Kadınlara ait yumurta hücreleri anne karnında oluşmaya başlar. Kadınların yaşı ilerledikçe yumurtalık sayıları azalır ve rezervler düşer. Anne adayının yaşına bağlı olarak düşen yumurta rezervleri doğal yollar ile bebek sahibi olması engeller ve tüp bebek tedavi olması gerekir. Tüp bebek tedavisinde başarılı olma oranı anne adayının yaşına bağlı olarak değişir. Genç yaşta tüp bebek tedavisine başlayan bir anne adayının gebe kalma şansı ileri yaştaki bir anne adayına göre daha fazladır. Anne adayının yaşı ne olursa olsun hamile kalamama ihtimali kesin görülmemeli ve anne adayına kesin olarak söylenmemelidir.

Tüp Bebek Tedavisine Kadının Yaşının Tedaviye Etkileri Nelerdir?

1-     Tüp bebek tedavisi olan anne adayının yaşı ileri bir yaş ise tüp bebek tedavisinin farklı yöntemlere desteklenmesi gerekir. Tüp bebek tedavisi uzun sürebilir.

2-     İleri yaşta tüp bebek tedavisi ile sağlıklı gebelik oluşma şansı genç anne adaylarına göre daha düşüktür.

3-     Anne adayının bebek sahibi olması için daha fazla çabalaması ve ilaç kullanması gerekebilir.

4-     İleri yaşta olan anne adayının yumurtalık rezervlerinde azalma olacağından yumurta toplama işlemi daha uzun sürer.

5-     Tüp bebek tedavisinde anne adayının yaş sınırı 40 iken günümüzde bu yaş sınırı 49 yaşa çekilmiştir.

6-     İleri yaşta tedavi gören bir anne adayının tüp bebek deneme sayısı daha fazla olur. İlk tüp bebek tedavisinin başarılı olma ihtimali daha düşüktür.

7-     Genç yaşata tedavi olan bir anne adayının gebe kalma şansı ileri yaştaki anne adayına göre %50 daha fazladır.

Tüp Bebek Tedavisinde Anne Adayının Yaşına Yönelik Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Yaş nedeniyle doğal yollardan bebek sahibi olamayan kadınların sorunu genellikle yumurtalık rezervlerinden kaynaklanır. Anne adayının bebek sahibi olabilmesi için öncelikle yumurtalık rezervlerinin desteklenmesi ve kaliteli yumurta üretiminin yapılması sağlanır. Anne adayına multivitamin desteği başlanması gerekir. Yaşa bağlı yumurtalık rezervlerinin kalitesinde de bozulmalar olabilir. Bunlarda gebelik şansını düşürür. Tüp bebek tedavisi olan ileri yaş anne adayının gebelik şansını artırmak için transfer öncesinde genetik tanı uygulanmalıdır. Genetik tanı sayesinde oluşturulan sağlıklı embriyolar anne adayına transfer edilir.

İleri Yaşta Tedavi Olan Anne Adayının Başarı Şansı Nasıl Artırılır?

Kadınlar ileri yaşta olsa bile anne olma hakkına sahiptir. Tüp bebek tedavisi her kadına dilediği yaşta anne olma şansını veren bir tedavi yöntemidir. Uygun tetkik ve yöntemler ile sağlıklı gebelik ve sonucunda sağlıklı bebek sahibi olmaları mümkündür. Tüp bebek tedavisi olan ileri yaşta ki anne dayının tedavisi genetik tanı, ultrasonografi, hormon tedavisi ve vitaminler ile desteklenmelidir. Tedavinin en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktası ise anne adayının psikolojik olarak desteklenmesidir.

Anne Adayının Yaşına Bağlı Yaşanabilecek Gebelik Komplikasyonları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin başarılı sonuç vermesi ile gebelik oluşabilir. İleri yaşta olan bir anne adayı gebelik komplikasyonlarına karşı daha fazla risklidir. Yaşanabilecek riskleri sayarsak;

1-     Kanamaya bağlı düşük gelişmesi

2-     Erken doğum, zor doğum, ölü doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya gelmesi

3-     Zihinsel ve bedensel anomaliye sahip bebek

4-     Zor geçirilen gebelik süreci ve doğum sonrasında ki iyileşme süresinin uzaması

5-     Hamilelikte yaşanabilecek olan preeklampsi, gestasyonel diyabet ve troid rahatsızlıkları ileri yaştaki anne adaylarında daha sık görülür.

Anne adayının yaşına bağlı gelişebilecek olan bu rahatsızlıklar doğru tedavi ve düzenli takip ile uzman doktorlar tarafından önlenebilir ya da risk düşürülebilir. İleri yaşta oluşan gebeliklerinizde doktor kontrollerinize düzenli gitmeli ve doktorlarınızın önermiş olduğu tahlilleri mutlaka zamanında yaptırmalısınız.