Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerin yardımcı üreme teknikleri ile bebek sahibi olmasını sağlayan tedaviye tüp bebek tedavisi denir. Tüp bebek tedavisi uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte tedavinin başarı oranını etkileyen faktörler bulunur. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin artmasından dolayı her yerleşim yerinde tüp bebek merkezleri kurulmuştur. Tüp bebek merkezlerinin sayısının artması tüp bebek tedavisinde başarı oranının azalmasına neden oluyor. Ülkemiz tüp bebek tedavisinde başarı oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında beşinci sırada yer alıyor. Tüp bebek merkezlerinin yanı sıra başarı oranını etkileyen farklı faktörlerde yer alıyor. Tedavinin başarısız olmasının nedenleri araştırılarak uygulanan tüp bebek tedavisi sayesinde başarı oranı artırılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranlarını etkileyen faktörler vardır. Başarı oranını etkileyen faktörler anne adayı, baba adayı ve tüp bebek merkezinin donanımıdır. Bu faktörleri sıralayacak olursak;

1-     Anne adayının yaşı tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

2-     Anne adayının yumurta kalitesi ve yumurtalık rezervleri

3-     Tüp bebek tedavisini yapan doktorun uzman ve tecrübeli bir doktor olması

4-     Tüp bebek tedavisini yapan ekibin uzmanlığı

5-     Tüp bebek merkezinin kullanılacak cihaz anlamında donanımı ve merkezin laboratuarının embriyo gelişimi için uygun olması

6-     Tedavinin doğru ve disiplinli ilerlemesi

7-     Kaliteli embriyo oluşumu ve kaliteli embriyo seçimi

8-     Tüp bebek tedavisinde embriyo oluşumuna başlamadan önce genetik tanı yöntemlerinin uygulanması

9-     Embriyo transferini doğru zamanda uygulamak

10-   Tedaviye başlamadan en az üç ay önce ağır ve efor sarf ettiren sporları bırakmak

11-   Tedaviden hemen önce ve sonra cinsel ilişkiye girmek başarı oranını olumsuz yönde etkiler.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısızlık Nedenleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde başarısızlık nedenleri anne adayına, baba adayına ve tüp bebek merkezine bağlı olarak olabilir. Tüp bebek tedavisinin başarısız olması başarılı olması kadar normal bir durumdur. Tüp bebek tedavisinde başarıyı yakalama şansı genel anlamda %30 civarındadır. Tüp bebek tedavisi olan çiftlerin ilk denemede bebek sahibi olma ihtimali düşüktür. Başarısızlık nedenleri ise, anne adayına yumurta toplamak için başlanan ilaç tedavisinin uygun dozda ayarlanamaması, embriyo oluşturulurken kaliteli hücrelerin kullanılmaması, embriyonun genetik yapısının bozuk olması ve dış zarının kalın olması, embriyonun geliştiği laboratuar ortamının embriyo gelişimine uygun bir ortam olmaması, anne adayının rahim dokusunun doğuştan bozuk olması ve tüplerinde bulunan yapışıklıklar, anne adayının pelvis bölgesinde daha önceden geçirmiş olduğu enfeksiyonlar, anne adayında kanama ve pıhtılaşma bozukluklarının olması, çikolata kisti ve miyomların varlığı, tüp bebek tedavisi olurken alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılmaması gibi çeşitli nedenler tüp bebek tedavisinin başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olur.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısız Olması Durumunda Neler Yapılır?

Tüp bebek tedavisinin başarısızlık ile sonuçlanmasının ardından yeniden tüp bebek denemesi yapılmadan önce başarısızlık nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Tedavinin başarısız olmasının nedenleri her çiftte farklıdır. Bu nedenle başarısızlık nedenleri araştırılırken farklı yöntemlere başvurulabilir.  Başarısız tüp bebek tedavisinden sonra ultrasonografi, preimplantasyon, kan tahlilleri ve antioksidan tedavileri uygulanabilir. Tüp bebek tedavisinde yaşanan başarısız sonuçlardan sonra tedavi için yeni yöntemler araştırılıyor ve geliştiriliyor. Yeni yöntemlerin bulunma nedeni tedavinin başarı oranını artırmaya yöneliktir. Her geçen gün yenilenen tedavi yöntemleri sayesinde tüp bebek tedavisi sonrasında elde edilen canlı bebeklerin sayısı artmaktadır.