Günümüzde her bir bireyin sağlık temelli birçok sıkıntısı olmakla birlikte çocuk sahibi olma isteği ile gelişen tedavi gerekçeleri hızla artmaktadır. Kadın ve erkeklerin olumsuz üreme gelgitleri koşulunda ön görülen tüp bebek tedavisi olmaktadır. Bu şekilde ciddi problemleri ilişkileri çerçevesinde yaşayan çiftlerin birbirinden farklı tedavi eğilimleri gözetilmekte olsa da tüp bebek olanakları umut ışığı sunmaktadır. Bu tedavi seçeneği çiftlerde görülen kısırlık nedenlerinden dolayı her zaman ilk planda tutulmakla birlikte en iyi sonuçların alınmasında da yardımcı olmaktadır. Tüp bebek tedavisi kadın üreme yetilerinin olumsuzlaştığı, ilerleyen yaş ve kısırlık döngüsünün tam ortasında ise uzmanlarca söz konusu olmaktadır. Tedavinin etnik çeşitlemeleri ilaçlar sayesinde aşama, aşama ilerletilmekle birlikte çiftlerin morallerini düzeltmeye ve beklentilerini çoğaltmaya yetmektedir. Buna bağlı olarak tüp bebek sonrası gebelik çiftler için son derece ve yüksek ihtimalli bebek sahibi olmanın yollarından bir tanesi haline gelmektedir. Zamanından çok daha sonra oluşan gebelikler için uzmanlar problemsiz işlemlerle sağlıklı bir bebeğin dünyaya gözlerini açmasını sağlamaktadır. Tedaviden olumlu sonuçların elde edilmesi açısından uzman ve hasta görüşlerinin aynı noktada buluşması son derece önemlilik sunmakla birlikte kontrollerin devamlı sürdürülmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Sonrası Gebelik Ve Gelişim Takibi            

Genellikle kadın ve erkek uzuvlarının embriyo gelişimi için yetersiz gibi görünse de tedavi sonucunun öncesinde kaynaklanan hormanal bozukluklar iyileştirilebilmektedir. Tüp bebek ile çiftelerde görülen sperm sayısı azlığı, rahim içi rahatsızlıklar, yumurtlama sorunları, tüp tıkanıklığı gibi sayıca fazla üremeye engel nedenleri taşıyanların da tüp bebek sonrası gebelik yaşadığı bilenen bir gerçek olmaktadır. Mümkün olan tüm tedavinin çiftere uygulanmasının akabinde belirli bir zaman çerçevesinde hamilelik gerçekleşmektedir. Tüp bebek tedavisi uzun bir süreci kapsasa da kadından ve erkekten alınan sperm – yumurta hücrelerin laboratuarlar içinde döllenmesi sağlanıp, kadın rahmine yerleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Doktorlar tarafından erkek sperm hücrelerinin en kaliteli ve hareketli olanının alınmasına takiben kadınlarda tüp bebek sonrası gebelik mümkün koşullarının tamamen göstermektedir. Tıbbı alanlarda gerçekleştirilen bu işlem sonrasında hiçbir şekilde tehlikeli durum söz konusu olmamakla beraber pek çok başarı elde edilmektedir.

Tüp Bebek Sonrası Gebelik Mucizesi

Tüp bebek sonrası gebelik mucizevi bir şekilde gelişme prosedürlerine hakim olarak normal yollarla anne adaylarının geçirdiği tüm belirtileri yaşatmaktadır. Genellikle tüp bebeğin döllenmesi ve anne rahmine yerleştirilmesinden sonraki dönem çerçevesinde ilk 12 gün içerisinde olasılıklar kan testi ile ortaya çıkmaktadır. Doktor gözetimine alınan anne adayının gebeliği netleştikten sonra ise embriyonun takibe alınması ve her türlü gelişim evresi belirli zamanlarda yapılan kontrollerle devam ettirilmektedir.

 

 

Kadınların hamileliği süresince dikkat etmesi ya da yapmaması gereken çeşitli aktiviteler, egzersizler ve yeme – içme programları uzman doktorlar tarafından belirlenerek, aktarılmaktadır. Bunun üzerine anne adaylarının tüp bebek sonrası gebelik takviminde yer alan bütün tedavi – kontrol ve öneriler ile oldukça sağlıklı bir şekilde çocuğunu kucağına alması ön görülmektedir. Bilhassa anne adayının karnındaki bebeğin gelişim evresi önemle takip edildiği sürece dayalı olarak doğum aşamasında da hiçbir sorun teşkil etmemektedir.  Bu süreçte ise;

  • Tüp bebek tedavisi sonrasında gebelikte uyulması gerekenlere dikkat edilmelidir.
  • Tüp bebek sonrası gebelik sonuçları başarılı olarak aktarılan kadınların her daim kontrollerini aksatmaması gerekir.
  • Çiftlerin hamilelik dönemini olumsuz yönde tetikleyen nedenleri ve aktiviteler yapılmamalıdır.
  • Sağlıklı bebek sahibi olmak için doktor tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.
  • Bebeğin gelişimi için gerekli vitaminlerin zamanında alınması gerekir.