Tüp bebek tedavisi insanların normal yollarla çocuk sahibi olamaması sonucu ortaya çıkan bir tedavidir. Belirli aşamalardan sonra bireylerin çocuk sahibi olmaları sağlanır. Bu tedavi çoğu ailenin çocuk sahibi olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında bazı aileler ise bu tedavi sonunda da çocuk sahibi olamamaktadır. Bunların başlıca sebebi dış gebeliktir. Dış gebelik anne rahmine bırakılan embriyonun annenin rahmine tam olarak girmemesi sonucu oluşan bir sorundur. Bu embriyo dışarıda gelişmeye devam etmektedir. Bunun sonucunda embriyo operasyonlarla buradan alınmaktadır. Bu durum tüp bebek tedavisi uygulanan bireylerde çok sıkça karşılaşılmazsa da bazı çiftlerde görülen bir sorundur. Bunun başlıca sebepleri vardır. Embriyonun anne rahmine tam yerleştirilmemesi ya da annenin bu tedavinin ardından annelik hormonlarının yeterince üretilmemesidir.

Dış Gebelik Herkeste Görülür Mü?

Tüp bebek tedavisinin uygulandığı her çiftte bu risk vardır. Fakat bu tedavinin uygulandığı bireylerde farklılık gösterebilen bu sorun kimi çiftlerde hiç görülmezken kimi çiftlerde ise sürekli tekrar etmektedir. Bunun dışında bu sorunun tüp bebek tedavisi görülen yerle de ilgisi olabilmektedir. Tedavi sırasında bir şeylerin eksik kalması bu sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden uzman hekimler tarafından bu tedavi uygulanmalıdır. Dış gebelik kişisel sorunlar sebebiyle de ortaya çıkabilecek bir sorundur. Kadın bireyin rahminin bu embriyoyu tutamayacak şekilde olması bu sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Bu tedavinin uygulandığı her birey bu sorunla karşılaşabilir. Tüp bebek tedavisi gören insanların %2’si bu sorunla karşılaşmaktadır. Bu sebeple birçok insan bu sorunla karşılaşmamaktadır. Bu sorunla karşılaşılması sonucu kimi insanlarda dış gebelik kendiliğinden yok olmaktadır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik normal olarak hamile kalan insanlarda genellikle belirtilerden sonra fark edilmektedir. Fakat tüp bebek tedavisi uygulanan hastalarda ise tedavi sonrasında kontroller yapıldığı için dış gebelik teşhisi kısa süre içerisinde konulmaktadır. Bu teşhis konulduktan sonra bireye çeşitli ilaç tedavileri uygulanarak dış gebelik sonlandırılır. Bunun dışında bu sorunun temel belirtileri vardır bu belirtiler sonucu tedavinin görüldüğü hekime başvurulmalıdır. Tüp bebek tedavisi gören bireyler dış gebelik sorunun oluşup oluşmadığını öğrenmek için tedaviden sonra kontroller yapmalıdır.

Bu kontroller şöyledir;

1-     Eczanelerden temin edilen gebelik kontrol testleri ile tedavinin ardından 10 gün sonra hamilelik kontrol edilir. Çünkü bu dönemde yapılacak ultrasonda embriyo daha küçük olacağı için bilgi alınamaz.

2-     Bu testlerim ardından 3-4 gün içinde ultrason ile hamilelik kesesi kontrol edilir. Bu sayede embriyonun tedavi gören dişi bireyin hamilelik kesesine yerleşip yerleşmediği kontrol edilmelidir.

3-      Belirli günlerde yapılan ultrason kontrollerinin ardından embriyonun dişi bireyin hamilelik kesesine yerleşip yerleşmediği görülmektedir.

4-     Bu aşamadan sonra dış gebelik kesinleşmiş ise belirli tedaviler ile embriyo bulunan bölümden alınmaktadır

Bunların dışında eğer bu aşamalar yapılmamış ise tedavi sonrasındaki 2 hafta içerisinde kasık ağrıları görülmektedir. Bu tür sorunlar görüldüğünde hekimlere başvurularak dış gebelik sorunun ortaya çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir.

Dış Gebelik Sonrasında Tekrar Tüp Bebek Tedavisi Olunur Mu?

Dış gebelik sorunu ortaya çıkan bireylerde bu sorunun tekrar oluşabilme ihtimali bulunmaktadır. Fakat tedavi aşamaları daha düzenli takip edilip dış gebeliğin neden oluştuğu bulunup bu soruna çözüm getirilirse tedavi daha verimli olmaktadır. Bunun dışında tüp bebek tedavisinin insan sağlığına zararı bulunmadığı için çocuk sahibi olunana kadar denemekte fayda vardır. Kimi çiftler bu tedaviyi onlarca kez denedikten sonra başarılı olurken kimi çiftler ilk tedavilerinde çocuk sahibi olabilmişlerdir. Bunun başlıca sebebi insan vücudunun buna elverişli olması, tedavinin güzel ve dikkatli yapılması bu tedaviyi olumlu sonuçlara taşımaktadır. Dış gebelik her çiftlerin umutlarını azaltmamalıdır. Tedavi tekrarlanmalıdır. Bu sayede çiftler çocuk sahibi olabilmektedirler. Dış gebelik bazı insanlarda görülen bir sorundur bu sorunun görülmesi halinde tüp bebek tedavisi birçok kez tekrarlanabilmektedir. Bu sayede birçok deneme sonunda çocuk sahibi olunabilmektedir.