Toplumsal olarak bir çok farklı görüşün boy göstermesi dolayısıyla akıllarda sürekli soru işareti bırakan ve kafa karıştıran bir durum haline gelen tüp bebek tedavisi teknolojinin tüm imkanlarından yararlanılarak her gün farklı yöntem ve başarılı uygulamalarla adından sıkça bahsettiriyor. Aynı zamanda alanında uzman kişilerce yapılan araştırmalar tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebeklerin ileri ki zamanlarda örneğin okul öncesi dönemde gelişimsel olarak akranları ile arasında hiçbir fark görülmemektedir.  Yine bu konuda uzmanların yaptığı açıklamalarda tüp bebek tedavisi görmekten başka bir şansı olmayan anne ve baba adaylarına umut ışığı oluyor.

Hiçbir risk faktörü oluşturmayan bu tedavi yöntemi günümüzün en güvenli tedavileri arasında bulunuyor. Sadece yardımcı üreme tedavisine başvuran ileri yaş gurubu hem spermdeki kalitesizlik hem de yumurtalardaki verimsizlik sebebiyle ayrıca daha önceden geçirdiği bir rahatsızlık sonucu uzun süre tedavi aşaması yaşayan anne- baba adaylarının bebeklerinde gelişimsel gerilik görülebiliyor. Bu konu önemlidir. Ancak bir olasılıktır. O yüzden bu tedavi yöntemine başvuran ebeveynler için tehlikeli bir durum oluşturması göz önüne alınarak tüm incelemeler sonucunda olumlu dönüt alınırsa uygulamaya geçiliyor. Bu kapsamda bebek sahibi olmanın en başarılı yöntemlerinden olan tüp bebek tedavisine başvuru yapabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Sonucunda Dünyaya Gelen Bebeklerin Normal Bebeklerle Kıyaslanma Kriterleri Nelerdir?

Bilindiği gibi tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayından alınan üreme hücrelerinin vücut dışında özel bir ortam sağlanarak oluşturulan laboratuar ortamında döllenme gerçekleştirilerek yapılan işlemdir. Günümüzde ilk başta doğal yöntemle hamile kalmak isteyip, olamayan çiftler için yardımcı olan üreme sistemidir. Gelişen teknolojinin tüm imkanlarından yararlanılan bu sistem sebebi bulunamayan kısırlık ve babada görülen endometriozis gibi problemlerde uygulanabiliyor. Hatta son dönemlerde mikroenjeksiyon yöntemiyle hiç sperm bulunamayan erkeklerde bile başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Bu kapsamda git gide yaygınlaşan kısırlık uygulanan teknik tedavi yöntemleri ile hiçbir zaman bebek sahibi olamayacak çiftleri bile anne baba yapabiliyor. % 100 başarı şansını yakalamak için annenin yaşı, embriyo kalitesi, rahmin son durumu ve verilen embriyo sayısına göre değişkenlik yaratabileceği gibi; bebeklerde ileri ki dönemlerde akranları ile arasında gelişimsel farklılıkların olup olmayacağını da gözler önüne seriyor. Bu kapsamda uzmanlar dünyaya normal doğumla gelen bebeklerle tüp bebek tedavisi uygulamasıyla dünyaya gelen bebeklerin karşılaştırmasını yapıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde 5 kategoride incelenen bebekler;

 • İnce motor becerileri
 • Duyuşsal becerileri
 • Kaba motor becerileri
 • Problem çözme
 • İletişim-diyalog kurma becerisi
 • İle değerlendiriliyor.
 • Bu değerlendirmelerde;
 • Çocuğun merdivenden inmesi
 • Konuşması
 • Bazı aktiviteleri kopyalaması
 • Anlatım ve uygulama yöntemiyle bir şeyler ortaya çıkarmak istenmesi

Resim çizmesi istenmiştir. Bu yapılan uygulamanın sonucunda çocuğun akranları ile aynı düzeyde gelişip gelişmediği, öğrenmede ve konuşmada zorluk yaşayıp yaşamadığı, otizm bozukluklarına kadar ortada olabilecek tüm riskler kontrol altına alınarak incelenebiliyor. Bu kapsamda ileri düzeyde eğitimli gelişim uzmanları tarafından yapılan incelemeler sonucunda çocukta hiçbir bozuklukla karşılaşılmadığı görülüyor.

Tüp Bebek Tedavisi Sonucunda Doğan İkiz Bebeklerin Gelişimsel Durumu Nasıldır?

Son yıllarda yapılan incelemeler sonucunda kısırlık tedavisine neden olan sebepler baz alınıp, tüp bebek tedavisi uygulanarak dünyaya gelen hiçbir çocukta gelişimsel bozukluklar ile karşılaşılmamıştır. Bu dönemde yaşanabilecek en büyük risklerden birisi ikiz yani çoğul gebeliktir. Çünkü çoğul gebelik anne adayının birtakım zorluklar yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu dönemde daha dikkatli olunmalı ve alınan tüm tedbirlerin dikkatlice uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan çoğul gebelik, tek gebeliğe oranla erken doğum riskinin en fazla yaşandığı bir dönem olup, bunun sonucunda gelişimsel gecikmelerin yaşandığı görülmüştür.

Normal ikiz doğum yapan annenin de bu durumu yaşadığı görülmektedir. Kısacası tüp bebek ve normal doğumla dünyaya gelen ikiz bebeklerin gelişimsel seviyesi aynıdır. İkiz bebeklerin erken doğum riski taşıması, zamanından önce doğması sebebiyle gelişimsel farklılıklar görülmesi günümüz şartlarında normal karşılanmaktadır. Bu kapsamda, anne ve baba adaylarının sorun yaşayıp, bebek dünyaya getirmek istemelerinde tüp bebek tedavisine başvurmaları, tavsiye edilen başarılı yöntemler arasında olmaya devam etmektedir.