Tüp bebek ile çocuk sahibi olmak pek bilinmesi de çok eskilere dayanmaktadır. Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları ve genellikle olumlu sonuç aldıkları bir yöntemdir. İnfertilite, sperm sayısın da ve kalitesin de bozukluk, yumurta rezervlerin de azalma, genetik faktörler, tüplerin döllenmeye uygun olmaması gibi çeşitli nedenlerle doğal yoldan bebek sahibi olamama çiftlerin başvurduğu tedavi yöntemidir. Tüp bebek yöntemi uzun, karışık, zor ve maliyetli bir süreçtir.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Özellikle kadın için vücuduna alması gereken hormon iğneleri, sürekli ultrasona girme, yapılan tahliller gibi pek çok zor ve olumsuz tarafı vardır. Bu nedenle çiftler genellikle ilk tüp bebek denemesin de olumlu sonuç alarak bebek sahibi olmak isterler. Tüp bebek tedavisin de başarı oranını artırmak için cerrahi ve tıbbi girişimlerin yanın da önemli olan bazı etmenler de vardır. Cerrahi işlemler tamamlandıktan sonra size düşen görevleri eksiksiz ve zamanın da yerine getirmeniz gerekir. Bu etmenlere uyulduğunda tüp bebek tedavisin de başarı oranınızı artırabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranını Artıran Cerrahi Müdahaleler

1-     Döllenmiş embriyoyu daha sonra kullanılmak üzere dondurmak.

2-     Cerrahi girişim ile sperm aramak ve almak.

3-     Blastokist olarak transfer yapmak.

4-     Tüplerin durumuna göre tüpleri çıkarmak.

5-     Preimplantasyon genetik tanı yaparak genetiğin de problem olan embriyoları ayırmak.

6-     Embriyonun rahme yerleşmesini desteklemek. Bu da embriyonun etrafındaki zarın incelterek rahme yapışmasını sağlamak ile yapılır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranını Artıran Diğer Etmenler

Tüp Bebek Tedavisinin Yapılacağı Hastane Ve Ekip: Tedavinin uygulandığı hastane ve ekip bu konu da uzman olduğu taktirde uygulamanın başarı oranı artacaktır. Tüp bebek tedavisin de laboratuar ve ekibin uzman ve teknolojik aletlere sahip olması tedavinin başarılı olması açısından çok önemlidir.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Anne Adayının Yaşı

Kadınlar da yaş ilerledikçe yumurta rezervlerin de azalma ve kalitesin de düşme yaşanır. Bunun için annenin yaşının 35 ve altında olması tedavinin başarısını artıracaktır.

Tüp Bebek Tedavisine Karar Verildikten 4 Ay Sonra Tedaviye Başlanması

Tedaviye karar verdikten 4 ay sonra başlamanız ve bu 4 ay da beslenme düzenine dikkat etmeniz gerekir. Vitamin ve minerallerinizin ölçümü yaparak herhangi bir eksik olup olmadığını araştırınız. Varsa bu eksikleri tamamlayın ve beslenme düzeninizi oturttuktan sonra tedaviye başlayınız. Eğer kullanıyorsanız bu süre de alkol ve sigarayı bırakın. Çünkü alkol ve sigara yumurtlamak için gerekli olan hormonlarınızın düzenli salgılanmasını önleyecektir. Tedaviye başlayacağınız için aniden farklı diyetlere başvurmayınız. Aksi halde vücudunuzun dengesi bozulacaktır. Bu sayede şansınız artacaktır.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Tedavi Öncesinde Bilmediğiniz Bitkisel Ürünlerden Uzak Durun

Bitkisel ürünlerin sizin hormon ve vücut yapınıza uygun olup olmadığını bilemezsiniz. Onun için ters etkiye maruz kalmamak adına bu ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Tedavi Süresince Doktorunuzun Vermiş Olduğu İlaçları Dikkatli Kullanın

Tüp bebek tedavisi için hormon iğneleri verilir. Ve bu iğneler genellikle saatli ve çeşitli dozlarda uygulanmalıdır. Doktorunuzun önermiş olduğu doz da ve saatte bu ilaçları aksatmadan uygun yolla almalısınız. Tedavinin gidişatı için oldukça önemlidir.

Tedavi Süresince Stresten Uzak Durunuz

Tüp bebek tedavisin de özellikle anne adayları olduğundan fazla stresli olurlar. Stres vücudunuzun hormon dengesini olumsuz etkiler ve tedavi de başarı oranınızı düşürür. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sakin olmaya özen göstermelisiniz.

hamile stres ile ilgili görsel sonucu

Ağır Spor Ve Aktivitelerden Uzak Durunuz

Günlük spor rutininiz ağır sporlardan oluşuyor ise tedavi süresince bunu kısıtlamanız gerekir. Ayrıca sauna, hamam, kayak ve kış sporları gibi çok soğuk ve sıcak ortamlardan kaçınmanız gerekir.

Bunların dışın da doktorunuzun muayenehanesine her gidişinizde yanına beklerken stresinizi almak için kitap, dergi gibi materyaller alabilirsiniz. Ayrıca muayeneye giderken yalnız gitmek yerine eşiniz ve yakın arkadaşlarınızla gitmeniz de stresle başa çıkmanız için yararlı olacaktır.

Tedavi sürecinde hastane, laboratuar ve sizler bir ekipsiniz. Hep birlikte uyumlu ve dikkatli bir tedavi sürecinin sonun da şansınız daha da artacaktır. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak düzenli uyku, düzenli beslenme, bol dinlenme gibi günlük yaşantınıza dikkat ederek ekibi destekleyebilirsiniz.