Tüp bebek tedavilerinde hamile kalmada başarılı olunması için bazı yöntemler vardır ki büyük destek sağlar. Tedavide kadın yaşı her zaman en önemli faktördür. Özellikle kadın yaşı 35 yaş altındaysa başarı oranı da katlanır. Bir başka etkileyici faktör ise konulan embriyo sayısıdır. Tüp bebek tedavisinde 35 yaş altında %47 e yakın başarı oranı vardır. Sonraki yaş dönemlerinde bu %35lere sonrasında da %30lara kadar iner. Dolayısıyla tüp bebekte başarı olayını etkileyen faktörler kadın yaşı, kadının yumurtasının kalitesi, anne adayının gebe kalabilme durumu, babadaki sperm sayısı ve hormonlarla ilgili durumlar sayılabilir. Tüp bebekte gebelik şansını etkileyen faktörler arasında yer alan embriyo sayısı 1 iken %30lar 2 embriyo transferi halinde %45lere kadar çıkmaktadır. Fakat çoğul gebeliklerin önlenmesi amaçlı yaş kriteri göze alınarak embriyo sayısında bir kısıtlama getirilmiştir.

Başarısız sonuçlanan tüp bebek denemeleri sonrasında ilgili tüp bebek uzmanı tarafından bazı tetkikler ve beraberinde başarıyı arttıracak yöntemler kullanılır. Amaç neden gebe kalınmadığını bulmaya yöneliktir. Öncelikle kadına ait sorunlar araştırılır. Rahim içinde var olan problemleri incelemek adına bir rahim filmi çekilir. Rahim boşluğu kontrolü yapıldıktan sonra yumurtalıklarda oluşabilecek çikolata kistleri kontrolü yapılır. Aynı zamanda kadın tüplerinde tıkanma varsa embriyo tutunması bu sebeple gerçekleşemez. Bu sorunun tedavisi ile de başarı şansı arttırılmış olunur.

Eğer hormonal bozukluklar varsa bu da embriyo tutunmasını engelleyen önemli bir faktördür. Bu da kandan hormon seviyelerine bakılarak görülüp tedavi edilebilen bir durumdur. Erkeklerde de sperm sayısı, kalitesi ve hareketliliği önemli faktörlerdir. Eğer başarısız tüp bebek denemeleri söz konusu ise bu aşamada da erkekte detaylı sperm analizi yapılır. Böylelikle şekil bozuklukları, hareket azlıkları gibi testler uygulanarak sorun üzerine yoğunlaşıp başarı şansı arttırılır.

Blastosist Transferi                                                                                                                                         

Tekrarlayan tüp bebek denemelerinde başarısızlık durumlarında döllenme sağlandıktan sonra embriyo transferi yapılırken başarıda çok daha emin olmak için embriyolar 5-6 gün daha büyütülüp böylelikle rahimde tutunma şansını arttırarak transferi yapılır ki bu blastosist transfer olarak adlandırılır. Bu yöntemde kötü embriyolar da 5 güne kadar yaşamadığından kalan embriyonun kaliteli olduğu da apaçık ortadadır.

Daha Kaliteli Embriyo İçin

Daha kaliteli embriyo için rahim içinden doku örneği alınarak bu örnek üzerinden inceleme yapılır. Bu yöntem ile adetin 21.gününde doku örneği ile yapay bir rahim içi dokusu oluşturulur ve embriyolar burada büyütülür. Böylelikle embriyoyu etkileyecek zararlı her şeyden uzak tutulmuş olunur.

 

  • Tüp bebek denemelerinde başarı elde edebilmek için yeni yöntemler gelişmektedir.
  • Tüp bebek denemelerinde başarı denildiğinde oran; oran denildiğinde de kadın yaşı ön plandadır.
  • Tüp bebek yöntemlerinde embriyonun transfer edilmeden 5 gün daha laboratuar ortamında tutulması yöntemi blastosist yöntemi olup başarı elde etmede etkilidir.
  • Tüp bebek yönteminde spermin detaylı incelenmesi yöntemi başarıyı etkilemektedir.
    Tüp bebek yönteminde hormonal sorunlar da başarıyı olumsuz etkiler.

Tüp bebek denemesinde başarı elde edebilmek için sperm seçiminde de yenilikler mevcuttur. Spermin sayısı, hareketliliği, şekli, kalitesi, kalıtsal yapısı incelenir en az hasar görmüş olanlar seçilerek döllenme için kullanılır. Bu yöntemlerden spermi yüksek büyütme yöntemi olan IMSI yöntemi ile gebe kalma şansı arttırılır. Tüp bebek yönteminde yenilikler bazında embriyoların takibi ön plandadır. Bu yönteme de embriyoscope tekniği denilmektedir. Kadın ya da erkek olsun günümüzde artık kısırlık sorunu artış göstermektedir. Önemli olan bu sorunu giderilmek için detaylı yapılacak araştırmalardır. Her ne teknik olursa olsun önemli olan başarılı bir tüp bebek tedavisi ve çifti bebek sahibi yapabilme mutluluğudur.