Tüp bebek tedavisi her geçen gün yenilenen teknoloji ile  başarı oranlarını artıyor. Tüp bebek tedavisinde bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yeni yöntemler uygulanıyor. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin tedavi sonrasında dikkat etmesi ve bilmesi gereken durumlar vardır. Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin ilk önce bilmesi gereken durum tedavi öncesinde ve sonrasında mutlaka uzman doktorun söylediklerini uygulamaktır. Doktorunuzun önermiş olduğu tavsiyeler uygulamanız başarı şansının artmasını sağlar. Tüp bebek tedavisinde her çifte aynı yöntem uygulanmayabilir. Bu nedenle çiftler doktorunun önermiş olduğu tedavi yöntemini uygulamalıdırlar.

Tüp Bebek Tedavisi öncesinde Bilinmesi Gerekenler?

Tüp bebek tedavisi öncesinde tedavinin ne zaman başlanması gerektiğidir. Tedavi olacak olan anne adayının yaşı ilerlemiş ise tüp bebek tedavisine vakit kaybetmeden başlanmalıdır. Zamanla anne adayının yumurtalık rezervleri azalacağından ileri yaş anne adayının olduğu durumlarda tedaviye erken başlamak başarı şansını artırır. Aşılama her kadın için uygun olan bir yöntem değildir. Tüplerinde tıkanıklık olan anne adayları, sperm sayısı ve kalitesi sorunlu olan baba adaylarının tedavisinde aşılama önerilmez. Vakit kaybetmemek ve maliyetin fazla olmaması adına tüp bebek tedavisi şarttır.

Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler tedaviye başlanmadan önce bazı testler yapılarak bebek sahibi olamamalarının nedeni araştırılır. Bu çiftlerde genetik sorunlar, aileden gelen sorunlar var ise mutlaka genetik tarama yapılarak tedavi uygulanır.  Tedavi olacak çiftler alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanıyorlar ise tedaviye başlamadan önce mutlaka bırakmalıdırlar.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

1- Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi uygulandıktan sonra anne adayı klinikte dinlendirilir. Embriyo transferi kısa bir işlemdir. Transferden sonra embriyonun anne rahmine tutunması için anne adayının hormon ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekir.

2- Tüp bebek tedavisi öncesinde olduğu gibi anne adayı tedaviden sonrada kesinlikle zararlı maddelerden uzak durmalıdır.

3- Tüp bebek tedavisinden sonra özellikle ilk bir ay ağır spor ve aktivitelerden uzak durulmalıdır.

4- Sağlıklı ve dengeli beslenme insanların sağlıkları açısından çok önemlidir. Tüp bebek tedavisi olan çifterin tedavi öncesinde ve sonrasında sağlıklı bir şekilde beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

5- Tüp bebek tedavisinde laboratuar ortamında oluşturulan embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Geriye kalan embriyolar bir sonraki tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere dondurulur. Embriyo dondurma işlemi ikinci tüp bebek denemesinde hem maliyetten hem de süreden kazanç sağlar.

6- Tüp bebek tedavisinden sonra anne adayının stresten uzak durması ve rahat yaşaması gerekir.

7- Tüp bebek tedavisinden sonra özellikle anne adaylarında komplikasyonlar oluşabilir. Komplikasyonlar çok nadir görülür. En sık karşılaşılan komplikasyon ise kullanılan hormon ilaçlarının aşırı derece yumurta büyümesine neden olmasıdır. Bu gibi durumlar yaşanırsa ilaçlar hemen kesilir ve anne adayının sağlığı geri dönene kadar tedavi ertelenir.

8- Tüp bebek tedavisinden sonra başarısız sonuç alan çiftlerin umutsuzluğa kapılmamaları gerekir. Genellikle ilk tüp bebek denemesi başarısızlık ile sonuçlanır.

9- Tüp bebek tedavisi sonrasında anne adayına psikolojik destek sağlanması çok önemlidir. Özellikle baba adayının anne adayına destek olmak için her aşamada yanında olması gerekir.

10- Tüp bebek tedavisi sonrasında olumlu bir sonuç alarak gebe kalan anne adayları bu gebeliğin doğal bir gebelik süreci ile aynı olacağını unutmamalıdırlar. Gebelik spontane bir gebelik gibi ilerler. Her gebelikte olduğu gibi tüp bebek yöntemi ile oluşan gebelikte ilk üç ay risklidir.