Tüp bebek tedavisine başlamaya karar verdiğiniz zaman anne ve baba adaylarının mutlaka beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi önerilmektedir. Tüp bebek tedavisine başlamasanız ve hamile kalsanız bile mutlaka beslenme alışkanlığınızı en iyi ve düzgün bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca tüp bebek tedavisine başlamaya karar vermeden 1 ya da 2 ay önce beslenmenizi daha faydalı ve yararlı yiyecekler üzerine kurup değiştirirseniz tüp bebek tedavisine başladığınız an daha etkili olacaktır. Bu süreç içerisinde yiyeceklerin hamile kalmadan önce ki süreçte ve hamilelik süresi içerisinde büyük bir fayda sağlamaktadır. Bebekler anne adaylarının direkt olarak yedikleri ile beslendiklerinden dolayı yiyecek ve içecekler oldukça önem arz etmektedir. Bu dönem içerisinde siz kendinizde bir liste oluşturarak gün içerisinde hazırlamış olduğunuz ve gün içerisinde nelerden yemeniz gerektiği listenizde yer alıyorsa ona uyduğunuz takdirde herhangi bir problem yaşanmamakta ve sağlıklı beslenmenin keyfini rahatlıkla sürebilirsiniz. Bunun için ekstra beslenme uzmanına gitmenize gerek kalmamaktadır. Beslenme programınızın olması hem anne adayı hem de bebek için oldukça önemli ve faydalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Bir Beslenme Programı Olmalıdır?

Hem anne adaylarının hem de baba adaylarının yeme ve içmelerine mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi görürken hem hamilelik hem de hamilelik döneminde almanız gereken besinler şu şekildedir;

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu yüzden sabah kalktığınız zaman mutlaka kahvaltınızı düzgün bir şekilde yapınız. Kahvaltı ürünleri olarak 2 adet yumurta, pişmiş sebze ya da tercihinize göre meyve, iki kibrit kutusu kadar peynir, buğday ekmeği içecek olarak da çay yerine taze sıkılmış portakal suyu tercih etmeniz gerekmektedir. Kalsiyumu mutlaka vücudunuza almanız ve bebeğinizin de bu kalsiyumdan faydalanması adına peynir, süt, yoğurt mutlaka belirli miktarda tüketilmelidir.

Her gün sabah kahvaltısında mutlaka 2 adet yumurta yemeği ihmal etmeyin. Yumurta oldukça faydalı bir besindir. Öğlen ya da akşam yemeğinde tercihi size kalmış kuru baklagil çeşitlerinden ya da etli sebze yemeğinden mutlaka tüketiniz.

Eğer akşam ya da öğle yemeğinde kuru baklagil yemeğe karar verdiyseniz yemeğiniz bittikten sonra ya da dilerseniz yemek ile birlikte C vitamini yoğun olan portakal, yeşillik, domates, çarliston biber ya da taze soğan yiyebilirsiniz. Hepsinin ayrı ayrı olarak faydaları mevcuttur.

Hamilelik döneminde mutlaka iyotlu tuz kullanmayı atlamamanız gerekmektedir. İyotlu tuz bebek gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Kuru meyveleri gün içerisinde atıştırmayı atlamayın mutlaka hayatınızda kuru meyvelere de yer ayırın.

Çay hemen hemen herkesin vazgeçilmez içeceğidir. Ancak çay kansızlığa sebep olmasından dolayı çok fazla içilmemesi önerilmektedir. Bu yüzden günde bir bardak kadar içebilirsiniz. Meyve çayları daha fazla içmenizde fayda vardır.

Pişirecek olduğunuz yemekleri kuru baklagil ve sebze gibi yemekleri kısık ateşte ve az suda pişirin.

Bol bol su içmeye özen gösterin günde en az 2,5 litre su tüketimine dikkat edin.

Tüp Bebek Tedavisinde Ve Hamilelik Döneminde Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde bebeğin beslenmesine olumsuz etki edecek yiyecek ürünlerini kesinlikle hayatınızdan çıkarmanızda fayda vardır. Bunlar;

  • Anne adayları ve baba adaylarının hamilelik öncesi ve sonrasında alkol ve sigara kullanımını kesinlikle bırakmalıdır. Anne adayından bebek direkt olarak etkilendiği için sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekmektedir.
  • Katkı maddeleri olan doymuş yağı bulunan sosis, salam, sucuk ve benzeri gibi gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Az pişmiş olan ya da çiğ kalan et yemekleri yenmemelidir.
  • Hamilelik döneminde abur cubur, cips, kola (asitli içeceklerin tamamı), çikolata gibi ürünlerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Yiyecek olduğunuz sebzelerin iyi yıkandığından emin olarak az tuzlu olarak tüketilmesi gerekmektedir.
  • Bol şeker içeren ürünleri tüketmemenizde fayda vardır.
  • Kahve ürünlerini de bırakmanız gerekmektedir. Gün içerisinde sade bir Türk kahvesi içebilirsiniz. Kafein içerikli ürünlerin fazla tüketilmesi bebeğe zarar vermektedir.