Tüp bebek tedavisi sonrası akıntı durumu çok yaşanan bir durumdur. Eğer akıntı kokusuz ve beyaz ise sorun teşkil etmez ancak kokulu ve koyu renkli ise mutlaka doktora başvurmak gereklidir. Vajinal akıntı vajinadan gelen sıvıdır. Ve bazı durumlarda kadında enfeksiyon sebebi sonucunda da yaşanabilmektedir. Tüp bebek tedavisi aşama aşama ilerleyen bir tedavi olduğundan yaşanabilecek akıntılardan doktor tarafından anne adayı bilgilendirilir. Vajinal akıntı eğer yapışık tarzda ve yeşilimsi renkte ise mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Vajinal akıntılar hamilelik sırasında da sık sık görülebilir. Bu akıntılar normal olarak değerlendirilip genelde de zarar vermeyen bir durumdur. Kadında hamilelik esnasında yaşanan hormonal değişiklikler sebebi ile vajinal akıntılar yaşanır. Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanma, yumurta toplanması, embriyo oluşması ve embriyoların transferi gibi durumlar yaşanan aşamalardır. Ve bu aşamaların belli dönemlerinde de vajinal akıntılar yaşanır. Fakat hassas bir dönem olan tüp bebek sürecinde tüm akıntılar kontrol altında tutulmalıdır. Tüp bebek sonrası akıntılar hormon takviyeleri , rahim ve yumurtalıkları etkileyen aletlerle yapılan işlemler olsun akıntıyı tetikleyen durumlardır. Diğer yandan akıntı hamileliğinde de belirtisidir.

Tüp Bebek Transferinden Sonra Akıntı

Embriyo transferinden sonra tüp bebeğin tutup tutmadığı testi 2 hafta sonraki gebelik testi belirlenir. Bu süreçte pembe ya da kahverengi akıntılar bebeğin rahme yerleşmeye çalıştığının habercisidir. Kahverengi akıntılar elbette ki her zaman hamilelik belirtisi olmamakla beraber bazen hiç akıntı olmadan da hamilelik gerçekleşebilir.

Tüp Bebekte Hangi Akıntılar Tehlikelidir?

Sarı ya da yeşil renkte akıntılar ve özellikle kötü kokulu akıntılar enfeksiyon veya mantar belirtisidir. Tüp bebek tedavisinde varolan akıntıların dikkatli kontrolü tedavinin başarılı sonuçlanmasında önemli bir aşamadır. Akıntı esnasında kadında kramp, ateş, ağrı ve sancı durumları da varsa riskli bir durumun olduğu belirgindir.

Tüp Bebekte Akıntı Yaşanması Stres Kaynağıdır

Kadınlarda tüp bebek tedavisi aşamaları başlı başına stres kaynağı günlerden ibarettir. Üstüne bir de yaşanan akıntılar bunu kat be kat arttırır. Anne adayının bu dönemde mümkün olduğunca stresten uzak kalması tavsiye edilen nokta olduğundan bu süreci en sakin şekilde tamamlayabilmek gereklidir. Bu dönem hormonal faktörlerden sonra hızlı bir değişim yaşadığından akıntılar, ağrılar, sancılar yaşanması yüksek oranlardadır.

Tüp bebekte embriyo transferi sonrası kadında yüksek hormonal düzeyler olduğundan şeffaf, renksiz ve kokusuz akıntılar yaşanır. Bu durum tehlikeli olarak adlandırılmaz. Tüp bebek tedavisinde anne adayına gerek ağız yolla gerek vajinal yolla ilaçlar verilir. Bunlar hormon takviyesi içerdiğinden akıntıyı arttırıcı özelliktedir. Tüp bebek tedavisi sonrasındaki gebelik testini bekleme döneminde kadında bazen yoğun kırmızı renkli akıntılar da olabilir. Bu durum mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

  • Embriyo transferleri sonrasında akıntı durumu sık yaşanan bir konu olup genelde hormonal ilaçlardan kaynaklıdır.
  • Akıntının rengi, kıvamı riskli olup olmadığına dair işaret verir.
  • Tüp bebek denemelerinde transfer sonrasında bebeğin rahme tutunma sürecinde anne adayında akıntılar yaşanabilir.
  • Akıntı rengi koyu tonda ve ağrılı ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Yaşanan akıntılar bebekte herhangi bir sorun yaratmaz.

Tüp bebek tedavisinde akıntı sebepleri olarak alınan hormonların katkısı, embriyo transferlerinde vajinal işlemler yaşanması hassas dönemler olarak adlandırılır. Özellikle anne adayının aldığı progesteron hormon vajinada akıntıya sebep olur. Beraberinde yaşanan yan etkiler de kadın için bu dönemde yaşanan diğer durumlardır. Bazen de akıntılar dışında kanama durumları da yaşanabilir ki bu genelde korkutucu bir duygu yaratabilir. Yaşanan kanamalar bazen bebeğin tutunmaya çabalaması bazen de ne yazık ki düşük olarak sonuçlanabilmektedir. Her ne şekilde olsun her tür akıntı ve kanama durumları hekim kontrolünde olmalıdır.