Tüp bebek tedavisine başlanması için kadın yaşı önemli bir faktör olmaktadır. Ne kadar erken yaşta tedaviye başlanırsa olumlu sonuç alma ihtimali bir o kadar fazla olacaktır. Bunun için doğal yollardan çocuk sahibi olamayan ebeveynler yaş çok fazla ilerlemeden tüp bebek tedavisine başlamalıdır. Ancak yumurtalık kapasitesi yüksek olan 40 yaş üstü bayanlarda da %20-5 civarından başarı şansı yakalanmaktadır. 45 yaşın altındaki bayanlar için uygulanan tüp bebek tedavisinde öncelikle bir takım hormon testleri ve ultrasonografi sonuçları elde edilerek sonuca varılmaktadır. Eğer bu sonuçlar dahilinde yumurtalık kapasitesi tüp bebek tedavisi için yeterli ise sorunsuz şekilde tedaviye başlanmaktadır. Ancak 38 yaşını geçmiş olan kadınlar için ek olarak başka testler yapılarak embriyoların normal olup olmadığı kontrol edilmektedir. Embriyoların kromozomların tedavi uygulamak için uygunsa 45 yaşına kadar tedavi uygulama ve başarı şansı elde etme durumu olmaktadır.

 Tüp Bebek Tedavisinde Kadın Yaşı Başarıyı Etkiler Mi?                  

  Tüp bebek tedavisinde kadının yaşı başarıyı etkileyen bir faktördür. Erkeklerde görülen üreme sorunları için her yaşta bir çözüm bulunuyor olsa da kadının yaşının ilerlemesi sorunların en büyüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni doğmuş olan bir kız çocuğunda ortalama olarak 1-2 milyon kadar yumurtalık bulunmaktadır. Bu yumurtalık rezervi adet dönemine gelene kadar 250 bin civarına düşmektedir. Yaşın ilerlemesi ile beraber sürekli olarak yumurtalık rezervi düşmekte ve yumurtalıkların kalitesi de azalmaktadır. Özellikle 37-38 yaş sonrası yumurtalık rezervi ve yumurtaların kalitesi iyice azaldığı için başarı şansı da düşmektedir. Yumurtalık kapasitesi iyi durumda olan 40 yaş üstü bayanlar içinde tüp bebe tedavisi uygulanıyor olsa da başarı şansı genç kadınlara oranla daha düşük olmaktadır.

 Genetik Tanı İle Yaşa Bağlı Sorunları Çözmek Mümkün Müdür?

  Bu genetik tanı yöntemi ile tüp bebek tedavisinde özellikle de yaşı ileri olan bayanlar için ek bazı testler uygulanmaktadır. Bu testler ile embriyoların kalitesi ve kromozomların durumu incelenmektedir. Kalitesiz ve sağlıksız olan kromozomlar ve embriyolar tespit edilerek rahme transferin yapılmaması, sadece sağlıklı ve kaliteli olan embriyoların seçilmesi sağlanarak başarı şansının yükselmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede 37-38 yaşı aşmış olan bayanlar için tüp bebek tedavisinde başarı şansı olabilmektedir. Genetik tanı yapılmadan önce yumurtalık rezervi için detaylı muayene yapılmakta ardından çeşitli ultrasonlar çekilerek ardından detaylı hormon testleri yapılmaktadır. Yumurtalık rezervlerinin yakından incelendiği bu genetik tanı yöntemi başarı şansı elde edilemeyen genç bayanlar içinde uygulanabilmektedir.

 Tüp Bebekte Yaş Neden Önemlidir?

  Tüp bebek tedavisinde yaş faktörünün etkileri şunlardır;

  1. Tüp bebekte yaş faktörü oldukça fazla önem taşımaktadır.
  2. Yaşı ilerleyen bayanın yumurtalık rezervi azaldığı için başarı şansı düşmektedir.
  3. Yumurtalık rezervi ile beraber aynı zamanda yumurtalıkların ve embriyoların kalitesi de düşmektedir.
  4. İlerleyen yaş tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkilemektedir.
  5. Kromozomların kalitesi de yaşa bağlı olarak azalmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı eğer tüp bebek tedavisinde başarı şansı yüksek olunması isteniyorsa özellikle de 37-38 yaş altında muayene olunması önemlidir. Eğer uzun süre doğal yollardan denenmiş ve başarı elde edilememiş ise çok fazla beklemeden mutlaka bir hekime danışılmalı, sorunlar gözden geçirilmelidir. Muayene sonucunda eğer kadın ve erkeğin doğal yollardan anne baba olma şansı çok düşük ise çok geç kalınmadan gerekli testler ve detaylı muayene edilmelidir. Tüp bebek tedavisine ne kadar erken yaşlarda başlanırsa başarı şansı bir o kadar fazla olmaktadır.