Tüp bebek anne olmak isteyen insanlar için yaklaşık 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye girerek hamile kalamayanlar için uygulanan tedavi yöntemidir. Baba adayından sperm örnekleri alınarak güvenli laboratuar da spermin sağlıklı bir şekilde embriyo işleminin yapılarak anne adayına en iyi şekilde transfer edilerek anne adayının hamile kalması beklenir.

Tüp bebek tedavisi uzun yıllardan beri gelen bir tedavidir. Ancak son zamanlarda tıp sektöründe gelişme ve değişme aynı zaman da tüp bebek içinde talebin çok fazla olmasından kaynaklı olarak bu konu üzerinde tıp sektörü daha fazla hassaslaşarak tedavi yöntemi de bir o kadar gelişme göstererek başarı oranlarının artması için çaba sarf edilmektedir. Tüp bebek tedavisi uzun bir aşama olsa da sonu güzel olduğu zaman bu uzun ve stresli geçen dönem yerini mutluluğa bırakmaktadır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp bebek olsun ya da normal olsun anne karnında olan bebekler ya da tedavi sürecindeyseniz eğer yemek yemeğe ve içmiş olduğunuz içeceklere dikkat etmenizde fayda vardır. Bu sizin sağlığınızı etkilerken aynı zamanda da bebeğinizin de sağlığını etkilemektedir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar;

 • Öncelik olarak yapmanız gereken kendinize beslenme programı oluşturmak olsun beslenme programı oluşturup istikrarlı bir şekilde ona uymanız gerekmektedir. 1 kaç hafta sonra vücut kendiliğinden bu rutine alışacak ve sizde rahat edeceksiniz. Katkı maddeleri gıdalardan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Hamile olmasanız bile sağlık açısından ileride büyük problemlere yol açmaktadır.
 • Kendiniz belirlemiş olduğunuz beslenme düzeninizde vücudunuzun alması gereken protein, mineral ve vitaminleri beslenme listenizde mutlaka bulundurmanız gerekmektedir.
 • Çoğu zaman bireylerin vazgeçemediği ve dışarıya çıkıldığı zaman ilk akla gelen yiyecek istisnasız fast & food’dur. Fast food içeriğinde olan katkı maddeleri ile bireyin vücuduna zarar vermektedir. Sürekli olarak alışkanlık haline gelip yendiği takdirde ileride çözümü olmayan hastalıkların habercisi olabilir. İçeriğinde bulunan katkı maddeleri ve boş enerji anne adaylarına kilo yapabilir vücuda ekstra hiçbir faydası bulunmamasından kaynaklı olarak da herhangi bir vitamini anne adayı vücuduna alamamaktadır.
 • Çay ve kahve özellikle sabah kahvaltılarında vazgeçilmez bir unsurdur. Mutlaka kahvaltı ederken, öğleden sonra yemek yedikten hemen sonra, akşam yemeğinden sonra ve gün içerisinde birçok kez çay ve kahve tüketebilirsiniz. Çay ve kahvenin de çok fazla içildiği takdirde zararları mevcuttur. Kahve içerisinde kafein bulunmasından kaynaklı olarak tüp bebek tedavisi sürecinde anne adaylarına kafeinli içecekler önerilmez. Kafein içermeyen kahve, limonlu çay, bitki çayları tüketmenizde fayda vardır. Gün içerisinde en fazla 3 bardak çay içebilirsiniz.
 • D vitamini vücudunuz ve hamile anne adaylarının alması gereken en önemli vitaminler arasındadır. D vitamini yeteri kadar alınmaz ise hamilelik oranı da o kadar azalmaktadır. Gün içerisinde güneşin zararlı maddelerinin olmadığı saat dilimini tercih ederek en az 15 ve 20 dakika boyunca vücudunuzu güneşlenmeye bırakarak D vitamini alabilirsiniz.
 • C vitamini vücut için en önemli vitaminler arasında yerini almaktadır. Anne ve baba adaylarının hem tedavi sürecinde mutlaka c vitamini tüketmesi gerekmektedir. Vücudunuzu dinç tutmak c vitamini ile olmaktadır. Vücut için birçok faydası bulunur. C vitamini için brokoli, portakal suyu taze sıkılmış olarak ya da direkt olarak portakal tüketebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Yiyeceklerden Kaçınmalıdır?

Hem hamileyken hem de tedavi sürecinde mutlaka bırakılması gereken besinler vardır. Bunlar;

 • Alkol, hamilelikte ve tedavi sürecinde hem anne hem de baba adayının tüketmemesi gerekir.
 • Sigara,
 • Yapay tatlandırıcılar, katkı maddesi bulunan her ürünü yemekten kaçınmalıdır.
 • Kafein içeren gıdalar, (kahve, çikolata, çay)
 • Aşırı yağlı yemekler ve az ya da hiç pişmemiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Hamilelik sürecinde bebek doğrudan etkilendiği için anne yediklerine dikkat ederek bebeğin gelişimine etki edecek besinler yemelidir.