Tüp bebek tedavisinde başarı oranları çeşitli faktörlere istinaden değişiklik gösterebilir. Tüp bebek yöntemi çocuk sahibi olma açısından yardımcı bir üreme yöntemi olduğundan başarı oranları için faktörler son derece önem taşır. Faktörler demişken bunlar kadının yaşı, kısırlığın nedenleri, rahim sağlığı, erkekte sperm kalitesidir. Bu faktörlere göre tüp bebek tedavisinde başarı oranları değişir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler başarı şanslarını yükseltmek için her detayı önemserler. Bu detaylara ek olarak mevsimsel tüp bebek tedavisi konusu gündeme oturmuştur ki; mevsim tüp bebekte başarı oranını etkileyen bir durum değildir. Tedavinin kışı ya da yazı yoktur. Dört mevsimde de tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Mevsime yönelik fikir ayrılıkları sebebine gelince yaşanan hastalıklar, kış zamanlarında var olan enfeksiyonlar endişe sebebidir.

Tüp bebek tedavisi bilindiği üzere laboratuar ortamında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dolayısıyla dış etkenler bu süreçte etkili olmadığından olumsuz etkilenme gibi bir durum söz konusu değildir. Tüp bebek tedavisi esnasında embriyolar da spermlerde sürekli olarak kontrollüdür. Yani mevsimsel açıdan değişiklikler tüp bebek tedavisini olumsuz etkilememektedir. Etkileyen faktörler belli başlı nedenler olduğundan bu konular üzerinde durulması gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler olarak rahim zarında kalınlık durumları, rahim zarının yapı bozuklukları, embriyonun kaliteli olmaması, dış gebelik riskleri, embriyoda genetik bozukluklar, rahimde miyom ve polip oluşumu, çikolata kisti, rahim içi yapışıklıklar, annede tüplerde yaşanan sorunlar sayılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıda Anne Farkı                                       

Tedavi süreci hem anne hem baba adayı için kuşkusuz zor bir süreçtir. Anne ve baba olmak zaten büyük bir sorumluluk olduğundan özellikle anne adayı için tüp bebek tedavisi son derece meşakkatli, zor ve sıkıntılı bir dönemdir. Yenilen ilaçlar, alınan hormonlar ve ilaçlar dahilinde gerek fiziksel gerek psikolojik anlamda dalgalanmalar yaşanır ki kadını bu süreç çok yorar. Bu sebeple genelde önerilen tedavi süreci boyunca bir destek alınması yönündedir.

  • Tüp bebek tedavisinde mevsimsel durumların başarı oranında etkisi yoktur.
  • Tüp bebek tedavisi her mevsim rahatlıkla uygulanabilir.
  • Tüp bebek tedavisinde önemli olan çiftin yaşadığı kısırlık sorununun çözülmesi ve beraberinde neticeye doğru ilerlenmesidir.
  • Tüp bebekte başarı oranını etkileyen nedenler mevsimler değil yaşanan sorunlardır.
  • Tüp bebekte başarı; başarılı bir tüp bebek uzmanı, giderilmiş kısırlık sorunu ile sonuçlanan bir süreçtir.

Tüp bebek tedavisinde mevsimsel açıdan başarı diyalogları mesela kadınlarda yumurtlama fonksiyonlarının etkilenmesi yönünde olmuştur. Ancak bu yanlıştır. Mevsimsel değişikliklerde yumurtlama işlevi olumsuz etkilenmez. Kadınlarda adet düzensizlikleri de mevsimsel açıdan etki olmaktadır fikrine karşılık; adet düzensizlikleri stresten, üzüntüden ya da yorgunluktan etkilenir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğnelerin sıcaklıktan etkilendiği ve etkisinin azaldığı düşüncesine karşılık zaten bu iğnelerin tedavi öncesi ya da sonrasında buzdolabında saklanma talimatı vardır. Döllenme esnasında erkekten alınan sperm hücrelerinin de belli bir derecede laboratuar ortamında tutulduğu bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla korumalı olduğu için bu açıdan da mevsimsel bir sorun söz konusu değildir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları açısından mevsimsel bir etkilenme söz konusu değildir. Yani tüp bebek tedavisine başlandığında yapılacak tek şey tüp bebek merkezi ve doktorunu seçmek olmalıdır. Bunun dışında her mevsim tedavi için seçilebilir. Eğer doğal yollarla çocuk sahibi olunmamışsa ve görüşülen tüp bebek uzmanı tedaviye uygun bir çift olunduğuna dair bilgi alındıysa çiftin önünde hiç bir engel yoktur.