Tüp bebek tedavisi çeşitli sebeplerden dolayı normal yollarla hamile kalamayan kadınlar için uygulanmaktadır. Tüp bebek yönteminde yumurta rahim dışında döllendirilerek daha sonra rahme yerleştirilmektedir. Bu sayede 9 ay boyunca takip edilen serüvenin ardından bebek dünyaya gelmektedir. Elbette normal hamileliklere oranla daha fazla dikkat, özen gerektiren bir hamilelik türüdür. Hem bebek hem anne adayı için pek çok riski bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi sonrası anne adayı hekimin tüm söylediklerini uygulamalı, kesinlikle kontrol dışı müdahalede bulunmamalıdır.


Tüp Bebek Ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlandığında sonrası için bir plan hazırlanmaktadır. Eğer işlemin olumlu sonuçlanması isteniyorsa bu plana sağdık kalınmalıdır. Tüp bebek sonrası yaşanılanlar ve dikkat edilmesi gerekenler arasından en önemlileri ise şunlardır;

  1. Tüp bebek tedavisinde ilk işlem embriyo transferidir. Bu işlem kısa sürse de anne adayı yarım saat kadar sağlık merkezinde dinlendirilmektedir. Tüp bebek için transfer işleminin ardından anne normal yaşamına rahatlıkla dönebilmektedir. Ancak riski bir gebelik biçimi olduğu için sonrasında kullanılacak olan ilaçlar ve birtakım öneriler bulunmaktadır. Embriyo transferinden test yapılana kadar her şey doktor kontrolünde olmalıdır.
  2. Normal hamilelikte olduğu gibi tüp bebek biçimindeki gebeliklerde de ilk 3 ay riski dönemdir. Bu dönemde bebeğim rahatça tutunması, gelişimine hızla devam edebilmesi ve olabilecek düşük riskini önlemek amacı ile ağır kaldırılmamalı, ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Tüp bebek sonrasında doktorun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  3. Tüp bebek sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme ve gebelik öncesi hem de gebelik sonrası bebek ve anne için hayati önem taşımaktadır. Omega-3, vitamin, mineral, kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahip yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Yapılan araştırmalar ve sonuçlara göre dengeli ve düzenli beslenen anne adaylarının ve gebelerin canlı bebek dünyaya getirme ihtimali daha yüksek olduğu ispatlanmıştır.
  4. Tüp bebek tedavisi sonrasında anne adayı bol bol su tüketmelidir. Günde en az 2,5-3 litre su tüketimi hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi için önem arz etmektedir.
  5. Tüp bebek tedavisi sonrasında sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar mutlaka bırakılmalıdır. Çeşitli sağlık sorunları nedeni ile tüp bebek tedavisine başvurmuş kişiler özellikle gebeliği olumsuz etkileyen, düşük riskini artıran kötü alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

 

Tüp Bebek Sonrası Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar 

Normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisi sonrasında da anne adayı mutlaka folik asit almalıdır. Folik asit içeren yiyecekleri yemek çoğu zaman yeterli olmayacağı için doktorlar genellikle ilaç tedavisine de başlamaktadır. Folik asit ilacı aksatılmamalı ve mutlaka düzenli kullanılmalıdır.


Tüp bebek tedavisi sonrası hafif egzersiz veya spor hem bebeğin gelişimi hem de anne adayının sağlığı açısından faydalıdır. Düzenli olarak her gün yarım saat yapılan egzersizler anne adayını rahatlatıp, kilo kontrolü sağlarken aynı zamanda bebeğin gelişimini olumlu desteklemekte ve doğumun daha kolay olmasını sağlamaktadır. Tüp bebek tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ilaç kullanımı konusudur. Tüp bebek tedavisi olan anne adayları sonrasında doktordan izinsiz en basit ağrı kesicileri bile kullanmamalıdır. Normal hamileliklerde de riskli olan bu durum tüp bebek biçimi ile hamile kalanlar için daha büyük risk taşımaktadır.
Tüp bebek sonrasında cinsel ilişki konusu pek çok kişinin merak konusudur. Tüp bebek tedavisi sonrasında test yapılana kadar geçen ilk 12 günlük süreçte ilişki yasaktır. Daha sonraki dönemlerde ise düşük riski yoksa normal hamileliklerde olduğu gibi ilişkiye girilebilmektedir.