Belirli ya da belirsiz sebeplerden dolayı doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilmektedirler. Tüp bebek tedavi tarihi bilinenin aksine çok eski yıllara dayanmaktadır. Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ile sağlık sektöründe de birçok gelişmeler yaşanmıştır.

Özellikle tüp bebek tedavisi için kullanılan aletlerdeki gelişmeler nedeniyle tüp bebek tedavisinde başarı oranı eski yıllara göre artış göstermiştir. Buna rağmen pek çok sebepten dolayı tüp bebek tedavisi başarısız sonuç verebilir. Özellikle ilk tüp bebek tedavisinde olumsuz sonuç alan çiftler karamsarlığa kapılmamalı ve tedaviye devam etmelidir. Bu sebepler anne adayına bağlı, baba adayına bağlı ve diğer sebepler dediğimiz nedenlerdir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Kriteri Nedir?

Anne adayından alınan yumurta hücresiyle baba adayından alınan sperm hücresi laboratuar ortamında döllendirilir. Daha sonra oluşan embriyo beslenerek bölünmesi sağlanır. Olgun yani blastosist halini aldığında anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyo transferinin yapılmasından sonra hamilelik oluşmayabilir. Toplamda en az 10 embriyo kullanılarak üç defa sağlıklı embriyo transferi yapılmasına rağmen gebeliğin oluşmaması durumu bize tüp bebek tedavisinin başarısız olduğunu ve altta yatan nedenin araştırılması gerektiğini gösterir.

Başarısız Tüp Bebek Tedavisinin Nedenleri Nelerdir?

Yapılan denemelerin ardından gebelik oluşmamasından sonra dikkatli ve uzman kişiler tarafından nedeninin araştırılması gerekir. Bu nedenler anneye, babaya ve diğer nedenlere bağlı olarak oluşur. Diğer nedenlerin neler olduğunu söyleyecek olursak; Hormon ve ilaç tedavisinin yanlış uygulanması, embriyonun saklanması için uygun olmayan laboratuar ortamında tutulması, embriyo dış zarının normalden daha kalın olması, sağlıksız ve kalitesiz embriyo transferi gibi nedenlerden dolayı tüp bebek tedavisi başarısız olabilir.

Anne Adayına Bağlı Başarısızlık Nedenleri

Anne adayının vücudundan kaynaklanan nedenler tüp bebek tedavisinin başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olur.

1- Annede çikolata kistinin varlığı

2- Fallop tüplerinde yapışıklık olması ya da cerrahi girişimlere bağlı tüplerde hasar oluşumu

3- Tüplerin tıkanık olması ya da tüplerin içinde sıvı birikiminin olması

4- Rahim duvarının yapısında ki bozukluklar

5- Miyom ve polip gibi oluşumların varlığı

6- Bağışıklık sistemi hastalıklarının varlığı

7- Pıhtılaşma ve kanama bozuklukları gibi sebepler tüp bebek tedavisinde istenilen sonuca ulaşmayı engeller. Bu sebepler tedavi edilmediği sürece bütün tedavi denemeleri başarısızlık ile sonuçlanabilir.

Baba Adayından Kaynaklanan Nedenler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisin de başarısızlık sonuçlarına bakıldığında genellikle anneye bağlı nedenler görürüz. Ancak baba adayına bağlı nedenlerin varlığında da tedavi başarısızlık ile sonuçlanmaktadır. Baba adayının sperm kalitesinin bozuk olması, yeterli sayıda sperm üretiminin olmaması, spermlerin genetiğinde sorun olması, tüp bebek tedavisi süresince alkol ve sigara kullanımına bağlı spermlerin yapısının bozulması gibi  nedenlerden dolayı tüp bebek tedavisinin başarısızlık ile sonuçlanması yaşanır.

Özellikle baba adayına bağlı bu sorunların varlığında oluşturulan embriyo anne rahmin de tutunma sorunu yaşar. Ve tedavi genellikle düşük ya da kese oluşmaması gibi sonuçlar verir. Başarılı bir tedavi için baba adayından alınan spermlerin kaliteli, sağlıklı, hareketli ve sorunsuz olması gerekir. Bu sorunların varlığı düşünülüyor ve tespit edilmişse genetik yıkama yapılarak kalitesiz ve sorunlu embriyolar ayrılır ve sağlıklı embriyoların transferi gerçekleştirilir.

Baba adayı ve anne adayı alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanıyor ise bu maddelerden uzak durur. Tüp bebek tedavisinin başarısız olup olmadığını anlamak için embriyo transferinin 12 ya da 14 günün de gebeli testi yapılır. Testin sonucunda gebelik oluşmadığı gözlemlenirse tedavinin başarısız olduğu anlaşılır ve gerekli tedavi tekrar düzenlenir. Test yapılmadan anne adayı tedavinin başarısız olup olmadığını anlayamaz. Bu nedenle anne adayı moralini yüksek tutmalı ve doktorun önerilerine uymalıdır.

Tüp bebek tedavisinin başarısız olduğuna karar verildiğin de başarısızlık nedenleri araştırılıp nedene uygun tedavinin düzenlenmesi gerekir. Bu sorunlar tedavi edilmezse bir sonraki tüp bebek denemeleri de yüksek olasılıkla başarısız olacaktır. İşinde uzman doktorlar, donanımlı laboratuar ve ekil ile tüp bebek tedavisi yapaya özen gösteriniz.