Kadınlarda her ay yumurta gelişimi oluşmaktadır. Bu yumurta olgunlaşır ve çatlar ve hormon salgılayarak gebeliğin devam etmesini sağlayıcıdır. Bebekle birlikte plasenta da oluşur ve bu hormonlarda yumurtalıklardan salgılanır. Eğer bu salgılama ve oluşumda yetersizlik olduğu takdirde gebelik düşükle sonuçlanır. Bu noktada luteal faz yumurtlamadan sonra hormonların salgı yaptığı dönemin adıdır.

Tüp bebek tedavisinde luteal faz desteğinin gerekli olduğu durumlar vardır. Tüp bebek tedavisinde bilindiği üzere yumurtalıklar iğne ile uyarılma sonrası hormonların salgılanması amaçlanır. Ancak bu salgılanma gerçekleşmediğinde, bebeğin gelişimi ve plasenta oluşumu sağlanamadığında gebelik de devam edememektedir. İşte bu durumlar luteal faz hormonlarını azaltır bu azaltmada tedavide olumsuz gidişata sebep olduğundan hormonların yeterince salgılanması için luteal faz döneminde hormon desteği uygulanır. Yetersiz hormon durumu demek kadında kanama ve düşük tehlikesi demektir. Eğer yeterli derecede luteal destek alınırsa vajinal kanama riski de azalacaktır.

Tüp bebek tedavisi sırasında luteal faz kanaması demek, embriyo transferi sonrasında ya da transfer sonrası 12. günde yapılacak gebelik testinden önce yaşanan vajinal kanamalar demektir. Bu kanamalar bazılarında hafif bazılarında da ağır geçer. Kontrol altına alınması gereklidir, bazen başarısız gebelik olarak da sonuçlanır.

Luteal Faz Destek İlaçları Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Luteal faz destek ilaçları yumurta toplanmasından önce ya da embriyo transferinden önce kullanılması gerektiği yönündedir. Bazen gebelik testi pozitif çıktıktan sonra kullanılmasının gereksiz olduğu durumlar da vardır. Bu sebeple ilaçlar bu dönemde kesilebilir. Gebeliğin rahme tutunması için de progesteron hormonu gereklidir.

Luteal Faz Kanamaları Önlenebilir mi?                                                        

Luteal faz kanamaları önlenmesi için yapılacak tek şey destek ilacı kullanılmasıdır. Tüp bebek tedavisinde yumurtalıklar uyarıldığı için luteal faz yetersiz olmakta ve dolayısıyla da tedavi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Luteal Faz Destek Ne İşe Yarar?

Tüp bebek tedavilerinde ilaçla yumurtalıkların uyarılması söz konusudur. Birden fazla yumurta oluştuğu için ve yumurtaların salgıladığı östrojenin baskısı ile luteal faz hormonları da azalmaya yol açar. Bu azalmayı giderilmek için hormon desteği sağlanması gereklidir. Eğer yeterli hormon sağlanamazsa kanama ve düşük gibi olumsuz durumlar yaşanır.

  • Luteal faz yumurtlamadan önce vücudun salgıladığı hormonun dönemidir.
  • Tüp bebek denemesinde luteal faz desteği son derece önemlidir.
  • Gebeliğin rahme tutunması tüp bebek tedavisinde en önemli aşamadır. Bu aşamada progesteron içeren ilaçlar verilir ki, tutunma sağlanıp gebelik devam edebilmesi için bu destek önemlidir.
  • Luteal faz desteği kadına vücuda kastan enjeksiyon yolu ile, ağız yoluyla ya da vajinal yoldan verilerek tedavi desteklenir.
  • Luteal faz hormonlarının azalması demek gebeliğin düşükle sonuçlanması demektir.

Gebeliğin oluşabilmesi için yumurtaların çatlaması ve hormonların salgılanması sonrasında gebeliğin başlangıcının doğru olabilmesi ve yürüyebilmesi için embriyonun rahim duvarına tutunması aşaması en önemli kısmıdır. Rahme tutunmayı başaran embriyo gelişimini sürdürebilir. Bu tutunmayı da progestoren hormonu sağlar. Yani luteal faz döneminde progesteron içeren ilaçlar kullanılması gerekliliği vardır. Bu ilaçlar da vücuda vajinal yoldan, kastan enjeksiyonla ya da ağızdan verilir.

Luteal faz yetmezliği tedavisi için tıbbi uygulamalar gerekir. Tüp bebek tedavilerinde en çok vajinal yoldan kullanılanı tercih edilir böylelikle çok daha ağrısız ve pratik olarak alım gerçekleştirilir. Kastan alınan enjeksiyonda yeterli başarı olmamaktadır. Tüp bebek tedavisinde genel olarak uygulama yumurta toplama işlemi ile başlar gebelik testinin yapılacağı güne kadar luteal faz desteği kullanılmalıdır. Hatta bazen tüp bebek uzmanı tarafından bu ilaçlar gebeliğin ilk 3 ayında da kullanılmaya karar verilir.