Tüp bebek yaptırmaya karar veren anne ve baba adaylarının sperm örneklerinin alınarak laboratuar ortamında anne adayına transfer işleminin yapılması sağlanır. Böylece tüp bebek tedavisi yapılmış olur. Tüp bebek tedavisi genellikle 1 sene içerisinde cinsel ilişkiye girip hamile kalamayan insanlara uygulanır. Daha öncelerden bu yöntem kısırlık problemi olan ve hasarlı olan noktalara uygulansa da tıp sektörünün değişmesi ve gelişmesi ile birlikte tüp bebek tedavisinde zamanla değişmiş ve gelişmiştir. Zaman zaman olumlu sonuçlar alınmış olsa da olumsuz ihtimallerde her zaman için göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde 5 aşama vardır. Bu aşamalar yumurtaların gelişimi, istenilen düzeyde olan yumurtaların sperm aracılığıyla döllenmesi, embriyo gelişimi ve gelişen embriyonun anne adayına transfer edilmesi gibi aşamaları vardır. Bu her ne kadar uzun bir süreç olsa da sonu güzel olduğu takdirde bu aşamaları hafızanızdan silmeniz mümkündür. Baba adayı ve anne adayının istediği zaman çocuk sahibi olabilmesi için kadının tedavisiz bir şekilde hamile kalması gerekmektedir. Tedavisiz hamile kalabilmesi için adet döneminin düzenli olabilmesi, yumurta rezervlerinin uygun olması, kadının yumurtası erkek spermi ile döllendikten sonra rahme yerleşmesi, bu gibi etkenlerin uygun bir şekilde bulunması gerekmektedir.

Erkeklerde ise canlı sperm sayılarının fazla olması, yetecek kadar sperm bulundurması gibi durumları söz konusu olmalıdır. 1 sene düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesi dahilinde gebe kalmayan anne adayı tüp bebek tedavisi görmek amacıyla doktor araştırmasına girer ve bulduktan sonra da tüp bebek tedavi süreci anne ve baba adayları için başlamış olur.

Normal gebelik ve tüp bebek tedavisi sonrasında oluşan gebelik arasında herhangi bir fark yoktur. Birisi kendiliğinden olurken diğeri de iğne yoluyla anne rahmine transfer edilerek gerçekleşir. Aralarında herhangi bir farklılık durumu söz konusu değildir. Hamilelik süreçleri aynı şekilde ilerler.

Tüp Bebek Tedavisinde Olan Çocuk İle Normal Olarak Doğan Çocuklar Arasında Farklılık Nelerdir?

Doğuştan var olan annelik duygusu bebek doğduktan sonra daha da fazla kendini göstermektedir. Günümüzde hiç kuşkusuz en büyük problemler arasında kendi kendine gebe kalamamak ve kısırlık vardır. Bu kısırlık rahatsızlığı olan insanları psikolojik olarak da oldukça etkiler. Çünkü her kadın anne olmak ister ve bu süreç içerisinde de olumsuzluğa kapılarak sanki hiç bebeği olmayacakmış ümitsizliğine kapılarak hayatını sürdürür. Öncelik olarak bu gibi durumları her ne kadar zor bir süreç olsa dahi göz ardı etmenizde fayda vardır. Bu süreç içerisinde psikoloji oldukça önem arz eden etkenler arasındadır. Gebe kalınmamanın en büyük sebeplerinden bazıları hormonlu beslenme, çevrenizde mevcut olan sıkıntı ve stres gibi problemler, geç evlilik yapan insanlarda bebek oluşumuna engel etkenler taşımaktadır.

Çiftler bu etkenlerden etkilenerek gebelik gerçekleşmez ise mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır. Bebeğiniz tüp bebek ile de dünyaya gelse ya da normal bir doğumda gerçekleşse bebekler arasında hiçbir fark yoktur.

Tedavi sürecinde en önemli etken kaliteli ve en iyi yumurtanın kullanılması ve anne rahmine en iyi şekilde transfer edilmesidir. Doğru bir şekilde yapılan işlemlerde hem anne için hem de bebek için  herhangi bir problem çıkmamaktadır. Hatta tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelmiş bebekler diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğuna dair söylentiler vardır. Çünkü işini bilen doktorlar ve gelişmiş tıp ile birlikte en iyi şekilde hizmet ederek bebeği zararlı etkenlerden koruyan spermler nakil edilerek ve bu nakil işlemi gerçekleşirken de spermlerde kaliteli olanların seçilmesinden kaynaklı olarak bebek olası risklerden kendini korumuş olur. İyi bir araştırma yaparak tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz. Anne adayları için zor bir süreç olsa da baba adayları içinde bir nevi destek sürecidir. Tüp bebek ile ümitsizliklerinizi bir kenara atıp mutlu huzurlu bir aile oluşturabilirsiniz.