Tüp bebek tedavisinde anne ve babaların uygulaması gereken ve dikkat etmesi gereken birçok husus yer almaktadır. Tedaviye başlamadan önce ya da tedaviye başladıktan sonra doktor kontrollerini düzenli olarak sağlama halinde ve doktorun tavsiyelerini uygulama durumunda tüp bebek sonucu başarılı olacaktır. Tüp bebek tedavisinde görevlerin en başı anne adayına düşmektedir. Anne adayının hassasiyet göstererek daha fazla kendini koruması bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Tüp bebek tedavisinde ebeveynleri ilgilendiren en başnokta ise yaşam standartları, yaşam kalitesidir. Stresten uzak durmak, iş hayatına bir süre ara vermek ve yaşam koşullarını sakin hale getirmek tedavi aşamasında koruyucu olacaktır. Kötü yaşam şartları tedavinin olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi yaklaşık bir ay kadar bir süre ile gerçekleşmektedir. İlk aşamada başarılı olunamaması bir daha olmayacak anlamına gelmeyerek tekrar tedavi şekli ve hatta birkaç kere bile gerçekleştirilerek olumlu sonuçlara ulaşılmaktadır.

  • Sigara ve Alkol kullanımı
  • Dengesiz ve yetersiz beslenme
  • Anne adayının yaptığı yoğun spor ve karın bölgesi baskısı
  • Stres
  • Asitli ve kafeinli içecekler, tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Sigara ve alkol kullanımı: Tüp bebek tedavisi gören ya da görmek isteyen anne ve baba adayları tedavi başlamadan yaklaşık 3 ay gibi bir süre önce sigarayı bırakmalılardır. Sigara bebek gelişimini de olumsuz etkileyerek bebeğe de ciddi anlamda zararlar vermektedir.

Dengesiz ve yetersiz beslenme: Tüp bebek tedavisi görme aşamasında dengeli beslenmek her zamankinden daha önemlidir. Diyet yapmak özellikle bu dönemde sakıncalıdır. Vitaminlerin vücuda düzenli alınması kesinlikle gerekmektedir. Az ve sık yiyerek beslenme düzeyi sağlanmalıdır. Taze meyve, sebze, kuruyemiş, baklagil kullanımı şarttır.

Spor: Günlük hayatta hayatın bir parçası olan spor, hamilelik ve tedavi döneminde ara verilerek rafa kaldırılmalıdır. Yoğun egzersiz ve spor bebek ve anne adayı için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Spor yapmak isteyen anne adayları bu dönemde sakin yürüyüşler yaparak vücuda hareketlilik kazandırabilmektedirler. Anne adayları için geçerli olan bu durum aynı zamanda baba adayları içinde geçerlidir bu yüzde tüp bebek tedavisine başlanmadan önce baba adaylarının spora üç ay önce ara vermeleri gerekmektedir.

Stres: İnsanlığın en büyük problemlerinin altında yatan stres alkol ve sigara gibi vücutta kalıcı izler bırakan ve hatta hayatı olumsuz etkileyen etmendir. Tedavi aşamasında ve hamilelik döneminde anne adayının stres altında olmaması çok önemlidir. Stresli ortamdan uzak durması gereken anne adayı, bebeğin gelişimi ve doğumu için hayat standardını değiştirmelidir. Eşlerin bu dönemde birbirlerine destek olması, aktiviteler yapması tedavi için başarının ilk basamağıdır.

Tüp bebek tedavisine karar vermek tedaviye başlamaktadır. Bu dönemde atılacak her adım ve yapılacak her şey oldukça önemlidir. Anne ve baba adaylarının tedaviye başlarken doğacak sıkıntıları için ise psikolojik olarak kendilerini hazırlamaları gerekmektedir. Olumsuz sonuçlanan tedavilerin 3 ay sonra tekrar edilebileceği unutulmamalıdır. Bu dönem normal bir gebelik döneminden farksızdır. Bu yüzden yeme içme- uyku düzeni gibi dikkat edilmesi gereken hususlar göz önüne alınarak hareket edilmelidir. Fast food gibi hazır yiyeceklerden kesinlikle uzak durmak şarttır. Doktor önerileri dikkate alınarak ve hatta diyetisyen ile görüşme sağlanarak düzenli beslenme için oluşturulacak plan oldukça işe yaramaktadır. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için tüp bebek tedavisinde en uygun yöntem seçilerek doğru adımlar ve eş desteği ile tedavinin tüm gereklilikleri yerine getirilmektedir.