Tüp bebek tedavisinde yanlış bilgiler çok kişi için doğru bilinen sınıfındadır. Bu da tedavi için bir ön yargı oluşturur ki genelde bu tedaviyi görenler sırf bu önyargıdan dolayı saklama gereği duyarlar. Tüp bebek tedavisi süreci tüp bebek uzmanı tarafından olumlu olumsuz her yönü ile çifte anlatılmalıdır. Bilinen ve bilinmeyen yönler her şekilde anne baba olmayı arzu eden çiftlere aktarılmalıdır. Kısırlık ne acı ki günümüzde sıkça yaşanan bir durum haline gelmiştir. Gerek kadın gerekse erkek kaynaklı yaşanan kısırlık sorunları tüp bebek tedavisine itişi zorlamaktadır. İşte bu itiş bazen çifti alacakları tepkilerden dolayı strese boğabilmektedir. Bu stres de gebe kalma sürecini uzatmaktadır.

Bebek sahibi olmak tüp bebek yönteminde yaygın olmasına rağmen bazen de sebebi bilinmeyen kısırlık nedenleri ile sonuç alınamamaktadır. Eğer sorun basit sebeplerse basit tekniklerle durum atlatılsa da bazen bu sıkıntılı süreç aşılamamaktadır. Tüp bebek tedavisi gerçekten bazen son çaredir. Zira yaşanılan kısırlık sebebi bir türlü bulunamaz ve bu aşamada yardımcı olacak tek nokta yan tedavi yöntemi olacaktır.

Tüp Bebek Yöntemiyle Doğan Bebekler

Tüp bebek yöntemiyle doğan bebeklerin normal yolla doğan bebeklerden hiçbir farkı yoktur. Aksine tüp bebek yönteminde en kaliteli olan embriyolar seçilip rahme transfer edildiğinden genetik hastalıklar taşıyan bebeklerin doğması bile engellenebilmektedir. Hamilelik esnası da doğum esnası da tamamen aynı doğallıkta sürer ve gelişir.

Tüp Bebek Yöntemiyle Doğan Çocuk İlerde Çocuk Sahibi Olabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde bilinmeyen yönler açısından bir başka soru da budur. Tüp bebekle doğan çocuk ileride çocuk sahibi olabilir mi? Tabi ki olabilir. Çünkü doğal yolla doğan bir çocuktan farkı yoktur. Doğal yollardan doğan bir çocukta bazen sorun yaşanabilirken tüp bebekle doğan çocukta hiçbir sorun yaşanmaz. Yani bu sorunun cevabı da kesinlikle yanlış bilinen bir bilgi olarak kalmaktadır.

Tüp Bebek Tedavileri Kanseri Tetikler mi?

Tüp bebek tedavilerinin kanseri tetiklediği bilgileri yanlış bilinen yönlerden biridir. Tüp bebek tedavisi sadece 15 gün süren bir süreci kapsar. Bu sürede de kadının hormon seviyeleri yüksektir daha sonra normale döner. Dolayısı ile tüp bebek tedavisi görmüş bir kadınla görmemiş bir kadının kanser vakası yaşaması aynı oranlardadır. Herhangi bir tetikleme yoktur. Aynı oranda rahim kanseri ya da yumurtalık kanseri gibi tetiklemeler de söz konusu değildir.

1- Tüp bebek yöntemiyle doğan bir bebeğin doğal yollarla doğan bir bebekten hiçbir farkı yoktur.

2- Tüp bebek tedavisi stresli bir dönemi kapsar.

3- Tüp bebek tedavisinde dondurulmuş embriyo kullanmak bebek sahibi olmada olumsuz bir aşama değildir.

4- Tüp bebek tedavisinde hamilelikte doğum da aynı normal yolla hamile kalanla birdir, farkı yoktur.

5- Tüp bebek tedavisi önyargı taşıyan bir tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavisi ile gebe kalanların gebeliklerinin yüksek riskte olması konusu yanlış bilinen bir noktadır. Zira tüp bebek denemesi ile normal gebelik arasında hiçbir fark yoktur. Tek fark döllenmenin doğal yolla değil laboratuar ortamında olmasıdır. Yani tüp bebek tedavisi sonucu oluşan gebelikler normal ve sorunsuzdur. Tüp bebek tedavisinde dondurulmuş embriyo da olumsuz bir etki olarak adlandırılır. Oysa dondurulmuş embriyo tüp bebek tedavisi başarısını aksine katlamaktadır. Üstelik bu dönemde kadına verilen iğne ve ilaçlar aşaması, yumurta toplama aşaması gibi dönemler es geçilip çok daha acısız ve kolay sonlanmasına nedendir. Yeni teknolojiler sayesinde tüp bebek tedavilerinde artık bilinmeyen yönlerle başarılar artmaktadır. Tüp bebek tedavileri günümüzde hem başarı hem de kolay ulaşılabilir bir yöntem haline gelmiştir.