Tüp bebek tedavisi çiftler için son derece hassas bir dönemdir. Bu dönemde birçok ayrıntıya dikkat etmek gerekir ve hayat akışında değişiklikler yapmak için belki de ilk adımların atıldığı dönemdir. Tüp bebek tedavisi döneminde cinsel ilişki konusu her zaman iki ucu açık bir şekilde yorumlanır. Tedavinin belli aşamalarında ilişkinin olmaması gerektiği uzmanlar tarafından özellikle vurgulanır. Bu dönem zarfında kadının enfeksiyonlara açık olma dönemidir. Özellikle yumurtalıkların uyarımı esnasında hormon ilaçları verilmektedir. Birçok yumurta oluştuğundan kadında zaten rahatsızlık boyutu hat safhadadır. Bir de bu dönemde cinsellik düşünecek durumu neredeyse sıfıra yakındır. Bu dönem zarfında yaşanan korunmasız bir cinsel ilişki çoklu gebeliklere neden olabilir.

Bir başka aşama olan erkeğin sperm verme döneminde en az 2 gün cinsel perhizde olması istenir. Bunun da sebebi kaliteli sperm sayısını elde etmektir. Yumurta toplama aşamasından sonra kadına cinsel ilişkiden uzak bir dönem uyarısı yapılır zira kadına bir operasyon yapılmıştır. Ağrısı hatta kanaması bile olabilir. Yine embriyo transferinden sonra da cinsel ilişki yasağı olabilir. Bu dönem doktor kontrolünde sıkça olunan dönem olduğundan cinsel ilişkiden kaçınıp kaçınmama açısından önerilerin dikkate alınması önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel Beraberlik Durumu

Bu dönem anne ve baba adayları için psikolojik anlamda bir baskının hissedildiği dönemdir. Tedavi sürecinde alınan hormon ilaçları yapılan cerrahi işlemler cinsellik hayatını zaten olumsuz etkilemeye yetmektedir. Hassas olunan bu dönemde ihtiyaç duyulduğunda ve sorun yaşanmayacağı onaylandığında cinsellik sorun teşkil etmez.

Tüp bebek tedavisi sürecinde cinsel ilişki durumu dönemsel dilimde yasaklanabilmektedir. Belki bu yasak dönemlerde anne ve baba adayları cinsel anlamda uzak kaldıklarından etkilenebilmektedirler ancak bu dönem aynı zamanda birbirlerine karşı anlayışlı olma dönemidir. Zira stresten uzak ruhsal açıdan sağlıklı iki bireyin tedavisinin başarısız olması mümkün değildir. Embriyo transferi sonrasında yapılacak gebelik testi aşaması sonrasında bebeğin kalp atışının dinlenmesi aşaması vardır ki bu dönem cinsel perhiz dönemidir. Hamileliğin ilerleyen aşamalarında testlerin normal çıkması hamileliğin düzenli sürmesi ile yasak kalkabilir.

Tüp Bebek Sürecinde Çiftlerin Bilmesi Gerekenler

Özellikle yumurtalıkların uyarımı esnasında hormon ilaçları verilir. Birçok yumurta oluştuğundan kadında zaten rahatsızlık boyutu hat safhadadır. Bir de bu dönemde cinsellik düşünecek durumu nerdeyse sıfıra yakındır. Bu dönem zarfında yaşanan korunmasız bir cinsel ilişki çoklu gebeliklere neden olabilir. Bir başka aşama olan erkeğin sperm verme döneminde en az 2 gün cinsel perhizde olması istenir. Bunun da sebebi kaliteli sperm sayısını elde etmektir. Yumurta toplama aşamasından sonra kadına cinsel ilişkiden uzak bir dönem uyarısı yapılır zira kadına bir operasyon yapılmıştır. Ağrısı hatta kanaması bile olabilir. Yine embriyo transferinden sonra da cinsel ilişki yasağı olabilir.

Bu dönem doktor kontrolünde sıkça olunan dönem olduğundan cinsel ilişkiden kaçınıp kaçınmama açısından önerilerin dikkate alınması önemlidir. Tüp bebek tedavisi döneminde cinsel ilişki yasaklılığı bazı aşamalarda vardır. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken bebeğin rahme tutunup tutunmama olayıdır. Tüp bebek yönteminde normal gebeliğe istinaden elbette ki çok daha özenli olunması gereken dönemler mevcuttur. Burada düşük riskinden uzak durmak en önemli detaydır.

Yumurta Toplama Döneminde Cinsel Birliktelik

Yumurta toplama döneminde cinsel ilişki durumu kesinlikle önerilmez. Çünkü bu dönem kadın için hassas olan rahim bölgesini rahatsız etmek demektir. Bu dönem rahimin bebek için hazırlandığı dönemdir .Bu nedenle cinselliğe yakın tutulmaz.

Embriyo Transferinden Sonra Cinsel Birliktelik

Embriyo transferi sonrası cinsel ilişki önerilmez. Çünkü bu dönemin sonrasında bebeğin kalp atışların dinleneceği zaman gelmiştir. Ve bu dönem düşük riskinin en çok yaşandığı dönemdir. Bebeğin anne rahmine tam oturması için cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir. Tüp bebek tedavisi çiftler için son derece hassas bir dönemdir. Çok şeye dikkat etmek gerekir, hayat akışında değişiklikler yapmak için belki de ilk adımların atıldığı dönemdir. Tüp bebek tedavisi döneminde cinsel ilişki konusu her zaman iki ucu açık bir şekilde yorumlanır. Tedavinin belli aşamalarında ilişkinin olmaması gerektiği zaten özellikle vurgulanır.Bu dönem zarfında kadının enfeksiyonlara açık olma dönemidir.