Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için uygulanan tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavi yöntemlerini belirlemek için bazı testler yapılması gerekir. Tedavi için yapılan testler uzun sürebilir. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırma ve gebelik oluşumundan sonra bebek kaybı gibi sorunlar yaşanmaması için istenen testleri ve tahlillerin düzenli şekilde uygulanması şarttır. Yapılan testler sayesinde sorunun neden kaynaklandığı, hangi tedavi yönteminin kullanılması gerektiği ve tedavinin gidişatı belirlenir. Testler düzenli ve doğru şekilde yapılırsa tedavi başarı şansı artar ve sağlıklı gebelik ihtimali artar.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Uygulanan Testler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde anne adayına ve baba adayına farklı testler uygulanır. Bu testler sayesinde sorunun ne olduğu belirlenir. Anne adayına yapılan testler;

1-     Hormon testleri: Anne adayının reglinin ikinci ve üçüncü gününde uygulanır. FSH, LH, Total testosteron hormonu, TSH ve PRL testi yapılır. Hormon testi anne adayının yumurtalık rezervlerini belirlemek için uygulanır.

2-     Ofis Histereskopi: İlaçlı rahim filmi de denir. Anne adayının tüplerinde herhangi bir sorun olup olmadığı araştırılır.

3-     Transvaginal Ultrason: Anne adayının rahim ve yumurtalıklarını değerlendirmek için uygulanır. Bu işlemde rahmin anatomik yapısı araştırılır.

4-     Tam Kan Sayımı: Kansızlık ve kan hastalıklarının olup olmadığı araştırılır. Anne adayının kan grubuna da bakılır. Bunun yanında anne adayında kanama pıhtılaşma bozuklukları bakılmalıdır. Kanama ve pıhtılaşma bozuklukları gebeliği ve olası riskleri etkiler.

5-     Bulaşıcı Hastalık Testleri: Tüp bebek tedavisi öncesinde anne adayında bulaşıcı hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Baba Adayına Uygulanan Testler

1-     Kromozom Analizi: Baba adayının spermlerinde bir sorun olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Kromozom analizinin yanında mutlaka genetik incelemeye de yer verilmelidir.

2-     Spermiogram: Sperm sayısı, sperm kalitesi ve sperm hareketliliği gibi gebeliği etkileyen faktörlerin olup olmadığı önceden araştırılmalıdır.

3-     Ürolojik Muayene: Erkeklerde varikosel gibi fiziki hastalıkların gebeliğe olumsuz etkileri çoktur. Bu nedenle tedavi öncesinde üroloji muayenesi istenmelidir.

4-     Son olarak baba adayına da mutlaka hormon ve bulaşıcı hastalık testlerinin uygulanması gerekir.

 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Uygulanan Testler

Tedavi sonrasında uygulanan testler anne adayına yönelik yapılan testlerdir. Tüp bebek tedavi işleminde transfer yapıldıktan 12 gün sonra kan tahlili ile Beta-HCG hormonuna bakılır. Bu test gebelik oluşup oluşmadığı ile ilgili bir testtir. Gebelik oluşmuş ise ultrasonografi ile kese oluşumu ve bebek kalp seslerine bakılır.

Tüp Bebek Tedavisinde İstenilen Testler Yapılmazsa Neler Olur?

Tüp bebek tedavisinde gerekli testlerin doğru ve zamanında uygulanmaması tedavinin başarı şansını düşürür. Testler uygulanmaz ise tedavide hangi adımların uygulanacağı bilinmez ve tedavi gereğinden fazla bir zaman alabilir. Tüp bebek tedavisinde anne adayı hormon tedavisi alır. Hormon tahlillerinin yapılmaması durumunda yanlış ilaç tedavisi yapılarak gereksiz hormon yüklemesi yaşanabilir. Embriyo transferinden sonra embriyonun annenin rahmine tutunması için doğru dozda hormon takviyesi şarttır. Tüpler değerlendirilmeden yapılan embriyo transferi sonrasında gebelik oluşma şansı çok azdır. Tüplerin tıkanması ve yapışıklık durumu mutlaka kontrol edilmelidir. Tüplerin değerlendirilmesi için uygulanan ultrason tüp bebek tedavisinde vajinadan uygulanmalıdır. Testlerin uygulanmaması halinde oluşan gebeliklerde risk faktörleri çok yüksektir. Gerekli ilaç desteği uygulanamaz ise düşük, erken doğum, ölü doğum, zor doğum, kanama, anne ve bebek kayıpları yaşanabilir. Sperm kalitesine ve hareketine bağlı infertilite var ise mutlaka tedavi edilmeli. Tedavi edilmez ise gebelik oluşumu ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlanması zordur. Bu nedenlerden dolayı tedavi için gerekli olan tahlillerin zamanında yapılması önemlidir.