Pek çok kadın ve erkek bebek sahibi olmak ister. Kendi kanından canından bir canlı dünyaya getirmek her ailenin hayalidir diyebiliriz. Ancak bazı aileler klasik yöntemlerle bebek sahibi olmaya uygun şartları taşımadığından farklı tedavi yöntemlerine başvurulur. Tüp bebek uygulaması da normal yollarla bebeği olmayan aileler için uygulanan yöntemlerden biridir. Tüp bebek uygulamasında kadın ve erkekten alınan yumurtalar laboratuar ortamında dışarıda döllenerek kadının rahmine transfer edilerek uygulanır.

tüp bebek yaş sınırı ile ilgili görsel sonucu

Kadın ve erkekten alınan yumurtalar 48 saat gibi bir süre dışarıda bekletilip gerekli işlemler ile döllenir. Bu uygulama esnasında kadının rahmi belli ilaçlar ile ceninin gelişine hazırlanarak dölleme işlemi oluşturulur. Kadın ve erkeğin sağlık durumuna bağlı olarak başarı yüzdesi değişir. Sağlıklı anne babalarda %40 ile % 80 arası bebek sahibi olma şansı sunar. Bazı annelerde bazı sağlık sorunları sebebiyle düşük ile sonuçlansa da tekrar denenebilen bir yöntemdir. Tüp bebek uygulaması normal yollarla anne baba olamayan çiftler için büyük bir umut kaynağıdır.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek uygulaması genç anne baba adaylarında çok daha olumlu sonuçlar veren bir uygulamadır. Fakat annenin rahim sağlığı ve yumurta kalitesi iyi olduğunda 40 yaş üstü kadınlarda %25-%30 oranında bebek sahibi olabilmektedir. Sağlıklı bir kız çocuğunda 1-2 milyon yumurta rezervi varken, adet döneminde bu oran 250- 300 binlere düşer. Yaş ilerledikçe yumurta rezervi giderek azalır ve menopoz döneminde tamamen sona erer. Özellikle 37 yaş sonrası kadınlarda yumurta rezervinin hızlı bir düşüş gösterdiği gözlemlenmiştir. İlerleyen yaşla birlikte yumurta kalitesinde de belirgin bir düşme olur. Bu durum gebelik riskini en aza indirir. Ancak gelişen teknoloji ve bilimin hızla yeni yöntemler bulması 40 yaş üstü kadınların bebek sahibi olabilme olasılığını doğurmuştur.

tüp bebek yaş sınırı ile ilgili görsel sonucu

Preimplantasyon yani genetik tanı yöntemi ileri yaştaki bayanlara uygulanarak anne olma şansı artırılmaktadır. Bu yöntem ile embriyonlar anne rahmine transfer edilmeden önce sorunların sık gözlendiği kromozomlar incelenerek anormal embriyonların transferi yapılmamaktadır. Tüp bebek uygulaması öncesi kadının yumurtalık rezervi, ultrasonografi ve hormon testleri ile ayrıntılı olarak incelenerek uygun embriyon transferi ile bebek sahibi olma oranı artırılmaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek uygulamasına normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin öncelikle ayrıntılı sağlık kontrollerinden geçirilmesi ile başlanır. Tüp bebek uygulamasında anne ve baba adayının yumurta rezervi ve kalitesi büyük önem taşır. Tüp bebek uygulamasına uygun olan aileler ile tedavi aşamalı olarak başlar. Tüp bebek uygulaması aşamaları şunlardır:

  • Yumurtalıkların uyarılması,
  • Yumurtaların toplanması,
  • Dölleme aşaması,
  • Embriyo transferi,
  • Bebeğin oluşum aşamalarının izlenmesi.

tüp bebek yaş sınırı ile ilgili görsel sonucu

Yumurtalıkların uyarılması aşamasında birçok yumurta elde edilmesi amaçlanır. Bu nedenle anne adayına adetinin 3. Gününden itibaren 12 gün süren ilaç tedavisi uygulanır. Bu süreçte anne adayı sık sık merkeze çağrılarak yumurta çoğaltımının izlenmesi sağlanır. Yumurtaların toplanması aşamasında, uyarılan yumurta hücreleri belli bir büyüklüğe ve olgunluğa geldiğinde çatlatma iğnesi yapılır. Ve verimli hale gelen yumurtalar toplanır. Toplama işlemi lokal anestezi ile uyuşturularak yapılır. Eğer anne adayı çok stresli bir ruh haline sahipse genel anestezi de yapılabilir.

Dölleme aşamasında anneden alınan uygun yumurtalar ile babadan alınan spermlerin en olgun ve verimli olanları seçilerek laboratuar ortamında mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenir ve embriyon oluşması sağlanır. Embriyon transferi, seçilen en kaliteli embriyonların bir katater yardımı ile anne rahmine enjekte edilmesi ile gerçekleşir. Tüp bebek işleminin sonucu 12 gün sonra yapılan gebelik testi ile belli olur. Bebeğin gelişim süreci sürekli takip edilerek sağlıklı bir doğum gerçekleştirilir.