Bebek sahibi olmak her evli çift için bir hayaldir. Doğal yollarla hamile kalma olamayınca tüp bebek tedavisi bu durumda en yaygın üreme yöntemi olarak görülmektedir. Genelde tüp bebek tedavilerinde başarı oranları her geçen gün yükselse de bazen de başarılı sonuçlar elde edilememektedir. Tüp bebek denemeleri için doktor kontrolünde yeni denemeler yapılabilmektedir. Tüp bebek tedavilerinde ilk denemelerde hamilelik elde etme her zaman olmamaktadır. Başarısız ilk deneme genelde çiftlerde moral bozukluğu yaratabilir ancak tedavinin birkaç kez denenmesi hakkında bilgi alınması halinde başarı oranının artacağı bilinen bir gerçektir.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Tüp bebek tedavisinin tekrarlanmasında sağlık açısından hiçbir problem yoktur. Bu noktada önemli olan doktorun hastaya verdiği deneme sayısıdır. Sadece dikkat edilmesi gereken her deneme sonrasında belirli bir süre bırakılmasıdır. Bu süreye anne adayının hem biyolojik hem de psikolojik anlamda ihtiyacı vardır. Bu tedavi içerisinde olan çiftlerin yeni denemelere açık olması gerekmektedir. Genelde ilk denemeler olumsuz sonuçlansa da hamilelik yeni denemelerde sağlanır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları 

Tüp bebek tedavisinde başarısızlık tekrarlarsa özellikle üç deneme sonrasında hamilelik elde edilemezse yeni denemeler önerilmez. Bu noktada yapılacak tek şey başarısızlık sebeplerinin değerlendirilmesidir. Tüp bebek tedavilerinde 3 kez deneme uygun görülmektedir. 3 kez uygulanıp ta başarısız sonuçlar elde edilirse yeni denemelerin yapılmasında yarar olmayacağı düşüncesi hakimdir.

Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Başarısızlıklar

Tüp bebek tedavisinde mutlaka bebek olacağına dair beklenti içine girmek ve sonrasında bebek sahibi olamamak başta kadını olmak üzere son derece olumsuz etkileyen durumlardan biridir. İlgili doktorun bu dönemde çifte kendilerini çok yıpratmadan yeni denemelere açık olmasını önermelidir. Zira tüp bebek yeni denemelere açık olunması gereken bir süreçtir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Denemeler

Tüp bebek tedavilerinde her yeni denemeye başlanmadan önce daha önceki başarısızlıkların sebebi mutlaka araştırılarak uygulamaya geçilmelidir. Çünkü sürekli bir şekilde yeni denemeler yapmak kadının yıpranmasında etkili olacaktır. Her deneme arasında 2 ay kadar bir süre önerilir ki bu dönem süresince eşlerin hazırlanması amaçlanır.

  • Tüp Bebek tedavileri hem mali açıdan yüksek fiyatlar hem de psikolojik açıdan stres yapılan dönemdir.
  • Tüp Bebek tedavilerinde her deneme için öncesinde ayrıntılı analizler yapılmalıdır.
  • Tüp Bebek denemelerinde 3 deneme önerilen sayıdır.
  • Tüp Bebek denemelerinde kadının yaşı önemli bir detaydır.
  • Tüp Bebek denemelerinde çok fazla deneme çiftlerde stres ve hayal kırıklığı duygularının birikimi oluşumuna sebep olur.

Tüp bebek tedavilerinde başarı elde edilemeyişinin sebepleri olarak kadın yaşı, genetik durumlar, yumurta rezervinin azalmış olması gösterilir. Eğer kadında yumurta rezervi azalmışsa verilen ilaçlara rağmen yanıt gelmez bu da tüp bebek denemesinde olumsuz sonuç demektir. Diğer taraftan erkekte de spermde sayı ve hareketlilik açısından sorunlar varsa başarısızlıklar yaşanır. Tüp bebek tedavilerinde deneme sayısında bir kısıtlama yoktur. Tedavilerde deneme sayısı olarak 3 limit olarak belirlenir; 3 sonrasında başarı şansında azalma olduğu telaffuz edilir. Özellikle tüp bebek tedavilerinde kadın yaşı önemli bir detaydır. Diğer taraftan maddi ve manevi açıdan hazır olundukça 10 tüp bebek tedavisi yaptıranlar da olup başarı kazanmış çiftler de vardır.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Tüp bebek tedavilerinde kaç kez yapılıp yapılmayacağı hakkında net bir bilgi olmasa da ilk 3 deneme sonrasında gebelik sağlanamazsa her denemede başarı şansının azaldığı tıbbi bir gerçektir. Çifte başarısızlıkların sebebi hakkında ayrıntılı bilgiler verilmelidir. Sebepler başında da kadın yaşı gelir. Tüp bebek tedavilerinde transfer edilen embriyo sayısı da yasal yükümlülükler içerisinde belli bir sayı olduğundan başarı oranı da aynı oranda sınırlı hale gelmektedir.