Evlilik kurumunun baş tacı olarak adlandırılan çocuk sahibi olmak her kadın ve erkeğin bir numaralı hayalidir. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayanlar için bu isteğin gerçekleşmesi günümüzde tüp bebek yönteminin desteği ile gerçekleşmektedir. Son derece başarılı sonuçların elde edildiği bu yöntemde ilk denemelerde başarılı sonuçlar alınamayabilir. Bütün bu gelişmelere hazırlıklı olarak tedaviye adım atılmalıdır. Günümüzde tüp bebekte hızlı gelişimler ve ilerlemeler kaydedilmekte ve beraberinde de başarı oranları yükselmektedir. Ancak yine de başarısız olma durumlarında yeni denemelerin yapılması olağan durumlardır. Tedavi sayısı için net bir rakam söylenmesi zordur ancak tüp bebek uzmanı tarafından ayrıntılı muayenelere tabi tutulduğundan devam ya da dur komutu tamamen uzman inisiyatifindedir.

Sağlık açısından eşlerin talepleri doğrultusunda sağlık durumu izin verdiği sürece yeni denemelere açık olan tüp bebek tedavisi bazen psikolojik yorulmalar ya da maddi zorluklar nedeni ile bir ara dönemine girebilir sonrasında tekrar başlanabilir. Tüp bebek tedavisi başından sonuna kadar umutsuzluğa kapılmadan ilerleme sürecidir. Asla pes edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki, tek bir deneme ile sonuçlanan bir tedavi değildir. Bazen başarısız denemeler sonrasında başarı yakalanabilir bazen de hiç yakalanamaz.

Tüp bebek tedavisinde olan çiftlere genelde tekrar sayısı 3 olarak önerilir. 3 kere üst üste yaşanan başarısız denemelerden sonra bu durumun başarı ile sonuçlanmasının zor olacağı düşüncesi çift ile paylaşılır. Diğer taraftan çiftin kararı ve deneme sayısı da değişken olan taraftır. Deneme sayısının eşleri özellikle anne adayını fazla yıpratmadan denenmesi yönünde olduğudur. Bazen önerilen tedaviye ara vermek bazen de sona erdirmek olabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Denemeler

Başarısız denemeler çift üzerinde stres ve baskı anlamında sıkıntılı anlar yaratmaktadır. Bu ruh hali çerçevesinde çoğu zaman tedaviyi yarıda kesen bile olabilmektedir. Yeni yeni denemeler demek özellikle kadının hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan bir tık daha yıpranması demektir. Her başarısızlığın nedenleri araştırılmalı, bu neden bulunduktan sonra yeni bir denemeye hazırlanılmalıdır. Genelde önerilen her deneme arasında 2 aylık bir süredir. Böylelikle hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan yorgunluk atılmaya başlanmış olur.

Tüp Bebek Denemeleri ve Kadına Etkisi

Her yeni tüp bebek denemesi psikolojik bağlantı ile eşdeğer ilerler. Genelde 2-3 deneme sonrasında hamilelik yaşanır. Ancak olumsuz sonuçlanırsa umutsuzluk da yaşanmamalıdır. Özellikle 40 yaş sonrasında başarısızlık oranı çok daha düşer. Bu yaş grubuna da genelde önerilen 6 denemedir. Denemeler elbette ki kadının fizyolojik yapısında zarar vermeler yaratır. Devamlı alınan hormonlar sebebi ile denge şaşmaya başlar.

Tüp Bebek Denemelerinde Düşük 

Tüp bebek denemeleri devamlı düşükle sonuçlanıyorsa mutlaka sebebi araştırılmalıdır. Bunlar genetik ya da bağışıklık sistemi nedeni ile olabilir. Sorun çözülmeden yeni bir denemeye girişilmemelidir.

  • Tüp bebek tedavilerinde deneme sayısı en fazla 4 olarak tanımlıdır.
  • Her yeni denemede özellikle kadının hazır olması en önemli detaydır.
  • Her tüp bebek denemesi yeni bir stres kaynağıdır.
  • 40 yaş sonrasında denemelerdeki başarısızlıklar artar.
  • Her yeni deneme kadında fizyolojik yapıda bozulmalara sebep olur.

Tüp bebek denemelerinde peş peşe 3 deneme önerilir. Eğer bu üst üste denemelerde başarı sağlanmazsa dur deme zamanı gelmiş demektir. Böyle durumlarda tüp bebek uzmanı tarafından neden başarı sağlanamadığı araştırılması yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyen nedenler arasında stres gelir. Onun dışında genetik nedenler ağır basar. Bunlar üzerinde yoğunlaşmadan yeni denemelere başlanması önerilmez. Diğer taraftan tüp bebek denemelerinde başarı seçilen tüp bebek merkezine, ilgili tüp bebek uzmanına ve ekibine, laboratuar ortamına bağlı olarak değişkenlik gösterir.