Tüp bebek tedavisinin gerçekleşmesi için tedavi uygulanacak çiftte belli şartlar aranır.Eğer bu şartlar yoksa tedavi başlatılamaz. Tedaviye uygun olup olmadıklarına dair kontroller tedavinin başarısı için önemli bir belirleyici noktadır. Tüp bebek denemesi erkekte hiç sperm yoksa, yumurtalıklardan bile 1 adet sperm bulunamıyorsa, kadında yumurtlama fonksiyonu bitmişse, menopoza girmişse, kadın rahmi alınmışsa tüp bebek tedavisi uygulanamaz.

Tüp bebek tedavisinde, uygulama yapılabilmesi için anne adayının yaşı, hormon değerlerinin durumu önemlidir. Eğer bu sorun varsa tüp bebek dahi olsa hamilelik gerçekleşmesi durumu az hatta imkansızdır. Bu tür durumlarda tüp bebek tedavisi uygulamasına sıcak bakılmaz ve çifte uygulanma gereksinimi duyulmaz. Eğer bir kadının iki yumurtalığı birden alınmışsa tüp bebek tedavisi uygulaması mümkün olmamaktadır. Yumurta elde edilemeyeceğinden dolayı aranılan hormon değerleri de anne adayında mümkün olmayacaktır. Beraberinde rahmi alınmış bir kadına da tüp bebek uygulaması yapılması imkansızdır. Zira embriyonun büyüyüp gelişmesi için bir rahme ihtiyaç vardır.

Tüp Bebek Uygulamama Nedenleri

Menopoza girmiş kadınlarda, yumurtalık işlevleri durmuş kadınlarda, hormon düzeyi bozuk kadınlarda, erkekte hiç sperm olmama durumlarında, kadın rahminin alınmış olması durumunda tüp bebek uygulaması yapılamaz.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısız Olma İhtimalleri 

Tüp bebek tedavisinde başarısız olma ihtimalleri çerçevesinde birinci sırayı anne yaşı alır. Anne yaşı ne kadar gençse başarı oranı da o kadar yüksektir. 35 yaş altında bir kadında başarı oranı %60lardayken 35 yaş üstünde bu %40 lara kadar düşer. Yani yaşla birlikte yumurta kapasitesi de düşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadın Tüplerinin Alınması Durumunda

Herhangi bir sebeple kadının bir ya da iki tüpün birden alınması durumlarında tedavi uygulanabilir. Tüp bebek tedavisinde tüplerin bir işlevi yoktur. Bu sebeple uygulanma yapılır ve başarı oranı aynıdır. Hatta tek tüpü olan kadında bile normal hamilelik yaşanabilir.

  • Tüp bebek tedavisinde erkekte hiç sperm yoksa tedavi uygulanamaz.
  • Tüp bebek tedavisinde kadında rahim alındıysa tedavi uygulanamaz.
  • Tüp bebek tedavisinde yumurta üretimi yoksa tedavi gerçekleşemez.
  • Kadın yaşı tüp bebek tedavisi için en önemli kriterdir.
  • Kadın menopoza girmişse yumurtlama işlevi bitmiştir, tüp bebek yapılamaz.

Günümüzde artık çok geç yaşta evlilikler ve beraberinde geç çocuk sahibi olma istekleri doğrultusunda yaşanan doğurganlık sorunları tüp bebek yöntemine başvurma gereksinimini doğurmuştur. Büyük bir başarı istatistiğine sahip olan tüp bebek yöntemi bile bazı durumlarda başarı kazanamamaktadır. Özellikle ileri yaşlar doğurganlık seviyesinin en önemli aşaması olan yumurta üretimini yok ettiğinden verimlilik alınamaz hale gelir.

Tüp bebek tedavisinde çeşitli kriterlerin olması gereklidir. Bu kriterler olmadığı takdirde başarı sağlanamaz. Normal gebeliklerde nasıl bir rahme ihtiyaç varsa tüp bebek için de rahme ihtiyaç vardır. Eğer kadının rahmi alınmış ise tedavi uygulaması söz konusu bile olmamalıdır. Bazı durumlarda anne adayının yaşı genç olup ta hormon değerleri bozuk olabilir bu da gebelik oluşumu için büyük bir engeldir. Bu düşük olası durumlar hesaba katıldığında yapılması gereken tüp bebek tedavisinin uygulanmamasıdır. Bu karar tüp bebek uzmanı, yapılan muayeneler ve alınan test sonuçlarına istinaden netice alır.

Tüp bebek tedavisinde yaş kriteri son derece önemlidir. 35 yaş sınır gibi görünerek bir oran tespiti bile yapılmıştır. Yaşla birlikte üreme fonksiyonlarının çalışmasında da azalmalar başlayacağından tedavi önerilmez. Bu noktada yapılması gereken şey konunun uzmanı bir doktor ile görüşmek ve tedavi aşaması için gerekli adımlardan geçmek olacaktır. Bazen kadın menapoza girdiğini sanır bazen erkek sperm üretmediğini bilir. Oysa bütün bunlar tedaviyle aşılabilecek durumlardır.