Kadında doğurganlık dönemi olarak 35 yaş doğal yolla olması açısından bir sınır çizgisidir. Eğer herhangi bir kadın hastalığı yaşamamışsa, eşinde ciddi bir boyutta bir sperm sorunu yoksa bir çiftin her ay %25 oranında anne baba olma şansı vardır. Genelde 35 yaş altında ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde alternatif kısırlık tedavilerine başvurulmaz. Yapılan değerlendirmelerde bir soruna rastlanılmazsa doğal akışına bırakma her zaman tercih edilendir.

Gebelik Tedavilerde Kadın Muayenesi

Kadında genital muayene, yumurtaların takibi, tüplerin kapalı ya da tıkanık olup olmama kontrolü, erkekte sperm sayısı ve hareketliliği mutlaka tetkikler arasındadır. Eğer gebe kalmada sorunlar 1 seneyi aşkın bir süreyi kapsıyorsa kadında yumurta gelişimi kontrolü ilk öneridir. Zamanlı cinsel ilişki denilen uygun günlerde ilişki çifte önerilir. Gebe kalınma başarısı bu şekilde de sağlanmadığında bir sonraki aşama alternatif tedavilerdir.

Aşılama Ve Tüp Bebek Arasındaki Fark 

Aşılama ve tüp bebek tedavileri arasındaki farklar denildiğinde; aşılama çok daha kolay ve ağrısız bir uygulamadır. Ancak tüp bebek çok daha zorlu bir süreçtir. Tüp bebek yönteminde kadın yumurta toplama işlemi esnasında anestezi almak zorundadır alınmadığı takdirde son derece ağrılı bir işlemdir. Aşılama tedavisinde hazırlıklar hemen tamamlanabilir. Ancak tüp bebekte çok daha uzun bir süreç çifti beklemektedir. Tüp bebek tedavisi yardımcı üreme yöntemleri arasında en son aşama olup diğer yandan da oran olarak en yüksek değere sahiptir. Bir diğer fark ise aşılama tedavisi çok daha az maliyetli, tüp bebek ise çok daha pahalı bir tedavidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Aşamalar

Tüp bebek tedavisinde yumurta gelişimini sağlamak amaçlı hormon iğneleri kadına vurulur ve ilacın yumurtalıklara verdiği yanıt sonrasında da dozlar ayarlanarak gelişim takibi yapılmaya başlanır. Bu dönem 16 günlük bir süredir. Sonrasında anestezi ile oluşan yumurtaların toplatılma işlemi vardır ki bu kadın için ağrılı bir süreçtir. Anestezi altında olsa da işlem sonrasında kasıklarda ağrı yaşanır. Toplanan yumurtalar erkekten alınan spermle laboratuar ortamında döllendirilir. Oluşan kaliteli embriyolar kadın rahmine transfer edilir. Ve sonrasında 15 günlük bir bekleme sonrasında gebelik testi yapılır. Tüp bebekte özellikle kadın için en stresli bölüm bu bekleme kısmıdır.

  • Aşılama yöntemi için erkekte sperm sayısının yeterli olması ve kadında yumurta üretimi olması şarttır.
  • Aşılama yönteminde her deneme %15 gebelik tutma şansı içerir.
  • Aşılamada 3 kez deneme sonrası başarısızlık tüp bebek tedavisine geçiş gerekliliğini savunur.
  • Tüp bebek tedavisi çok daha zor, sıkıntılı ve masraflı bir tedavidir.
  • Tüp bebek tedavisi aşılamaya göre çok daha yüksek oranlarda bebek sahibi olma durumlarını kapsamaktadır.

Alternatif tedaviler başında aşılama gelir. Aşılama tedavisinde erkeğin sperm kalitesi kontrol edilir ve eğer 3 milyon üzerindeyse uygulamaya geçilir. Aşılamada her denemede hamile kalma şansı %15 civarlarındadır. Ancak kadında özellikle tüplerde kapalılık durumu varsa ve yaş ileri seviyede ise başarı şansı da azalır. Aşılama tedavisinde kadının adetin 2.ya da 3. gün muayene edilir. Ve kullanılan hormon iğneleri ile yumurtalıklar uyarılır ve sonrasındaki günlerde yumurta takibi başlar. 12 gün sonra çatlatma iğnesi ile oluşan yumurta çatlatılır ve spermler 36 saat sonra rahim içine gönderilir. Aşılamada amaç spermin en doğru zamanda ve yumurtaya en yakın yere bırakılmasıdır. Aşılama en fazla 3 deneme yapılmalıdır eğer sonuç alınamıyorsa bir sonraki aşama olsun tüp bebek tedavisi gerekli olandır.

Tüp bebek uygulaması ise aşılama tedavisi sonrasında başvurulan alternatif yollardan biridir. Kadında tüplerde tıkanıklık,ilerlemiş yaş, yumurtalık rezervinde azalma , erkekte sperm sorunu varsa tüp bebek tedavisine karar verilir. Bu tedavide de başlangıçtaki işlemler aşılama tedavisinde olduğu gibidir. Tek fark döllenme işleminin laboratuar ortamında gerçekleştirilmesidir. Kadına yine hormon iğneleri vurulur ve yumurta takibi başlar. 12 günlük süre sonrasında olgunlaşan yumurtalar anestezi ile yumurta toplama işlemi adı altında gerçekleştirilir. Ve aynı gün spermle laboratuarda birleştirilir. Ve döllenme aşaması beklenmeye başlanır. Döllenme sonrasında en sağlıklı embriyolar seçilerek kadın rahmine yerleştirilir.