Tüp bebek tedavisi normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin, uzman doktorların yapacağı kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin bir tüpte birleştirilerek kadının rahmine yerleştirilmesi sonucu bebeğin gelişme aşamasının başlamasıdır. Her tüp bebek tedavi işlemi olumlu sonuçlanmayabiliyor. Kadının tüp bebek tedavisine cevap vermemesi sonucu anne karnındaki bebek beslenememekte ve ölmektedir.

tüp bebek tedavisi ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde tıp ileri yöntemlerle çoğunluğu başarılı tüp bebek tedavisi uygulamaktadırlar. Tüp bebek tedavisi önceki yıllarda çok maliyetli olmakla sonuç olumlu ve olumsuz sonuçlar çıkabilmekteydi. Şimdi SGK belli bir yere kadar tüp bebek tedavisinin masraflarını karşılamaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde artık bebek sahibi olmak kolaylaşmıştır.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

1-Kadının tüplerinde tıkanıklık ve çalışmasında sorun varsa

2-Kadının yumurtlamada ve yumurtanın çatlamasın da sorun varsa

3-Bir çok yöntem denenip bebek sahibi olamayanlarda

4-Erkek sperminin yapısında ve üretiminde sorun varsa

5-Genetik olarak bir sorun varsa gebe kalınamıyorsa

 

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Tüp bebek tedavisi başlarken erkek ve kadın birlikte doktora giderler, anne ve baba adayları gerekli tahlillerden geçirilerek sonuç elde edilir, kadının ultrasonu ve rahim filmi ve gerekli testleri yapılır. Erkeğin ise spermleri ile ilgili testler yapılır, çiftlerin tahlil sonuçları değerlendirilir tüp bebek tedavisine ihtiyaç var mıdır? diye değerlendirilir. Çiftleri hayat tarzları, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları da soruşturulur. Eğer tüp bebek tedavisine ihtiyaç varsa, kadından alınan yumurta hücresi ve erkeğin sperm hücresi laboratuar ortamında bir tüp içerisinde birleştirilir ve tüp 2-5 gün laboratuarda bekletilir daha sonra kadın rahmine yerleştirilir.

Belirli aralıklarla doktor kontrolüne gidilerek bebek gelişimi takip edilmektedir. Tüp bebek tedavisinde de bazı riskler bulunmaktadır. Bunlar, bebeğin ikiz olması ihtimali yüksektir. Düşük riski taşımaktadır, erken doğum riski ve düşük kilo riski vardır, dış gebelik meydana gelebilmektedir. Psikolojik sorunlar görülebilmektedir. Yumurta hücrelerinin alınmasına bağlı olarak enfeksiyon ve kanama riski bulunmaktadır. Tüp bebek tedavi yapılınca beklenmedik bir durum karşısında doktorunuza başvurmanız gerekir. Beklenmeyen durumlara karşı tedbirli olmanız gerekmektedir.

Tüp Bebek Fiyatları

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin, kadın ve erkeğin kendi üreme hücreleri ile yapılan tüp bebek tedavisi fiyat açısından da uygundur. Tüp bebek maliyeti ise 2018 yılı itibariyle 1500 TL’den başlar ve 5000 TL civarına kadar farklılık göstermektedir. Tüp bebek tedavisi yaklaşık 15 günlük bir zamanı kapsamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde 30-35 yaşlarında ki başarı yüzdesi daha yüksektir. 40’lı yaşlarda ise tüp bebek tedavi şansı yüzde 15 civarıdır. Çocuğu olmayan çiftler için 30 yıl önce bebek sahibi olmak çok zor bir durum iken, şimdiki zamanda ise teknolojinin ilerlemesiyle artık mümkün olmaktadır. Ekonomik durumu zayıf aileler bile artık tüp bebek tedavisinden faydalanmaktadır. Zaman kaybetmeden ve yaşınız ilerlemeden tüp bebek tedavisinden yararlanmanız, bebek sahibi olma şansınızı arttıracaktır.   Doğal yollarla birlikte olarak bebek sahibi olamayanlar, günümüz teknolojisi ile daha az maliyetle ve kısa zamanda bebek sahibi olma imkanları daha yüksektir.

Ülkemiz ve dünyada alanında uzman birçok doktor bulunmaktadır. Bebeğinizin olmaması artık kader değildir, imkanlarınız ölçüsünce tüp bebek ile bebek sahibi olma şansınız bulunmaktadır. Tüp bebek yöntemi dünyaca kullanılan bir yöntemdir.  Bundan dolayı herhangi bir nedene bağlı olarak bebek sahibi olamıyorsanız tüp bebek yönteminin içeriğinden yararlanarak sizde bebek sahibi olabilirsiniz. Bunun için alanında uzman bir kurumdan sağlıklı bir destek alabilirsiniz.