Tüp bebek tedavisi yüksek oranlarda başarı sağlanarak bebek sahibi olabilmenin yan sıra elbette ki çeşitli risklere de gebedir. Buna enfeksiyon durumları da dahildir. Bu durumun önlenmesi için hastaya uygun ilaçların kullanılması ve işlemi yapan ekibin bu konudaki uzmanlığının yüksek seviyede olması önemli detaylardır. Tüp bebek tedavisinde anne adayına yumurtalık uyarımı için çeşitli ilaçlar çeşitli dozlarla verilir. Bunlar yan etkilere sahiptir ancak ilgili doktor tarafından özenli bir şekilde ayarlanmalıdır. Eğer profesyonel bir işlem yapılmazsa oluşan yumurtalık folikülleri ciğerlere ve karına doğru giderek genişlemeye başlar bu da çok miktarda sıvı demektir.

Bazı durumlarda da tüp bebek tedavisi kan pıhtılaşmasına ve böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Bir başka riskli durum yumurtalar olgunlaştıktan sonra transfer esnasında olabilecek durumlardır. Yumurtalıkların aşırı uyarılmasından dolayı kanama olabilir, bağırsak ve kan damarlarında yaralanmalar olabilir. Hatta durum acil ise kan nakli bile gerekebilir. Tüp bebek tedavisinde yaşanabilecek enfeksiyonlardan bir diğeri de pelvik muayene esnasındaki olabilecek komplikasyondur.

Enfeksiyon Riski Nasıl Azaltılır?

Enfeksiyon riskinin azaltılması demek ilgili tüp bebek merkezlerinin sağlık ve hijyen açısından uygun olmasından geçer. İlgili merkezlerin hijyene dikkat etmesi önemli olmakla beraber anne ve baba adaylarının da önce sağlık bilinci ile tüp bebek merkezlerini seçerken özenli davranmaları önerilen noktadır.

Embriyo Transferi Sırasından Yaşanabilecek Enfeksiyon Riski

Embriyo nakil sırasında kullanılan cerrahi aletler enfeksiyon riski yaratabilir. Bir kadına vajinal muayene yaparken kullanmak zorunda olduğu spekulum aleti ve embriyoları rahme göndermek için kullanılan kateter kadın içinde kramplar ya da enfeksiyona neden olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Uzman Farkı

 Tüp bebek tedavisinde uzmanların deneyimi ve profesyonelliği özellikle yumurta toplama ve embriyo yerleştirme aşamalarında son derece önemlidir. Bu aşamalar risklerin özellikle yaşandığı dönemdir. Bu işlemlerde yanlış organlara dokunma, bağırsakta delik açma, hasar oluşturma ciddi tehlikeler barındırır. Uzman bir doktor eşliği her zaman için tercih edilendir.

  • Tüp bebek tedavileri her aşamasında enfeksiyon riski taşıyan tedavilerdir.
  • Tüp bebek tedavileri için seçilen merkezlerin hijyenine aşırı dikkat edilmelidir.
  • Tüp bebek uzmanlarının profesyonelliği dikkatlice araştırılmalıdır.
  • Kullanılan cerrahi aletler ya da ilaçlar anne adayında komplikasyonlar yaratabilir.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama ve yumurta transferi gibi işlemlerde cerrahi aletler sebebi ile olsun ya da bakteri sebepli olsun her zaman enfeksiyon riski vardır. Özellikle yumurta toplama esnasında bölgede enfeksiyon riski oranlar arasındadır. Tüp bebek tedavisi esnasında uzman doktor tarafından verilen doğru ilaçlar ve dozlar yanı sıra; yaşanabilecek komplikasyonlara önlem antibiyotiklerin uygulanması enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bu tür durumlar yaşandığında enfeksiyon olan bölgenin temizlenmesi işin en önemli boyutudur.

Kuşkusuz her hastalıkta ve her tedavide risklerin olması mümkün olan bir detaydır. Burada önemli olan bu durumların yaşanmadan dikkatli yaklaşımla adım adım ilerlemesidir. Tüp bebek tedavisinde yan etkiler görülür ancak bu etkilerin anne adayının genel sağlığını olumsuz etkileyecek düzeyde değildir. Karın ağrıları, ishal, kusma bunlar yan etkilerdir. Ancak konu enfeksiyon olunca antibiyotik tedavisi ile problemler giderilebilmektedir.

Özellikle yumurta toplama işlemi sonrasında yapılan hassas durumdan dolayı anne adayında vajinal kanamalar olabilmektedir. Ancak uzman doktor bu konuda profesyonel yaklaşırsa ufak müdahalelerle stres olunmaması gereken bu dönem rahatlıkla atlatılır. Bir başka dikkate alınması gereken nokta yapılan iğnelerin anne adayında morluklar, ağrılar, kızarıklıklar, ödemler oluşturmasıdır. Bunlar geçici durumlar olup uzman doktor tarafından atlatılabilecek durumlardır. Tüp bebek tedavisi başından sonuna kadar stresten uzak geçilmesi gereken bir dönem olduğundan yaşanan rahatsızlıklar dahil olmak üzere huzurlu geçmesi gerekir.