka araştırılmalıdır.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık embriyo seçimleri de en ince detayınca araştırılmakta ve emin olunduktan sonra transferi gerçekleştirilmektedir. Embriyonun kaliteli olması demek yumurtaların kaliteli olması anlamını taşır. Yumurta eğer kaliteli ise embriyo da aynı kalitede olur. Bir diğer seçenek olarak sperm kalitesi de aynı ölçüde etkileyici faktördür. Normal bir gebelik için nasıl yumurta ve sperm gerekliyse tüp bebek için de kaliteli yumurta ve sperm gereklidir. Aksi takdirde hamile kalma şansı azalır.

Embriyo seçiminde özel mikroskoplar altında incelemeler yapılır ve sonra kendi aralarında kalite açısından sınıflandırılır. Bu sınıflandırmada en iyi olanlar seçilir ve hamilelik sağlama açısından en yüksek değerde olanlar kadın rahmine transfer açısından seçilmiş sayılırlar. Embriyo kalitesini etkileyen yumurta faktörünün aranılan özelliklerde olması için ilaç kullanımlarına, alkol ve sigaradan uzak durmaya, yemek yemede dikkatli ve özenli olmaya, kilolu ise kilo verilmesine önem verilir. Bebek sahibi olmak isteyen bir kadın beslenmesine, sağlığına ve düzenli bir yaşama evet demelidir. Bütün bu önem verilen detaylar gerçekleştiği sürece tüp bebek tedavisinde gerek yumurta sayısı gerekse yumurtaların kaliteli olması olacak demektir.