Tüp bebek biçiminde gebelik, normal yollarla hamile kalmayı başaramayan çiftler için uygulanmaktadır. Sperm ile yumurta dışarıda döllendirilerek rahme yerleştirilmektedir. Bu işlemde özellikle embriyo transferi ile test yapılacak olan 12 gün sonrasına kadar geçen süreç önemlidir. Çok fazla risk taşıyan bu dönemde anne adayı hekimin tüm önerilerini dikkate almalı ve ilaçları düzenli kullanmalıdır. Tüp bebek tedavisinde bazılarının ilk denemede başarı elde edilirken bazılarında ise pek çok sefer denenmesine rağmen başarı sağlanamamaktadır. Bu sorun gebelikle alakalı olabileceği gibi embriyo transferi ve sonrasında anne adayının durumu ile de ilgilidir.

Tüp Bebekte Başarıyı Artırmanın Yolları  

Çocuk sahibi olmak isteyen ve tüp bebek tedavisine başvurmak isteyen anne babalar tedavi öncesinde ve sonrası bazı noktalara uyarak başarı şansını artırabilmektedirler. Tüp bebekte başarıyı artırmanın yollarından bazıları ise şunlardır;

  1. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan kişiler tedavi öncesi ve sonrası beslenmesine dikkat etmelidir. Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenen anne adayında başarı şansı daha yüksek olmaktadır. Bu yüzde vitamin ve mineral bakımından zengin besinler alınmalı, düzenli olarak folik asit alınmalı ve Omega-3 alınmasına özen gösterilmelidir. Tüp bebek tedavisi öncesi beslenmeye dikkat edilmesi embriyonun daha kolay tutunmasına yardımcı olurken aynı zamanda tedavi sonrasında ise bebeğin gelişimini olumlu etkilemektedir.
  2. Tüp bebekte başarıyı artırmanın bir diğer yolu ise sinir, stres, kaygı gibi durumlardan uzak durmaktır. Hem tedavi sonrası hem tedavi öncesi stres, korku, üzüntü gibi durumlar tedaviyi olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden olabildiğince stresten uzak durulmalı ve pozitif düşünülmelidir.
  3. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırmanın bir diğer yolu ise sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaktır. Bu ve benzeri zararlı alışkanlıklar rahim sağlığını ve üremeyi olumsuz etkilemektedir. Zaten birtakım üreme sorunundan dolayı tüp bebek tedavisine başvurmuş olan çiftler eğer bu alışkanlıklardan uzak durmazlar ise başarı şansı azalacaktır.
  4. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını etkileyen en önemli noktalardan biri de elbette ki doktorun önerilerine dikkat etmektir. Uzman hekim ne derse mutlaka uygulanmalı, yasaklardan uzak durulmalı, verilen ilaçlar mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır.
  5. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırmak için embriyo transferi ile test yapılacak olan 12 gün sonrasına kadar kesinlikle cinsel ilişkiye girilmemelidir. Daha sonraki dönemlerde ise doktor izni ve kontrolü ile mümkün olabilmektedir.

 Yaş Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkiler Mi?

Yaş ilerledikçe kadınların üreme durumu zayıflamakta ve yumurtalık revervleri azalmaktadır. Bu yüzden tüp bebek tedavisine ne kadar erken yaşta başlanırsa başarı şansı da o kadar çok olacaktır. Bazı kadınlar genç yaşta tedaviye başlasalar da yumurtalık rezervi zayıf olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise aşı veya çeşitli ilaçlar ile yumurtalıkların hareketleri hızlandırılmaya çalışılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisini Olumlu Etkileyen Diğer Faktörler

Tüp bebek tedavisinde şansı artırmak için eşlerin birbirine olan desteği oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu riskli süreçte eşler birbirine destek olmalı, sevgilerini göstermelidir. Aynı zamanda bu süreci daha iyi atlatabilmek için psikologlardan da destek alınabilir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırmada dengeli ve düzenli beslenme ne kadar fazla önem taşırsa egzersiz ve doğru spor da o kadar önemlidir. Anne adayı tedavi sonrasında ve tedavi öncesinde mutlaka düzenli olarak hafif tempolu yürüyüşler yapmalıdır. Bebeğin gelişimi, oluşumu ve anne adayının sağlığı açısından egzersizler hayati önem taşımaktadır. Ancak bu süreçte özellikle de riske girmemek için ağır sporlardan kaçınılmalı ve ani hareketlerden uzak durulmalıdır.