Tüp bebek tedavisi denemeleri için belli bir sayı olmamakla beraber genelde 3 kez ardı arkasına yapılan denemelerde başarılı sonuçlar elde edildiği istatistikleri mevcuttur. Buna rağmen 4 veya üstü denemelerde de başarı kazanılmaktadır. Gerçek olan nokta kadın yaşı olup 35 yaş sonrasındaki her denemede başarı oranı da düşmektedir. Sonuçta deneme sayısı çiftin tamamen maddi ve manevi olan gücü ile doğru orantılıdır. Diğer yandan her tüp bebek denemesi psikolojik açıdan bir yüktür. Başarısız olan her denemede özellikle kadından bir parça kopar. Ve bazen bu kopuşlar yerine konulamaz hale gelebilir.

Tekrarlanan tüp bebek tedavilerinde tedavi aralarında bir adet yada iki adet dönemi bekleme uygun görülendir. Burada da kadın yaşı önemli faktördür. Yaş fazla ise bekleme dönemini uzun tutmak tedavi gidişatı için sorundur. Zira her yaş yumurta rezervinin azalması demektir. Uygulanacak tüp bebek tedavilerinde deneme sayısı doktor ve hastanın karşılıklı görüşmesi sonrası belirlenen bir durumdur. Hastanın özellikle psikolojik anlamda hazır olduğunu göre doktoru zaten yeni bir deneme için öneri getirecektir. Bu aşamada önemli olan özellikle anne adayının yıpratılmamasıdır. Stres altında olan bir kadın için başarılı bir tüp bebek deneyimi beklenemez.

Tekrarlanan Tüp Bebek Tedavileri Kadına Zarar Verir mi?

Anne adayına sağlık açısından bir zarar vereceği bilgisi olmamakla beraber aldığı hormonlar sebebi ile gerek biyolojik yapısında gerekse psikolojik yapısında ufak tefek sorunlar yaşayabileceği mümkündür. Ancak asıl önemli olan her denemede başarı oranının azalmasıdır. Burada önemli olan başarısız deneme sonrasında sorunun üzerine gitmek, tedavisini yapmak sonrasında yeni bir denemeye girişmektir.

Tüp Bebek Denemeleri Düşükle Sonuçlanıyorsa Ne Yapmak Gerekir?

Tüp bebek denemeleri düşükle sonuçlanıyorsa mutlaka bir araştırma yapılması gerekli olandır. Özellikle genetik sorunların incelenmesi bu etapta olması gerekendir. Bazen bağışıklık sisteminde yer alan bozukluklarda bu duruma sebeptir. Bazen kadın yaşından dolayı düşükler yaşanabilir, embriyolara kromozom sorunları doğabilir bunlar da tamamen genetik nedenlerdir.

  • Tüp bebek denemelerinde tekrar denemeler bir aylık dönem zarfında yenilenebilir.
  • Tüp bebek denemelerinde her başarısız deneme stres kaynağıdır.
  • Tüp bebek denemelerinde başarısızlık üzerine tedavi ile gidilmelidir.
  • Tüp bebek denemelerinde en etkili faktör anne adayının yaşıdır.
  • Tüp bebek denemelerinde çift için stresli bir dilim yaratılması yıpratıcılık adına son haldir.

Tekrar denenen tüp bebek tedavilerinde bilinmesi gerekenlerin başında tedavi süreleri arası vardır. Bu dönem 2 ya da 3 aylık bir dinlenme sürecidir. Bu süre zarfında gerek maddi açıdan toparlanma gerekse psikolojik açıdan toparlanma sağlanır. Zira yapılan her deneme başarı şanslarının azalması dolayısıyla da çiftler için stresli ve yıpratıcı bir döneme imza atması anlamı taşır.

Başarısız tüp bebek tedavilerinde birinci neden ilerleyen yaştır. Sonraki sebep ise yumurtalıklardaki genetik bozukluklardır. Ancak bu durum bazen genç çiftlerde yaşanır ki sebebi bilinmeyen gruba dahildir. Bu sebeple yeniden deneme önerilir. Her tüp bebek denemesinden sonra yeni bir şans elde edilir. Başarısızlığın nedeni tespit edilir. Bu nedenler arasında kadında rahimde miyom, çikolata kisti veya yapışıklık gibi sorunların varlığı önemli etkenlerdir. Bütün bu sorunların tedavisi sonrasında yapılan yeni bir denemede başarısızlıkla sonuçlanma söz konusu olmayacaktır.

Bu aşamalarda problemin ne olduğunun öğrenilmesi için kadına Hsg yani ilaçlı rahim filmi çekimi istenir. Böylelikle tüplerde problem olup olmadığı anlaşılır. Ultrasonla yumurta rezervi ve rahim duvarı incelenir. Gerekirse kameralı rahim inceleme yapılır. Bunların dışında genetik tanı son araştırma noktasıdır. Her tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanması halinde unutulmamalıdır ki tedavisi mümkündür.