Tüp bebek tedavisi, doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerin uygun yardımcı üreme yöntemleri sayesinde bebek sahibi olmalarını sağlayan yöntemdir.Tüp bebek tedavisi maliyetli bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde başarı sağlanabilmesi için tedaviyi uygulayan uzman bir ekip, tedavi için gerekli cihazla ile donanımlı bir tüp bebek merkezi, uzman embriyologlar ve laboratuar olması şarttır. Bu nedenle tedavi maliyetli ve uzun süren bir tedavidir. Bunların dışında tüp bebek tedavisinin maliyetli olmasının nedeni tedavi için kullanılan ilaçlardır. Tedavinin başarı olması için anne ve baba adayları tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında hormon ilaçları kullanılır Kullanılan bu ilaçların birçoğu ithal ilaçlardır. İthal oldukları için maliyetlidirler.

Tüp Bebek Tedavisinde Maliyeti Düşüren Durumlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi maliyetli bir tedavi yöntemidir. Ancak bazı kriterler tüp bebek tedavisinin maliyetini azaltabilir. Bu durumların neler olduğunu sıralayacak olursak;

1- Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler sağlık bakanlığına bağlı bir kurumdan bebek sahibi olamadıklarına dair bir rapor alırlar ise sağlık güvenceleri bu rapor karşılığında tedavinin belirli bir kısmını karşılamaktadır.

2- İlk tüp bebek denemesinde bebek sahibi olmak tekrar tedavi gerektirmediği için tüp bebek tedavisinin maliyetini düşürür.

3- Baba adayında sperm bulunmamasından dolayı bebek sahibi olamayan çiftler sağlık güvencelerine sperm yok raporu sundukları taktirde yine kurumdan ödenek alabilirler.

4- Tüp bebek tedavisinde anne adayının kullanmış olduğu hormon ilaçlarına gerekli yerlerden rapor çıkarıldığı durumlarda bağlı oldukları sağlık kurumu ilaçların ücretini ödemektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Maliyeti Neye Göre Değişir?

Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin sayısı her geçen gün değişmektedir. Buna bağlı olarak tüp bebek merkezlerinin sayısı da artıyor. Tüp bebek merkezlerinin artması tedavinin maliyetinin değişmesine neden oluyor. Tüp bebek tedavisinin donanımlı ve iyi bir merkezde yapılıyor olması tedavinin maliyetini artırır. Tüp bebek tedavisinde merkezin çiftlere sunduğu hizmet kaliteli ve başarılı bir hizmet ise maliyetlidir. Tüp Bebek tedavisi tüp bebek merkezi, laboratuar ve uzman ekip tarafından uygulanan bir yöntemdir. Tedaviyi uygulayan ekip işinde uzman ve başarı şansı yüksek bir ekip ise tedavinin maliyeti doğru oranlı artar. Ancak tedaviden başarılı bir sonuç alınarak bebek sahibi olmak maliyetine değecektir.  Son olarak tüp bebek tedavisinin uygulandığı şehir çok önemlidir. Tüp bebek merkezinin ödemiş olduğu kira ilaçların alış fiyatları gibi ücretler şehirden şehre farklılık gösterir bu nedenle tüp bebek tedavisinin fiyatları şehre göre farklılık gösterir. Bu nedenle tedavi olacak çiftler tedaviye karar verdiklerinde iyi bir araştırma yapmalıdırlar.

Tüp Bebek Tedavisinin Maliyeti Ne Kadardır?

Tüp bebek tedavisi günümüzde önceki yıllara göre artış göstermiştir. Her on çiftten bir tanesi neredeyse tüp bebek tedavisi için başvurmaktadır. Tüp bebek fiyatları yurt dışında ülkemize göre daha maliyetlidir. Yurt dışında 10 bin dolar fiyatı vardır. Ülkemizde ise tüp Bebek tedavisi 3 bin lira tüp bebek tedavisi için kullanılan hormon ilaçları ise yaklaşık 2 bin lira civarıdır. Toplamda ülkemizde tüp bebek tedavi için maliyet yaklaşık 5 bin lira tutmaktadır. İlk tüp bebek tedavi denemesinde bebek sahibi olan çiftler daha az maliyetle Bebek sahibi olmuşlardır. İlk tedavide olumsuz sonuç alan çiftler tedaviye en başından başladıkları için ekstra ücret ödemek durumunda kalırlar. Bu nedenle tedavi daha maliyetli olur. Tüp Bebek tedavisi ile bebek sahibi olacak olan çiftler tedavi için donanımlı ve uygun fiyatlı tüp bebek merkezlerini özenle araştırmalı ve tedaviye ona göre başlamalıdır.