Tüp bebek tedavisinde başarı demek transfer edilen embriyonun kadın rahminde tutunmayı başarması demektir. Bu tutunmayla birlikte gebelik başlar, tutunma gerçekleşmezse tüp bebek tedavisi denemesi olumsuz demektir. Embriyonun rahme yerleştirilme sırasında genetik parmak izi yöntemi günümüzde fazlasıyla gelişim kaydetmiştir. Bu yöntemle hangi embriyonun ne kadar güvenli olduğu saptaması yapılıp böylece başarı oranları da arttırılmaktadır. Genetik parmak izi DNA parmak izi olarak adlandırılır. Embriyo transferi öncesinde transfer edilecek embriyolar bir işlem sıralamasına konulur. Hangisinin sağlıklı bir fetüse dönüşebileceği irdelenir ve belirlenme sağlanır.

Daha önceki tüp bebek denemelerinde bu yöntem kullanılamadığından başarı şansları da doğal olarak yarı yarıya azalmaktaydı. Şimdilerde ise artış yönünde olmaktadır. Ayrıca bu yöntemle tüp bebekte oluşabilecek gebeliklerde ortaya çıkabilecek sorunlarda engellenmektedir. Sağlıklı bir embriyonun tutunmama gibi bir riski yoktur. Tabi ki her embriyo tutunacak diye bir kaide de yoktur ancak iyi bir kromozoma ve gene sahipse embriyo tutunur. İşte genetik parmak izi yönteminde bunlar kontrol edildiğinden, arasından en iyisi seçildiğinden embriyonun rahme yerleşmesinde o kadar başarı elde edilmektedir.

Genetik Parmak İzi İle Çoğul Gebeliklerin Engellenmesi 

Çoğul gebelikler genelde yaşanacak komplikasyonlar nedeni ile çok fazla tercih edilmez. Ancak tüp bebek yönteminde çoğul gebelik riski her zaman vardır. Çünkü başarı kazanmak için yaşa istinaden birden fazla embriyo rahme yerleştirilir. Ancak genetik parmak izi yöntemi ile hangi embriyonun tutunma oranı çok daha fazla ise onun transferine karar verilmesi ile çoğul gebeliklerde engellenmiş olur yani gerekirse tek embriyo rahme yerleştirilir.

Tüp Bebekte Genetik Tarama Yöntemi

Embriyolarda genetik sorunlar tüp bebek denemelerinde yaşanan başlıca sorunlardır. Her denemede tarama söz konusu olmadığından bazen genetik sorunlar yakalanamadan gebelik aşamasına geçilmektedir. Bu da ileriki dönemler için can sıkıcı durumlardır. Gebelik kayıplarını önlemek için, genetik hastalıklarla karşı karşıya kalmamak için genetik tarama her zaman önem taşır.

Tüp Bebekte Genetik Taramanın Şart Olduğu Koşullar

Genetik taramanın gerekli olduğu dönemler olarak tüp bebek denemesinde 2 den fazla başarısızlık elde edildiğinde, 2 den fazla düşük yaşandığında, anne adayının yaşı 35 üzeri ise, anne ya da babada kromozomlarda anormallik saptanmışsa, anormal bir hamilelik durumu yaşanmışsa genetik tarama yöntemi tercih edilmelidir.

  • Genetik tarama testi kaliteli embriyo seçimi için en uygun yöntemlerden biridir.
  • Tüp bebek yönteminde başarı demek embriyonun sağlıklı bir şekilde rahme tutunması demektir. Eğer tutunmuyorsa genetik bir problem olup olmadığı bir sonrakinde araştırılmalıdır. Bu da genetik tarama testi ile olur.
  • Genetik tarama testi özellikle 35 yaş üstü anne adaylarına uygulanmalıdır.
  • Genetik hastalıkları ve düşükleri engellemek amaçlı tarama testi uygulaması artık yapılmaktadır.
  • Çoğul gebelikler her zaman için risk teşkil eder bu durumla karşı karşıya kalmamak için genetik tarama testi en iyi olduğu tespit edilmiş tek bir embriyo rahme gönderilerek 1 embriyo ile sağlıklı gebelik sağlanmaya çalışılır.

Genetik parmak izi yöntemi ile genetiğe bağlı kusurlu durumları önlemede etkilidir. Mesela down sendromu, hemofili gibi gen kusurları olan bebekler olmaması adına önlemdir. Sperm ve yumurta hücresinin döllenmesiyle alınan embriyo hücrelerinden örneklerle yapılan biyopsi sonrası embriyonun geni ortay çıkarılır. Kusur varsa embriyo yok edilir sağlıklı ise transfer için hazırlık aşamasına geçilir.

Böylelikle gen ile ilgili hastalıklara engel sağlanmış olunur. İleri yaşlarda bebek sahibi olmak isteyen çiftler artık günümüzde son derece artıştadır. Ancak bu durumlar bebek sahibi olmanın zorluğunun yanı sıra oluşabilecek gebelikte var olabilecek genetik sorunlarında yani kusurlu bebekler olması durumu da olağandır. Yaşla birlikte bu sorunlar da yaşanacağından genetik parmak izi yöntemi faydalıdır.