Tüp bebek tedavisinde iğne tedavisi sperm enjeksiyonunun kısaltılmış halidir. Yani yumurta içinde spermin enjekte edilmesi durumudur. Bu durum yumurtanın döllenmesi için en etkili yöntemlerden biri olup özellikle erkek açısından yaşanan kısırlık vakalarında son derece etkilidir. İğne tedavisinde son derece dikkatli ve özenli olunur. İğne hassas hareketlerle yumurta ve yumurta zarından ilerletilerek yumurtanın iç kısmına sperm enjekte edilir. Ve başarı oranları en az %70 dir. İğne yönteminde erkek faktörlü kısırlık vakalarında kullanım en uygunudur.

Tüp bebekte iğne tedavisi nedenleri arasında; erkek infertilitesi, sperm sayısının azlığı, sperm hareketliliğinin olmaması, döllenmenin düşük seviyelerde olması ve yumurta sayısında düşük sonuçlar almak karşısında uygulanmaya karar verilir. Tüp bebekte iğne tedavisinin başarı oranları en az %70 en çok %85 lere kadar başarı olarak geri dönüş yapar. Yöntemde elde edilen yumurta ile taze alınan sperm döllendirilebilir. Veya dondurulabilir. Bu hassas işlem için kontrolün bir erkek infertilite uzmanı tarafından yapılması uygun olandır.

İğne Yöntemi Nasıl Uygulanır?

İğne yönteminin uygulanması; olgunlaşmış yumurta özel bir tutma aleti ile tutullur ve içi boş olan bir iğne tek bir sperm almak için kullanılarak dikkatlice yumurta merkezine doğru gönderilir. Yapılan enjekte sonrasında da iğne çıkarılır.

Erkekten İğne Yöntemi İle Sperm Nasıl Alınır?

 Tüp bebek tedavisinde iğne yönteminde sperm bir iğne ile gerekirse erkekte lokal anestezi uygulanarak alınması ile başlar. Spermin özenle alınması yaklaşık 30 dakikalık bir işlemdir. Alınan sperm dişi yumurtalarını dölleyebilmesi için kaliteli ve yeterli sayıda olmalıdır. Döllenme tamamlandıktan sonra kadın rahmine transferi için gün belirlenir.

Cerrahi Yöntemle Sperm Nasıl Alınır?

 Cerrahi yöntemle sperm alınışı demek hiç sperm üretemeyen erkekten cerrahi yöntemle dışarıya meninin çıkmasına yardımcı olmak demektir. Özellikle testis kanseri olan erkeklerde bu durum çok sık görülür. Tüpler tıkalı olduğundan boşalma sırasında meni dışarı çıkamaz. Bu da yaş ne kadar genç olursa kısırlığa yol açar.

  • Tüp bebekte iğne yöntemi denildiğinde akla gelen erkek kısırlığıdır.
  • Erkek kısırlığı demek sperm sayısının azlığı ve hareketliliğinin durumudur.
  • Spermde sorun yaşayan erkeklerde normal tüp bebek denemelerinde sayı az olduğundan döllenme sağlanması da zor olur.
  • Bu teknikte elde edilen tek sperm özenle yumurta hücresine enjekte edilerek döllenme sağlanır.
  • Özellikle testis kanseri olan erkeklerde bu sorun sık sık yaşanır.

Tüp bebekte iğne yönteminde başarı oranları erkekten alınan sperm kalitesi ve kadındaki yaş ve yumurtalık rezervi ile bağlantılıdır. Genelde yapılan bu işlem hiç sperm üretemeyen erkekler için bile ışık niteliğindedir. Bu yöntemde erkek ne kadar az sperm üretse de testislerinden çok rahatlıkla sperm toplanabilir. İğne yöntemi ile klasik tüp bebek yöntemi arasındaki farka gelince tüp bebekte; çok sayıda elde edilen sperm hücresi laboratuar ortamında yumurta hücresinin etrafına yerleştirip döllenmesi beklenir. Bu durum aynı normal yolla gerçekleşen hamilelikle bir olan durumdur. Oysa iğne yönteminde baba adayından alınan spermin bir tanesi uygulama içerisindedir. Yumurta hücresine enjekte edilir yani burada sperm yumurtayı döllemez, deyim yerindeyse zorla yumurta hücresine yerleştirme işlemi yapılır.

Bu yöntemler döllenme ihtimali çok yüksek olduğundan gebelik oranları da hayli artar. Özellikle sperm sayısı az ise bu yöntemle döllenme gerçekleştirilir, tek bir spermle bile döllenme sağlanır. Bu yöntemde hamilelik oranları normal tüp bebek oranlarına göre çok daha yüksektir. Zira döllenme zorla sağlanmaktadır. Oranlar hayli yüksek olmasına rağmen bazen de hamilelikle sonuçlanma olmaz.