Tüp bebek, doğal yollarla bebek sahibi olamayan aileler için uygulanan bir yöntemdir. Bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşadıkları halde gebelik meydana gelmemiş ise tüp bebek uygulaması için başvurulur. Tüp bebek uygulamasında anne ve baba yumurtaları laboratuar ortamında dölleme gerçekleştirilerek yapılır. Kadın ve erkekten alınan yumurtalar dışarıda döllenip oluşum anne rahmine enjekte edilerek bebek oluşumu sağlanır. Bu yöntemde anne ve babanın yaşı ve yumurta kalitesi başarı oranını etkiler. Tüp bebek uygulaması 1978 yılından beri yapılan ve her geçen gün gelişen teknoloji ile günümüzde çok yeni bilimsel uygulamalar ile büyük başarı sağlanan bir yöntemdir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek uygulaması için anne ve baba adayının kısırlık tespiti yapılır ve önce ilaç tedavileri ile bebek sahibi olma şansları değerlendirilir. Uygulanan ilaç tedavisi de cevap vermiyorsa tüp bebek uygulamasına karar verilir. Anne adayının adetinin 2. veya 3. Günü tedaviye başlanır. Tüp bebek tedavisi beş aşamada yapılır şöyle ki;

  • Yumurtalıkların uyarılması,
  • Yumurtaların toplanması,
  • Döllenme aşaması,
  • Embriyo transferi,
  • Gerekli kontrollerin yapılması.

Yumurtalıkların uyarılması aşamasında anne adayının adetinin 3. Gününden başlayarak 12 gün boyunca bazı ilaçlar kullanması istenir. Kullanılan ilaçlar yumurta kalitesini artırarak birçok kaliteli yumurta elde edilmesini sağlar. Bu aşamada anne adayı sık sık tüp bebek merkezine gider ve yumurta kalitesi ölçülür. Yumurta toplama aşamasına gelindiğinde artık yumurta belli bir olgunluğa erişmiştir. Yumurtaların çatlaması için bir iğne yapılıp 36 saat beklenir ve anne adayı lokal anestezi ile uyuşturularak yumurtalar alınmaya başlanır.

Stresi yüksek anne adaylarında bazen genel anestezi de uygulanabilir. Anne adayından yumurta toplanması aşamasında baba adayı da sperm verecektir. Baba adayında uygun sperm bulunamazsa mikro tese yöntemi ile sperm alınır. Anne ve baba adayından alınan yumurta ve sperm dölleme aşamasında laboratuar ortamında uygun koşullar sağlanarak döllenir. Döllenen yumurta ve spermlerden oluşan en iyi embriyon seçilerek anne rahmine transfer edilir. Hazırlanan embriyon mikroenjeksiyon yöntemi ile 10 dakika gibi kısa bir sürede anne rahmine enjekte edilir ve anne ağrı ve acı hissetmez. Sonrasında gerekli kontroller yapılarak sonuç beklenir.

Tüp Bebek Sonucu Kaç Gün İçinde Belli Olur?

Tüp bebek tedavisi yaklaşık bir ay kadar sürer. Bu süre anne babanın sağlık durumuna göre değişebilir. Tüp bebek tedavisi sürecinin son aşamasında anne rahmine enjekte edilen embriyon gelişimi için 12 gün süre gerekir. Bu 12 gün süre sonunda anneden alınan kan örneği ile hamilelik testi yapılır. Eğer annede gebelik olduğu görülürse ultrason takibi ile bebeğin oluşumu gözlemlenir. Rahimde bebek bulunamazsa dış gebelik kontrolleri yapılır. 12 günün sonunda hamilelik gözlemlenmişse embriyonun gelişimi sık aralıklarla takip edilir.

Tüp Bebekte Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek yöntemleri gelişen teknoloji ve bilimsel teknikler ile oldukça ilerlemiştir. Önceki yıllara göre çok daha başarılı bir yöntemdir. Tüp bebek uygulamasında başarı şansını artıran ve azaltan faktörler elbette vardır. Tüp bebek uygulamasında başarı oranının yüksek olması anne ve babanın sağlık durumu ve yaşları ile alakalıdır. Annenin yaşı tüp bebek başarısında büyük bir etkendir. Genç yaşlarda yumurtalık rezervleri çok daha iyi olacağından tüp bebeğin olumlu sonuç verme olasılığı yüksektir. Ancak ileri yaştaki anne adaylarında başarı şansı azalmaktadır. Anne adayına verilen bazı hormon ilaçları ile yumurtalık rezervi artırılmaya çalışılır. Tüp bebek konusunda uzman bir merkezde uygulandığında başarı şansı daha yüksek olacaktır.