Tüp bebek tedavisi, normal koşullarda hamile kalmak konusunda zorluk yaşayan ya da hamile kalma ihtimalleri az olan kadınlar üzerinde denenen bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi sayesinde kişiler, çocuk sahibi olma ihtimallerini arttırmaktadırlar. Bu yöntem ilk kez 1978 yılında İngiltere’de denenmiştir. Daha sonra yavaş yavaş yayılmaya başlamıştır. Bu yöntem oldukça uzun soluklu olabilir, bu yüzden sabır ve dikkat oldukça önemlidir.  Kişiler, bu işlemi yaptırmadan önce konuyu uzun uzun araştırmalıdırlar. Tüp bebek yöntemi son zamanlarda çok yaygınlaşan bir yöntem haline gelmiştir. Kısaca bahsetmemiz gerekirse bu yöntem sayesinde, sperm ve yumurtanın birleşip, tüplerde ilerleyip rahme yerleştiği zamana kadar olan dönem dış ortamda kontrol altına alınmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yöntemde erkek ve kadının üreme hücreleri (sperm ve yumurta), vücut sıcaklığındaki bir alanda 48 saat bekletilir. Bu durumda da yumurtaların neredeyse yarısında döllenme oluşur. Döllenme ya laboratuar koşullarında ya da insan eliyle tek yumurta içine tek sperm enjekte edilmesiyle oluşur. Döllenen bu yumurta cenin (embriyo) olarak adlandırılır. Ve oluşan bu embriyo en son ana rahmine yerleştirilir. Bu tedavi yöntemi önceleri ameliyat ya da enfeksiyon sonucunda tüplerinde onarılamaz bir hasar olan kadınlarda uygulanmaya başlanmıştır.

Bugün de kısırlık tedavisinde kişiler için yeni bir umut ışığı olmuştur. Tek yumurta içine yerleştirilen tek sperm işlemi yani mikroenjeksiyon, son yıllarda fazlaca uygulanmaya başlamıştır. Erkeklerin sperm sayısı düşükte ya da hiç spermleri yoksa da testislerinde sperm bulunan erkeklerin de tedavisinde önemli bir gelişmedir diyebiliriz.

 Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek yöntemini denemek isteyen aileler, son yıllarda konuyla ilgili taleplerini arttırmışlardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu yöntemi denemek isteyen kişiler, konuyla ilgili detayları önceden araştırmalıdırlar. Hem zaman hem para hem de sabır isteyen bu işlemler için ebeveynlerin kendini hazır hissetmeleri de oldukça önemlidir. Bu tedavinin en çok denendiği yerlerden birisi de Kıbrıs’tır.

Bu yüzden Kıbrıs, tüp bebek yöntemi için önemli merkezlerin başında gelir. Bu merkezlerde, uygun vericilerden alınan hücreler 2 gün süreyle takip edilir ve döllenme aşaması izlenir. Daha sonra karşımıza iki seçenekten biri çıkar. Ya gebelik durumu ortaya çıkar, en kötü ihtimalle de bu dönem düşüklerle sonuçlanır. Tüp bebek tedavi aşamasında yapılan işlemlerden biri de yumurta donasyonu işlemidir. Bu işleme başvurma nedenleri:

  • Annenin genetik açıdan çeşitli sıkıntılarının olması,
  • Menapoz döneminden geçiyor olması,
  • Çeşitli ameliyatlar sonucu vücudun yumurta üretemiyor olması.

Bu işlem, diğerlerine nazaran başarı oranının en yüksek olduğu işlemlerden biridir. Bunun dışında tüp bebek için genetik çözümleme işlemi de yapılır. Bu işlem sayesinde bebeğin cinsiyeti neredeyse kesin olarak öğrenilir. PGT adı verilen yöntem ile beraber tüp bebek tedavisinden sonra ebeveynler bebeklerinin cinsiyetine karar verebilmektedir. Bu durumda bu yöntemin de oldukça revaçta olduğundan söz edebiliriz.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek tedavisinin maliyetleri farklılık gösterebilir. Her bünye birbirinden farklı olduğundan, muayene/işlemler sonrası ek maliyetler de çıkabilir. Ortalama olarak bakacak olursak bu tedavi için kişiler 2500-3500 Euro gibi bir rakamı gözden çıkarmalıdırlar. Burada önemli olan teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, güvenilir aletler kullanan ve iyi doktorlardan oluşan hastaneleri seçebilmektir.

Bu tip hastanelerde herhangi bir problem çıktığı takdirde bebek daha embriyo aşamasındayken bile müdahale edilebilir. Kişiler, tedaviye başlamadan önce detaylı bir şekilde tetkikler yapılır ve herkese uygun, özel tedavi yöntemlerinden yararlanılır. Bu rakamların artmasının diğer bir nedeni de kullanılması zorunlu olabilen farklı ilaçlardır. Anne adayının vücudundaki tüm reaksiyonlar tedavi boyunca gözlemlenir, olası problemler çıktığında da kullanılacak ilaçlar değiştirilebilir.