Tüp bebek tedavisi, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir ve başarı oranı oldukça yüksektir. Tüp bebek tedavisinde kimlerin yararlanıp yararlanmayacağını uzman doktor gerekli testleri ve tahlilleri yaptıktan sonra söyleyebilir. Ama bir yaş grubu belirlersek 30-35 yaş grubu kadınlarda başarı şansı yüzde 60 civarındadır. 40 yaş ve üzeri kadınlarda ise tüp bebek şansı daha düşük olmakla birlikte yüzde 20 civarındadır. Günümüz uzman doktorları tarafından gerekli tetkikler yapılıp yüksek yaş grubu kadınlar bile çocuk sahibi olabilmektedir.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

 

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin bu yola başvurmasıdır. Kimler tüp bebek tedavisinden yararlanır?

1-Çikolata kisti olan kadınlarda

2-Birçok yöntemin test edilmesi ve olumsuz sonuçlanmasıyla karşılaşan çiftlerde

3-Kadının yumurtlamasında sorunlar varsa

4- olması ve yumurta çatlamaması sorunu olanlara

5- Erkek ve kadında var olan genetik faktörlerden dolayı sorun yaşayanlar

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Tüp bebek tedavisinde kadının yumurtalıkları ve adetinin devam ettiği yaş grubunda bebek sahibi olma şansı daha yüksektir. Adetten kesilmiş bir kadının tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olması çok zor bir ihtimaldir. Doktora zamanında başvuru yapmanızda şansınız daha yüksek olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinin Riskli Yönleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin de riskleri bulunmaktadır, bunları şöyle sıralayabiliriz, düşük riski bulunmakta olup devamlı kontrollerle durum kontrol altına alınabilmektedir. İkiz çocukların olması durumu daha yüksektir. Erken doğum ve doğacak bebeğin az kilolu doğma şansı daha fazladır. Tüp bebeklerde dış gebelikle karşılaşmakta mümkündür. Kanama ve enfeksiyon kapma gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Tüp bebek işlemi uygulanan kadında bir sorun görülürse hastaneye alınarak gözetim altında tutulur ve gerekli tedbirler alınmış olur. Tüp bebek tedavisinden kaynaklanan psikolojik sorunlar yaşanabilmektedir. Tüp bebek tedavisi zorlu ve riskli bir süreç olduğundan uzmanlardan yardım almanız daha faydalı olacaktır. Hem anne adayı ve bebeğin sağlıklı olması açısından düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Aşamalar Bulunmaktadır?

Tüp bebek tedavisinde bu süreç yaklaşık 15 gündür, tedavinin uzaması da mümkündür. Evli çiftler beraber doktora giderek gerekli kan tahlilleri ve üreme sistemleri tahlilleri ve ultrason filmleri çekilir. Çiftlerin yaşam tarzı hakkında bilgiler alındıktan sonra, zararlı olan alışkanlıkları, sigara ve alkol gibi etkenler soruşturulup tüp bebek tedavisine gerek olup olmadığına kara verilir. Tüp bebek tedavisi uygulanacak ise, erkek ve kadından alınan sperm ve yumurta örnekleri alınarak laboratuar ortamında uzman doktorlar tarafından tüp içerisinde döllenme işlemleri yapılır ve 3-5 gün bekletilir, kontroller sağlandıktan sonra döllenmiş yumurta kadın rahmine yerleştirilir. Belli aralıklarla kontroller sağlanır. Beklenmedik ve normal dışı bir durumda hastaneye alınarak gözetim altında tutulur. Bazı durumlarda kadın bünyesi bebeği besleyememekte ve tüp bebek olumsuzlukla sonuçlanabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde doktorunuzla sürekli irtibatta olmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü hamilelik uzun bir süreç olduğundan birçok riskleri de beraberinde getirmektedir. Hem anne hem de bebek sağlığı için zamanında kontroller yapılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Yaklaşık 20 yıl öncesi bebek sahibi olamayanlar, günümüz teknolojisi ile şimdiler de çocuk sahibi olmaktadırlar. Teknolojinin ilerlemesi beraberinde insanların işlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Uzman desteği alarak sizde tedaviye başlayabilir ve çocuk sahibi olabilirsiniz. Tüp bebek tedavi yönteminde anne adayına psikolojik destek de verilebilir. Bunun için eşlerin birbirlerine güvenmeleri ve beraber olarak adım atmaları da yararlarına olacaktır.