Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin normal yollarla sahip olamadıkları zaman başvurdukları yöntem tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek tedavi yöntemlerinde olumsuzluk bireylerin psikolojik olarak etkilenmelerine neden olarak ciddi sorunlara neden olmaktadır. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce kadın ve erkeğin tüp bebek oluşumunda oluşacak problemleri, kendilerini nelerin beklediği gibi birçok değişim gösterecek seçenekleri bilmesi gerekmektedir. Oluşabilecek olumsuz bir gelişmeye hazırlıklı olmaları manevi anlamda daha az etkilenmeleri sağlayarak tekrar deneyebilme eğilimine girmelerini sağlamaktadır. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteye bireylerin uzmanlara en çok danıştığı konulardan biri de tüp bebek neden tutmaz neden tutunmaz neler yapmak gerekir gibi sorular olmaktadır. Genellikle sağlıklı bir tüp bebek yöntemi ile gebe kalmış annenin düşük ile sonuçlandırdığı durumlarda ya da aşılama sonucunda embriyoya tutunamaması sonucunda meydana gelen durum karşısında en çok sorulan soru olmaktadır.

Tüp Bebeğin Tutmaması Nedenleri

Birçok neden buna sebebiyet verebilmektedir. Anne adayının yaşının ilerlemesi sonucunda yumurta hücrelerinde bozukluk meydana gelmesi ile genetik nedenler. Uygulanan ilaç tedavisine yumurtalıkların cevap vermemesi, baba adayında bulunan kötü spermdir. Bozuk sperm ya da hiç sperm olmaması durumları, rahim duvarının yeterince kalın olmaması, hastaya verilen ilaçların düzensiz ve zamansız kullanılması, tüp bebek transferi ardından kurallara uyulmayarak hareket edilmesi gibi nedenler embriyonun tutunamamasına neden olmaktadır. Daha açıklayıcı ve tıp dili ile de açıklayacak olunursa 3 başlık altında açıklanabilir. Bunlar;

 1.       Embriyoya Bağlı Nedenler
 • Embriyonun gelişimsel olarak reflektif olması,
 • İyi görünümde ki embriyoda bulunan kromozom bozuklukları,
 • Yaşa bağlı oluşan sağlıksız embriyo ve yapısı,
 • Embriyo genetik faktörlere dayanarak da bozuk dokuya sahip ise ya da sağlıksız ise bu embriyo gebelik oluşturamamaktadır.
 1.       Rahim İç Dokusuna Ait Nedenler
 • Rahim içerisinde gebeliğin yerleştiği bölgede bulunan problemler,
 • Embriyonun ekildiği transfer edildiği rahim iç dokusu eğer bozuk yapıda ise gebelik oluşmamaktadır.
 1.       İmmünolojik Nedenler
 • Embriyo ve rahim arasında ki bağda bozukluk olması,
 • Embriyonun rahim dışına atılması gibi nedenler ne yazık ki tüp bebek yönteminde bebeğin tutunamamasına yol açmaktadır.

Bu nedenlerin oluşumu her zaman ayrı yapılan testlerle önceden bilinmemektedir. Bu yüzden tüp bebek denemesini birkaç kere yapmak nedeni ortaya çıkararak tedavi oluşumunu da sağlamaktadır. Kadın ve erkeğin uzman kontrolünde bilinçlenerek hareket etmesi olumlu sonuçlar alınmasını da sağlamaktadır. Bunların dışında tutunmayı etkileyen çok fazla gelişme yaşanabilmektedir. Bunun için tüp bebek denemesinin başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında altında yatan problem tespit edilerek tedavi edilmeli ve tekrar tüp bebek yöntemi denenmelidir. Bu şekilde tutunan birçok hasta bulunmaktadır.

Tüp Bebeğin Tutunması İçin Gerekli Olan Etmenler

Tüp bebeğin tutunabilmesi için rahim kasılmalarının yukarı doğru olması gerekmektedir. Bu şekilde gerçekleşmediğinde embriyo rahim dışına atılmaktadır. Bozuk damarlanma olan kişilere doktor tarafından verilen bebe aspirini gibi düşük dozdaki ilaçlar damarlanma sistemini düzeltmektedir.

Tüp bebek tedavisinde oluşum göstermeme ya da düşük ile sonuçlanan hastalarda yeni bir tedavi uygulanmadan önce detaylı bir incelemeden geçirilerek o yolda gelişim gösterilmesi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisinde tekrar tekrar deneme aşamasında herhangi bir kısıtlamama olmamaktadır.10. deneme sonrasında bile tüp bebek yönteminin başarılı olduğu hasta sayısı çok fazladır. Bu yüzden stresten uzak, bilinçli ve bu yolda inancı yüksek tutmak başarının oluşmasında en iyi yol olmaktadır. Doktor kontrolü yapılarak sürekli izlenim, tahlil ve gidişat gözlenmelidir. Sağlıklı sonuç alınabilir durumlar araştırılmalı ve ümitsizliğe düşmemelisiniz.