Tüp bebek tedavisi doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerin yardımcı üreme teknikleri kullanılarak çocuk sahibi olabilmelerini sağlar. Tüp bebek tedavisinin en etkin aşaması hormon ilaçlarının kullanılmasıdır. Hormon ilaçları kullanılmadığı zaman tedavinin başarısız olması kaçınılmazdır. Yumurta toplama evresi, embriyo transferi ve embriyonun tutunması gibi aşamalarda mutlaka bu ilaçlar kullanılır. Kullanılan ilaçların yararlı ilaçlar olduğu gibi zararlıdır.

Hastalıkların tedavisinde kullanılan tüm ilaçların kar ve zarar dengesi vardır. İlaçlar yarar sağlarken vücudun farklı yerlerine zararda verebilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların dozlarını ve sürelerini doktorun ayarlaması ve hastanın disiplinli bir şekilde kullanması önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

1-     Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı bir reaksiyon verirse mutlaka doktora gidilmelidir. Hormon ilaçları genellikle küçük kızarıklıklar yapar. Kızarıklık dışında çok fazla bir reaksiyonu görülmez.

2-     Tüp bebek tedavisinde anne adayına hormon yüklemesi yapılır. Hormonlar anne adayının metabolizmasını etkiler ve anne adayının iştahı açılır. İştahın açılması ile anne adayı kilo alabilir. Ancak bu yan etki kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tüp bebek tedavisi gören her kadın kilo alacaktır diye bir şart yoktur. Anne adayı bu süreçte kilo alsa bile diyet yapmamalıdır.

3-     Genel anlamda hormon ilaçları kullanan kişinin vücudunda su toplayarak ödem oluşmasına neden olur.  Bu nedenle tüp bebek tedavisi olan anne adaylarının vücudunda şişkinlik olabilir.

4-     Hormon ilaçları vücudun dengesini bozan ilaçlardır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi için kullanılan ilaçlar vücudun kontrol mekanizmasını bozabilir.  Anne adaylarında tüp bebek tedavisi sonrasında over kanseri ve göğüs kanseri olma riski taşıdığı söyleniyor. Ancak tüp bebek tedavisinin anne adayını kanser yaptığı konusunda kesin bir bilgi yoktur.

5-     Yumurta toplama işlemlerinde kullanılan ilaçlar fazla yumurta salgılanmasına neden olur. Yumurtaların fazla oluşması yumurtalık kistlerini oluşturur.

6-     Tüp bebek tedavisinde gebelik şansını artırmak için genellikle iki ya da üç embriyo transferi yapılır. Embriyo sayısının fazla olması ikiz ya da üçüz gebeliğe yol açabilir. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riskli olduğu için istenen bir durum değildir.

7-     Kanama ve enfeksiyon tüp bebek tedavisinde sık rastlanan bir komplikasyondur.

8-     Tüp bebek tedavisi olan anne adayının tüplerinde bulunan sorunlar nedeni ile dış gebelik görülebilir.

9-     Tüp bebek tedavisinin en önemli yan etkisi tedavinin başarısız olmasıdır. Tedavinin başarısız olası tekrar aynı aşamalardan geçmek demektir.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Hakkında Yanlış Bilinenler

Tüp bebek tedavisinin yan etkileri bilinenlerin aksine çok ciddi boyutlarda değildir. Tüp bebek tedavisinin basit ve kısa süreli yan etkileri vardır. Anne adayının ileri yaşta olması tedavinin yan etkilerinin fazla olacağı anlamına gelmez. İleri yaşta ki anne adaylarının yan etkilerin artacağını düşünerek stres yapmamaları gerekir. Tüp bebek tedavisi için kullanılan hormon ilaçlarının genellikle kanser yaptığı ile ilgili söylemler vardır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçları tedavinin desteklenmesi açısından önemlidir. İlaçların kanser yaptığı ve kanser riski taşıdığı kanıtlanmış bir bilgi değildir. Hormon ilaçları bazı durumlarda yumurta sayısının fazla olmasına neden olabilir. Tüp bebek tedavisinin yan etkileri korkulacak kadar ciddi boyutta değildir. Ancak beklenen durumların dışında bir sorun yaşarsanız vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Fazla reaksiyon görülen durumlarda tedavi yarıda kesilmeli ve hemen hastaneye gidilmelidir.  Tedavi için kullanılan ilaçlar doktorun önerdiği doz ve sürede kullanılırsa yan etkileri çok daha az olacaktır.