Tüp bebek tedavisi doğal yollarla bebek sahibi olamayan aileler için uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde anne yumurtaları ile baba spermi laboratuar ortamında birleştirilip embriyo elde edilmesi şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi öncesi anne ve baba adayı için iyi bir sağlık kontrolü yapılır. Doğal yolla bebek sahibi olamadıkları kesin olarak tespit edilir. Tüp bebek uygulamasına karar verildiğinde anne adayının adetinin 3. gününde yumurta verimliliğini artıracak ilaçlar kullanılmaya başlanır. 12 gün boyunca anne adayı kullandığı ilaçlar ile yumurta verimliliğini artırır. İkinci aşamada oluşan yumurtalar çatlatma iğnesi yapılarak yumurta çatlatma işlemi ile en oldun hale getirilir.

Yumurta toplama işlemi ile anne rahminden mikro enjeksiyon yöntemi ile oluşan oldun yumurtalar alınır. Bu esnada baba adayından da aynı anda sperm alınır. Baba adayında sperm eksikliği varsa mikro tese yöntemi ile sperm oluşumu sağlanır. Anneden alınan yumurta ile babadan alınan sperm laboratuar ortamında döllenerek embriyo oluşumu sağlanır. Oluşan embriyo anne rahmine mikro enjeksiyon yöntemi ile transfer edilir. Tüp bebek oluşumu 12 gün boyunca düzenli olarak gözlemlenir. Bu şekilde tüp bebek tedavisi tamamlanmış olur.

Tüp Bebek Öncesi Antibiyotik Kullanımı

Tüp bebek uygulamasında anne rahmine enjekte edilen embriyon her zaman olumlu sonuç ile gebeliği gerçekleştirmez. Gebeliğin oluşamamasında birçok etken vardır. Embriyon gelişimini etkileyen faktörlerden biri de üst genital yol mikrobiyal kolonizasyonudur. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi öncesi antibiyotik kullanımı mikrobiyal kolonizasyon oluşumunu engelleyerek embriyonun sağlıklı gelişmesine olanak tanır. Tüp bebek tedavisinde başarı oranını artıran faktörlerden biri de antibiyotik kullanımıdır. Ve birçok uzmana göre tüp bebek tedavisinde transfer öncesi antibiyotik kullanımı tedavinin olumlu sonuç vermesi ve gebeliğin gerçekleşebilmesi için önemli bir etkendir.

Tüp Bebek Öncesi Antibiyotik Gerekli midir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi öncesi antibiyotik kullanımı tüp bebek yönteminin başarıya ulaşması ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde doğum ile sonuçlanabilmesi için gerekli bir uygulamadır. Tüp bebek uzmanı doktor tarafından belirlenen miktarda antibiyotik alımı ile risklere karşı koruma sağlanır. Antibiyotiklerin fazla kullanımı vücut direncini düşüren sağlıksız bir durumdur. Ancak tüp bebek uygulamasında belli oranda antibiyotik kullanımı birçok riske karşı anne ve babayı korur.

Anne ve babanın kullanacağı antibiyotik vücutta oluşabilecek bakteri ve virüslerin öldürülmesi ve yavaşlatılması için kullanılır. Tüp bebek tedavisi öncesi kullanılan antibiyotik anne ve baba adayında enfeksiyon riskini ortadan kaldırır. Yumurta toplama ve embriyo transferi esnasında meydana gelebilecek pelvik enfeksiyona neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırır.

Tüp Bebek Öncesi Antibiyotik Neden Kullanılır

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi öncesi antibiyotik kullanımı başarı oranını artırmaktadır. Tüp bebek uygulamaları konusunda yapılan araştırma ve istatistikler göstermiştir ki antibiyotik kullanan anne adaylarında sağlıklı doğum ve başarı oranı çok daha yüksektir. Hamilelik sürecinde meydana gelebilecek enfeksiyon hastalıkları tüp bebek uygulamasının düşük ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Embriyonun sağlıklı bir ortamda gelişip büyüyebilmesi ve sağlıklı doğumun gerçekleşmesi için embriyo transferi öncesi antibiyotik kullanımı faydalı olur.

Baba adaylarının da sağlıklı sperm oluşumu ve spermlerin bebek oluşumu için en verimli hale gelebilmesi için antibiyotik kullanımı istenir. Bazı doktorlar baba adayları için gerekli görmese de bazı uzmanlar risk oranını minimuma indirebilmek için baba ve anne adayının tüp bebek tedavisi öncesi antibiyotik kullanımını uygun görür. Tüp bebek uzmanı bir doktor ve donanımlı bir tüp bebek merkezi tüm ihtimalleri değerlendirip başarılı bir doğum için antibiyotik kullanımı öneriyor.