Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift için tüp bebek tedavisi süreci gerek yapılan işlemler gerekse psikolojik açıdan değerlendirilirse hem anne adayını hem baba adayını hayli zorlayan bir dönemdir. Yapılan tıbbi işlemler başta kadının psikolojik açıdan yıpranmasına sebeptir. İşlemler korkutucu, ağrılı ve endişeli dönemlerden geçmeyi kapsar. Bu da yaşanan dalgalı duygu değişimleri doğrultusunda tedaviyi bile etkiler hale gelir. Tüp bebek uzmanları tedavi esnasında bu durumu aşırı yüksek boyutlarda yaşayan çiftlere profesyonel bir destek alınması yönünde önemden de bahseder.

Çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan çiftlerde kısırlık tedavisi adı altında başlayan döneme giren kadın ve erkekte psikolojik dalgalanmalar başlar. Kafalardaki doğal yolla neden olmadığına dair cevabı olmayan binlerce soru ve beraberinde kendinde sorun bulmaya giden kişisel cezalandırmaya kadar uzanır.

Tüp Bebek Tedavisinde Anne ve Babanın Duygusal Süreci 

Anne ve baba adayı tüp bebek tedavi içerisinde iken yoğun duygularla kaplıdır. Bu süreç büyük çaba gerektiren bir dönemdir ve tabi ki beraberinde başta kadın olmak üzere kişisel anlamda duygusal bir süreçtir. Tüp bebek tedavisinde tedavi sonucunun nasıl sonuçlanacağını bilememek huzursuzluk yaşanmasında ilk sebeptir. Başlarda hayal etmek, umutlanmak, heyecan ile başlayan süreç bekleme döneminde çaresizlik, suçluluk duygularının yaşanmasına kadar ilerleme kaydeder.

Tüp Bebek Tedavisinde Negatif Sonuç

Tüp bebek tedavisinin negatif sonuçlanması halinde öncelikle kadında adet kanamasının gerçekleşmesi ile birlikte hayal kırıklığı ve beraberinde duygusallık ağır basarak herkesten hatta eşinden bile uzaklaşma dönemi yaşanabilir. Yaşanan kayıp duygusudur, yaşanan embriyonun yaşatılmaması durumudur. Hatta kadın kendini suçlu hissederek bebeğimi koruyamadım moduna kadar ilerleme kaydeder. Tüp bebekte negatif sonuçlar özellikle ilk denemelerde yaşanır. Bu durumlara önceden hazırlıklı oldurulması özellikle kadın için çok önemlidir. Aksi takdirde yeni denemelere karşı artık gücü tükenir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Psikolojik Destek Almanın Önemi

Tüp bebek tedavilerinde hatta kısırlık tedavileri aşamasında psikolojik destek alımı her zaman öngörülen, tavsiye edilen kısmıdır. Bu dönem stresten uzak olunması gereken bir dönem olduğundan ve stresin tedaviyi doğrudan etkileme tarafı olduğundan destek gerekli haldir. Bu dönemde alınacak psikolojik anlamda yakınlık gerek kişisel gerekse çift açısından başarıya giden yoldur.

Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde başta fiziksel ardından ruhsal olarak sorunlar yaşanır. Tüp bebek tedavileri bebek sahibi olmak isteyen çiftler için artık güler yüzlerin oluşmasında etkili bir hal aldıkça başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir. Ancak bir başka gerçek daha vardır ki tedavi sürecindeki stres oranının birebir tedaviyi olumlu ya da olumsuz yönden etkilediği kısımdır. İşte bu sebepten tedavinin başarılı sonuçlanması için başta hekimler olmak üzere psikolojik destek önerilen noktadır.

  • Tüp bebek tedavisinde gebelik oranları oldukça artış göstermektedir.
  • Tüp bebek tedavilerinde stresin az olması demek başarı oranının aynı oranda yükselmesi demektir.
  • Tüp bebek tedavi öncesinde alınacak psikolojik destekle yaşama olan istek, umut, heyecan ve mutluluk duyguları pekişerek tedaviye olumlu katkı sağlanır.
  • Korkuların, sorunların paylaşılması bu süreçte önemli olduğundan destek almak özellikle anne adayı için son derece yararlı olacaktır.

Tüp bebek tedavisi içerisinde olan bireylerde yaşanan aşamalarda kendilerini yalnız hissetme, çaresiz hissetme, umutsuzluk duyguları yaşanır durur. Sosyal hayattan uzaklaşma, insanlardan kaçma gibi tepkiler yaşanır. Aslında bu belirtiler içerisinde olan her çiftin psikolojik desteğe evet demesi gerekli olandır. Anne baba olma hayali artık hayatlarının her saniyesinde yaşanan bir duygu seli olduğundan olumsuz duygulardan uzak durabilme adına yardım almak iyi bir ebeveyn olma yolunda aslında ilk adımdır.